כושר ותזונה: מעגל השינוי

שר סנדה מכירה לנו השבוע את מה שמכונה "מעגל השינוי". זה התהליך שאנו צריכים לעבור בשלבים מסוימים, כדי לעשות שינוי בחיינו, בהתנהלות שלנו ובאורח החיים שיביא אותנו לממש את מה שאנחנו שואפים להשיג
כמה פעמים אמרתם לעצמכם: "אני חייב לעשות שינוי", "אני חייב לרדת במשקל", "אני חייב להתחיל לאכול יותר בריא ומסודר", "אני חייב לעשות ספורט". מכירים את זה? זוהי תופעה מוכרת שכולנו נתקלים בה בתחומים שונים של החיים, וניתן להסביר אותה באמצעות מעגל השינוי.
אז קודם כל, זה הזמן להבהיר כי אנחנו לא חייבים לעשות דבר – אנחנו רוצים! וברגע שיש כוח רצון כל שצריך הוא להתחיל לעבוד ולשנות הרגלים. אך כולנו יודעים שהרגלים קשה לשנות ולכן חשוב לזכור כי מדובר בתהליך ולכן עלינו להיות מודעים לשלביו.
בשנת 1982 זוג חוקרים בשם פרנצ'סקה ודיקלמנטה חקרו את תופעת ההתמודדות עם בעיות הקשורות בהרגלים, וראו שחוזר דפוס מסויים של התנהגות ועל סמך זה קבעו מודל הנקרא "מעגל השינוי". הוא מורכב מ-6 שלבים שעובר אותו אדם בדרכו אל השינוי המיוחל שרוצה לעשות.

 

שלב השימור הוא המאתגר ביותר, כי בו נמדדת מרבית ההצלחה שלנו

שלב השימור הוא המאתגר ביותר, כי בו נמדדת מרבית ההצלחה שלנו

 

קדם הרהור

שלב זה הוא מחוץ למעגל וממנו ניתן להיכנס למעגל השינוי. בשלב זה אנו לא מודעים לבעיה או לצורך שלנו לעשות שינוי, זאת מעין הכחשה. אנו חסרי מוטביציה, ייתכן עקב פחד מכישלון או מהצלחה, כעס או תסכול. אנו מגיעים לטיפול לרוב בשל סיבות חיצוניות כמו הפניה מרופא, לחץ חברתי או משפחתי.

הרהור

בשלב זה אנו מודעים לכך שיש צורך בשינוי, למעשה "נפל לנו האסימון", אך אנו חצויים ומתלבטים- האם לעשות שינוי או לא.
דוגמה: "אני יודע שאני חייב לרדת במשקל כי הבריאות שלי לא במיטבה, אבל אוכל בשבילי זאת הנאה".
ניתן להיות בשלב זה הרבה שנים בגלל ההתלבטות הקשה הזאת. כל עוד לא הגענו להחלטה, לא נוכל להתקדם בשלבי המעגל.

החלטה

בשלב זה אנו מצהירים על כוונתינו לעשות שינוי, אך אין זה אומר שבפועל באמת יתבצע שינוי כלהשהוא. ההחלטה יכולה רק להיאמר, אך זה לא מספיק. בשביל לבצע את ההחלטה אנו צריכים לפעול! מה שכן, זה לא מספיק להגיד "אני מתחיל מחר דיאטה כי הקיץ ממשמש ובא", או "ביום שהבן שלי יוולד אפסיק לעשן". קודם אנו צריכים להבין את המשמעות של מזה באמת לעשות שינוי אמיתי ובמה זה כרוך מבחינתינו.

 

תהליך מעגל השינוי

תהליך מעגל השינוי

 

פעולה

בשלב זה אנו נוקטים בפעולה ממשית למען השינוי המיוחל. למשל, אימון 3 פעמים בשבוע במכון כושר, אכילה מסודרת, שתיה מרובה של מים, הפסקת עישון וכד'.

שימור

זהו השלב המאתגר ביותר, כי בו נמדדת מרבית ההצלחה שלנו. האם אכן אנו מצליחים לשמר את השינוי שהושג בשלה הפעולה. זהו שלב אין-סופי, ולכן הכי מאתגר כי מכאן הדרך למעידה או נפילה היא מאוד קצרה.
למשל, אדם שהפסיק לעשן, שאיפתו ומטרתו לא לחזור לכך לעולם. לכן, כל עוד הוא לא חוזר לעשן, הוא לא מעד והוא בשלב השימור.

"נפילה"

זהו שלב נורמלי המוביל בסוף להצלחה. ניתן לחוות מספר מעידות עד להשגת השינוי המיוחל. כל אדם שנופל, זה לא אומר שנכשל, כל עוד הוא קם מיד בחזרה וחוזר למסלול. מכאן הוא רק יכול לצמוח והפיק לקחים הלאה.
חשוב לציין שהכרחי לעבור בכל שלבי המעגל. המטרה היא להגיע לשלב השימור הכולל את שלב השינוי הקבוע, אך תמיד ייתכנו נסיגות גם לשלבים קודמים (צריך לזכור שמדובר במעגל).
עכשיו, אחרי שהבנו כיצד תהליך של שינוי הרגלים פועל, אנו יכולים למקם את עצמנו במעגל ולראות לאן וכיצד אנו ממשיכים עד להשגת השינוי המיוחל.

 

שר סנדה – מנטורית ומאמנת בינלאומית, בעלת חברת ״שר פיטנס״ המתמחה בהרזיה וחיטוב הגוף הנשי.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחברה