המהפכה הגנומית  

אוכלוסיית המטופלים המיוחדת, האבחונים הגנטיים גם למטופלים שלא יכולים לממן את הבדיקה, שיתוף הפעולה יוצא הדופן בין כל המומחים. המכון הגנטי בקריה הרפואית רמב"ם מציג הישגים יוצאי דופן בקנה מידה עולמי
נכתב ע"י נעמי כהן

כבר מגיל 3 הכיר ד' את חדרי האשפוז בקריה הרפואית רמב"ם מבפנים. הוא היה אז ילד רזה שסבל מבצקות קשות בכל הגוף, שלשולים וכאבי בטן קשים עקב חסימות מעיים חוזרות. מאז הופעת סימני המחלה הוא נמצא במעקב וטיפול ביחידה לגסטרואנטרולוגיה ילדים אצל ד"ר אורלי אישך-אדיב. מחלתו גרמה לו לאשפוזים חוזרים ונשנים, לכריתות חלקי מעי מודלקים ולפחד מוות, כפשוטו. במשפחתו המורחבת סבלו מהמחלה המסתורית חמישה חולים נוספים בגילאים שונים, שתי חולות בנות 4 ו-35 אף מתו מסיבוכי המחלה.

בשנות ילדותו ונערותו הוא ניזון מפורמולות דלות שומן בתוספת חומצות שומן בינוניות. כשחטא וחרג מהדיאטה שנכפתה עליו, מצא את עצמו מתפתל מכאבים באשפוז. נער חיוור, נמוך קומה, מדולדל איברים עם בטן נפוחה, שנטל תרופות רבות וחייו לא היו חיים.

היום ד' בן 21. הוא נראה כגבר רגיל לכל דבר. חרדת המוות נעלמה ואיתה גם רוב התרופות. החיים נראים לו אופטימיים: לא מזמן התחיל לימודי נהיגה, הוא מתכוון להירשם ללימודי מקצוע, משפחתו, שלא יצאה לחופשה מאז שנולד, פרגנה לעצמה חופש ראשון ומיוחד.

בתמונה: ד"ר חגית בריס פלדמן. צילום: מיקי וגל קורן צלמים

לצאת ממגדל השן

את השינוי המופלא שחל בחייו חב ד' למכון הגנטי בקריה הרפואית רמב"ם, בראשותה של פרופ' משנה קליני חגית בריס פלדמן, המנהלת את המכון מאז 2014. כשנכנסה לתפקידה היא קבלה החלטה אסטרטגית לפיה, עבודתה לא תישאר בגבולות המעבדה ומגדל השן האקדמי אלא תביא מזור אמיתי למטופלים. כדי לעמוד בהחלטה זאת היה צורך במהפכה גנומית, שהתבטאה באימוץ טכנולוגיה חדשנית המכונה ריצוף גנטי מהדור הבא ושיתוף פעולה רב מערכתי בין רופאים מומחים שונים לבין גנטיקאים רפואיים וביולוגים מולקולריים. העובדה שהמרכז הרפואי רמב"ם מטפל באוכלוסייה מגוונת של כ-2 מיליון תושבים בצפון, ביניהם אוכלוסיות עם שכיחות גבוהה של מחלות גנטיות בשל נישואי קרובים, הבטיחה תעסוקה רבה במכון הגנטי.

"אם הפרויקט של הגנום האנושי עלה מיליארדים רבים וארך שנים, היום אנו יכולים לקחת את כל הגנום או חלקים ממנו, לחתוך אותם לחתיכות קטנות ולרצף את כולם בו זמנית", מסבירה פרופ' בריס פלדמן את הטכנולוגיה החדשנית, "זה מאוד קיצר זמנים ועלויות. בגלל שההבנה הרפואית  עדיין לא מכסה את כל הגנום, אנו מתמקדים בריצוף של דנ"א באיזורים שמקודדים לחלבונים, המכונים אקסום. הריצוף האקסומי בודק כאחוז אחד מהגנום, מה שמפחית את משך הבדיקה ועלויותיה".

מחיר בדיקת אקסום כולל פענוח עומד על 1000 עד 1500 דולר. לאחרונה נכנסה הבדיקה לסל התרופות עבור מחלות מסוימות. "נוצר מצב, שרק מי שיכול היה לממן את הבדיקה קיבל אותה. כדי לתת פתרון גם למעוטי היכולת יצרנו מצב בו הם יקבלו את הבדיקה באמצעות הזרוע המחקרית שלנו".

ההחלטה התבררה כנכונה גם מבחינה מקצועית. "בזמן שבעולם דרגת האבחון הגורם הגנטי בבדיקת אקסום נעה בין 20 ל-33 אחוז, הגענו לדרגת אבחון של כ-70 אחוז מתוך 30 המשפחות הראשונות שגייסנו למחקר".

 

צילום: יח"צ רמב"ם

נס לפני המוות

נחזור לד'. הוא היה בן 19 כשהוכנס לפרויקט המחקרי. בבדיקה הגנטית שלו נמצא חוסר בווסת במערכת המַשלִים (מערכת של חלבונים הזורמים בדם המהווה חלק ממערכת החיסון) בריס פלדמן: "הבנו בדיעבד שאם הווסת לא נמצא, מערכת המשלים עובדת ביתר ובמקום לפגוע רק בתאים של החיידקים הספציפיים נגדם היא אמורה להילחם, היא פוגעת גם בתאי המעי של החולים".

בשלב הבא גילתה אלינה קורולפ, סטודנטית לדוקטורט בטכניון ובמכון הגנטי ברמב"ם, שקיימת תרופה הנוגדת את מערכת המשלים, שמשמשת לטיפול במחלות כליה ומערכת הדם. אלא שכדי לקבל אישור ולנסות את התרופה על ד' ועל בני משפחתו שסבלו מהמחלה היה צורך במסע שכנועים מורכב. החלק הקל בו היה שכנוע בני המשפחה שגם כך שיוועו לתקווה, בריס פלדמן: "החלק המסובך יותר היה לשכנע את הרשויות בבית החולים ואת חברת התרופות. התרופה אינה בסל למחלה זו והיא עולה כמיליון שקל לחולה לשנה. ביקשנו מהחברה לממן 'טיפול חמלה'. בסופו של דבר, כל האישורים הושגו והתרופה הגיעה לבית החולים".

אך כאן נכונה למטפלים דרמה נוספת. באותם ימים אושפז במחלקת הילדים בן דודו של ד', תינוק בן שנתיים, שאף הוא סבל מהמחלה. מצבו הלך והתדרדר, חום גופו ירד ל-34 מעלות, ריוויון החמצן בדמו היה ירוד, הוא היה נפוח מרוב בצקות, לא הגיב ונשם נשימות של טרום מוות. "התרופה הגיעה פיזית לבית החולים, אך חששנו שאם ניתן לו אותה והוא ימות, האשם ייפול על הטיפול ולא על מצבו הקשה", מספרת בריס פלדמן. "אבל ההורים התחננו שניתן לו צ'אנס ובלב כבד נתנו את התרופה".

מה שקרה לאחר כ-12 שעות היה בבחינת נס. "כל המדדים שלו התייצבו לחלוטין. הוא החל להגיב, חום גופו חזר לנורמה, התינוק ששקל 10 קילו הפריש בשתן בכמה ימים 2 קילו נוזלים של הבצקות שהיו לו. פתאום ראינו כמה הוא רזה ומדולדל, אבל הוא הגיב, שמח, צחק ותיקשר. זה היה מדהים. החלטנו לתת את הטיפול גם לד' ולבת דודה אחרת שלו בת 10. לאחר קבלת התרופה הבטן של ד', שנראתה כמו בטן של אישה בחודש השביעי להיריונה, הלכה וקטנה, תוך זמן קצר הוא אף צמח לגובה ב- 6 ס"מ, הפסיק ליטול תרופות והתחיל לאכול רגיל".

ד' ושני בני דודיו אמורים לקבל את התרופה כל ימי חייהם?

"הם מגיעים אלינו פעם בשבועיים ומקבלים את התרופה בעירוי באשפוז יום של מחלקת ילדים ב'. כיוון שמדובר בטיפול חדשני בעולם, לא ידוע מה יהיה משכו, אך יתכן כי ימשך כל חייהם".

לא רק חיי החולים השתנו. גם חיי המשפחה המורחבת. לא מזמן הרתה האם של התינוק בן השנתיים שניצל. היא עברה אבחון גנטי במהלך ההיריון כדי לוודא שהבת שתיוולד לא תחלה במחלה.

הסיפור המדהים של ד' ובני משפחתו המורחבת פורסם בכתב העת הרפואי היוקרתי New England Journal of Medicine. "יש לנו הרבה סיפורים כאן, אך זה סיפור של פעם בחיים, שבו לא רק מאבחנים מחלה חדשה, שלא הייתה ידועה בעולם, אלא גם מוצאים טיפול", אומרת בריס פלדמן, "סיפורים כאלו גורמים לנו לסיפוק רב ומעצימים את תחושת השליחות שלנו".

 

לראות את הנולד

האבחון הגנטי מסייע לא רק לחולים עצמם אלא גם לבני משפחתם. ישנם שלושה סוגי אבחונים שמסייעים לבני המשפחה לקבל החלטה אם להביא ילד נוסף לעולם:

1.      אבחון גנטי טרום השרשה (PGD): שיטה המאפשרת אבחון גנטי עוד בשלב ההפריה. במקרה זה מתבצע תהליך הפריה חוץ גופית, טרום העוברים שהתקבלו נבדקים גנטית ולרחם מוחזרים העוברים שאינם נושאים את המחלה.

2.      בדיקת סיסי שיליה: סיסי שיליה מהווים חלק מהשיליה. הסיסים מכילים תאים בעלי מטען גנטי זהה לזה של העובר. הבדיקה מתבצעת בין השבוע ה-10 לשבוע ה-13 להיריון.

3.      דיקור מי שפיר: מי השפיר הם הנוזל המקיף את העובר ברחם ומתפקד כבולם הזעזועים שלו. המים מכילים תאי עור הנושרים מהעובר וגם תאים ממערכת העיכול והנשימה שלו. התאים נושאים את המטען הגנטי של העובר. הבדיקה מתבצעת לאחר השבוע ה-16 להיריון עד שבוע 22 ו-6 ימים. בהתאם לצורך ובהמלצת היועץ הגנטי ניתן לבצעה בשלב מאוחר יותר (אפילו בשליש האחרון של ההיריון).

 

 הרצאתה של ד"ר חגית בריס פלדמן – על גנטיקה ורפואה מותאמת אישית.

 

המכון לייעוץ גנטי ברמב"ם.

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות

 • פגיית כרמל מצטיינת

  הפגייה המצטיינת של בית החולים כרמל לא מפסיקה להתרענן ולהתקדם.
 • טיפול מוצלח לשחיקת ברך

  כאביה של בת 68 שסבלה משחיקה בברך הופחתו באופן משמעותי בזכות טיפול בעיסוי בכללית רפואה משלימה בקרית אתא
 • טיפולי שיאצו לכאבי גב

  הטיפול הנכון לסובלים מכאבי גב תחתון: שיאצו בכללית רפואה משלימה
 • גם אתם רוצים להיגמל מעישון? אתם יכולים

  על רקע הודעתה של חברת פיליפ מוריס על העלאה ניכרת בתעריפי הסיגריות קוראים בכללית למעשנים להצטרף לסדנאות גמילה מעישון. גם עבור מי שמתקשה או אינו מעוניין להשתתף בקבוצה, נמצא פתרון יצירתי
 • שיטה חדשה לאיתור סרטן צוואר הרחם

  הבדיקה צפויה להציל עשרות נשים מסרטן, בזכות שיטה חדשה ומדויקת יותר שהכניסה מכבי לשימוש. למעלה מ-3000 נשים בקריות כבר ביצעו את הבדיקה מתחילת השנה
 • רפואה טובה

  צוות מכבי שירותי בריאות יצא עם מברשת צבעים, צמחים לשתילה ושק של אנרגיות חיוביות למען דיירי "מקבץ דיור" ולכבוד יום המעשים הטובים
 • כללית סמייל לילדים

  רופאי שיניים ממרפאות כללית סמייל בחיפה השתתפו בכנס לרפואת השיניים לילדים שנערך במלון הרודס בתל אביב.
 • מאות הורים בתערוכת אמאל'ה

  מאות הורים פקדו את דוכן קופת החולים כללית בתערוכת אמא'לה שנערכה במרכז הקונגרסים
 • המהפכה הגנומית  

  אוכלוסיית המטופלים המיוחדת, האבחונים הגנטיים גם למטופלים שלא יכולים לממן את הבדיקה, שיתוף הפעולה יוצא הדופן בין כל המומחים. המכון הגנטי בקריה הרפואית רמב"ם מציג הישגים יוצאי דופן בקנה מידה עולמי
 •  טיפולי הומאופתיה להפגת התקף חרדה

   טיפולי הומאופתיה במרפאת כללת רפואה משלימה סייעו להפגת התקף חרדה
 • סרטן המעי הגס

  החודש הוא חודש המודעות לסרטן המעי הגס. סרטן המעי הגס הינו אחד הגידולים הנפוצים ביותר בעולם, והשני בשכיחותו בישראל.
 • זמן למעשים טובים

  מנהלי מכבי שירותי בריאות לקחו חלק בפרוייקט 'זיכרון בסלון' במסגרתו ביקרו את ניצולי השואה בבתיהם וחילק להם משלוחי מנות
 • מכבי מרחיבה את שירותי הבריאות בבנימינה

  לראשונה תחנך במועצה האזורית מרפאה בשיתוף עם מכבי שתרכז מגוון מקצועות בריאות תחת קורת גג אחת
 • "לקות שמיעה אינה גזרת גורל"

  ביום שבת האחרון צוין ברחבי העולם יום השמיעה הבינלאומי, מכיוון שהיום חל בשבת, בישראל יציינו את יום השמיעה היום (יום ג') בסימן העלאת מודעות לעלייה בשיעור הסובלים מאיבוד שמיעה. ליוזמה אחראי ארגון הבריאות העולמי (WHO) תחת הסיסמא "Hear the future".
 • טיפול ומסירת קנאביס רפואי למטופלים

  היחידה ללימודי המשך בטכניון פותחת קורס בנושא קנאביס רפואי בשיתוף משרד הבריאות התכנית החדשה, שתיפתח בשיתוף יחידת הקנאביס הרפואי (יק"ר) במשרד הבריאות, ייפתח באפריל הקרוב בפקולטה לרפואה של הטכניון סמוך לבית החולים רמב"ם. התכנית מיועדת לרוקחים ולעוסקים במקצועות הרפואה ומטרתה להסמיך למתן טיפול ומסירת קנאביס רפואי למטופלים.
 • קרדיט לתמונה: עומרי מירון

  גוף ללא עודפי שומן

  מומחי כללית אסתטיקה מציגים: הפתרון המתקדם והמומלץ למראה גוף ללא עודפי שומן
 • מכבי מתרחבת ברמת ישי

  בין היתר שירותי הרפואה הראשונית יהיו מעתה פרוסים על כל השבוע ובמקביל זמינות קבלת הקהל לרפואת ילדים תוגברה לשישה ימים בשבוע
 • מדריכי הכללית: חמודי ורופא וירטואלי 

  פתרון עתידני בכללית להמתנה עם הילד במרפאה: אפליקציה חדשנית המשלבת משחקי מציאות רבודה והדרכה לקראת בדיקות על ידי חמודי ורופא וירטואלי
 • על תרופה שמשתחררת רק באמצעות אור, כבר שמעתם?

  נראה שהעתיד מזמן כבר כאן: חוקרים בטכניון פיתחו טכנולוגיה לשחרור תרופות במקום המדויק בגוף באמצעות אור, ללא כל התערבות. התרופה משתחררת לאחר צריכתה, רק ברקמה החולה שאליה היא מיועדת. מי עומד מאחורי הפיתוח המבריק?
 • יום גיבוש בניחוח הודי

  צוות מרפאת כללית רפואה משלימה בזיכרון יעקב נהנה מערב גיבוש שהתקיים במסעדה טבעונית קאמאלה שבקציר ובמהלכו,  התקיימה סדנת בישול אוכל הודי בהדרכת השף נעם קורן. המנהלת האדמיניסטרטיבית במרפאת כללית רפואה משלימה בזיכרון יעקב, נטליה אנורוב, ציינה כי "צוות המרפאה נהנה מאוד, היה כיף וטעים במיוחד"
 • סובלים מכאבי גב וכתפיים?

  עיסוי רפואי כפתרון יעיל לכאבי גב וכתפיים בכללית רפואה משלימה שהינה רשת המרפאות לרפואה משלימה הגדולה בישראל
 • מיון שיא בכרמל

  387 פונים ביום למיון בית החולים כרמל. זהו מספר שיא של פונים לחדר המיון ביום אחד, והוא הגבוה ביותר שנרשם בביה"ח כרמל מאז פתיחת המיון ועד היום
 • תלמידים מכל הלב

  עשרות תלמידי חברי מועצת התלמידים של חטיבת ביניים א' בנשר החליטו לעשות טוב והגיעו עם משלוחי מנות ומתנות למחלקת הילדים של בית החולים כרמל .
 • לילד בעיית השמנה? המפתח אצל ההורים

  על פי נתוני מכבי, 25 אחוזים מהילדים מטופלי מכבי בצפון, סובלים מעודף משקל והשמנה. הנכם מוזמנים לאחד מחמשת מרכזי הליווי והתמיכה להורים ולילדים שמפעילה "מכבי אקטיבי" בצפון. תבואו ?
 • שתילים של בריאות ואהבה

  ילדי גן קשת הסמוך למרפאת צאלון של הכללית שתלו עשרות שתילים ביחד עם צוות המרפאה. "מפגשים כאלה מקרבים את הילדים וכך הם פחות חוששים להגיע לטיפול בעת מחלה", אומרים בכללית
 • כללית נפרדת מהמנהל הרפואי

  הנהלת הכללית במרחב חיפה וגליל מערבי נפרדה באירוע מרגש מד"ר זאהי סעיד אשר שימש בעשור האחרון כמנהל הרפואי במרחב
 • צופים אל העתיד בכרמל

  מעבדה חדישה ומתקדמת מעבדת "הצ'יפ הגנטי" נחנכה החודש במכון לגנטיקה רפואית במרכז רפואי כרמל. מעבדת ה-  CMA (הצ'יפ הגנטי) החדשה, מבצעת בדיקות בטכנולוגיה המאפשרת לזהות תוספות וחסרים כרומוזומליים, ברזולוציה של גן בודד
 • כללית חנכה מרפאה ברמת הנשיא

  שבועיים לאחר שחנכה הכללית מרפאה ברמת אלמוגי, נחנכה מרפאה חדשה גם בשכונת רמת הנשיא
 • מנהלת סיעוד חדשה לכללית בחיפה

  אהובה בן ישי מונתה כמנהלת תחום הסיעוד במינהלת חיפה של כללית
 • חדש בישראל: מכבי חנכה מרפאה לחולי טרשת נפוצה

  בשורה חשובה ומשמחת לחולי טרשת נפוצה: לראשונה בארץ נפתחה מרפאה ייעודית לטיפול וייעוץ לתזונה נכונה ופעילות גופנית לחולי טרשת נפוצה
 • 'עושים פה'

  לאחר ההצלחה של התכנית בשנה שעברה, יוצא לדרך מחזור נוסף של תכנית היזמות 'עושים פה' לשינוי חברתי בחיפה. אתמול, 11.2 התקיים אירוע החשיפה בו השתתפו עשרות יזמים צעירים, ועד לתאריך 6.3 ההרשמה תהיה פתוחה למצטרפים נוספים.
 • ערב שכולו בריאות

  מרפאת כללית רפואה משלימה בקריית שמונה תקיים ערב בריאות ייחודי לקוחות כללית רפואה משלימה
 • כללית מתרחבת בקריית אתא

  שטח של 515 מ"ר נשכר על ידי הכללית לצורך הקמת מרפאה יועצת ומרכז בריאות הילד במבנה לב הקריה
 • מצטייני כרמל

  באירוע מרגש עלו אל בימת הכבוד מצטייני כרמל לשנת 2017. "אנו בתקופת מצויינות בבית החולים, אתם מצטרפים למשפחת המצטיינים הנבחרת של כרמל ומביאים כבוד גדול לכולנו", ברך את המצטיינים מנהל כרמל ד"ר אבי גולדברג.
 • שדה ראייה ממוחשב בלין

  המרכז לבריאות העין של כללית במרכז הרפואי לין, הצטייד לאחרונה במיכשור חדיש לבדיקת שדה ראייה ממוחשב
 • טיפול מפנק לחולות אונקולוגיות

  תלמידות בית ספר לציפורניים הגיעו למכון האונקולוגי בלין והעניקו טיפולי ציפורניים מפנקים לחולות האונקולוגיות
 • במרכז אמריקה ובדרומה קיימות רוב המחלות שהוזכרו עד כה, כולל מלריה, קדחת דנגי וטיפוס הבטן. תמונה: רמב"ם

  מתכננים טיול לחו"ל? חשוב לדעת!

  במדינות האהובות על המטייל הישראלי: הודו, תאילנד, מדינות מרכז ודרום אמריקה וגם אפריקה, לכל היתקלות באוכל או חיה מקומיים, יש פוטנציאל להידבקות במחלות שונות ומסוכנות, אבל זה לא אומר שתישארו בבית. ד"ר עמי נויברגר, רופא ביחידה למחלות זיהומיות ומנהל את מרפאת המטיילים ברמב"ם מסביר על הסכנות והטיפולים
 • עשיתם פעם פיזיותרפיה באוזן?

  הפיזיותרפיסטית ראודה מאדי, מומחית כללית בתחום השיקום הוסטיבולרי, בעיות באוזן הפנימית המתבטאות בסחרחורות, בחילות והקאות. מוכר לכם?
 • סחרחורות ובעיות שיווי משקל?

  רפלקסולוגיה כפתרון יעיל לסחרחורות ובעיות שיווי משקל בכללית רפואה משלימה
 • מי צריך הדרכה מתוקה?

  צוות של כללית במחוז חיפה מעניק הדרכה אישית בנושא סוכרת, לאחר שהסתבר שחולים רבים מזריקים לעצמם באופן שגוי ולכן אינם מאוזנים:
 • ניתוחי אסתטיקה בחורף

  מומחי כללית אסתטיקה: בחודשי החורף תקופת ההחלמה מניתוחים אסתטיים קצרה ומהירה יותר
 • הגביע לכרמל

  נבחרת הבאולינג של בית החולים כרמל  השיגה את המקום השלישי המכובד בליגה למקומות עבודה לשנת 2017.
 • בית מרקחת מצטיין

  פרס בית מרקחת מצטיין של הכללית לשנים 2016-2017 ניתן השבוע לבית המרקחת של בית החולים כרמל.
 • מבשלין בריאות

  עובדות בקופת חולים לין נהנו מסדנת בישול המותאמת לאורח החיים בעבודה, ולמדו על בישול בריא וקל הכנה. בעקבות הצלחת הסדנא ייערכו מפגשים נוספים:
 • עלייה במספר המצטרפים למכבי

  עלייה של יותר מ-20 אחוזים במספר המצטרפים למכבי בהשוואה לשנה שעברה.
 • נשים, הורמונים, ובעיות שינה

  נשים רבות מתלוננות שהן לא ישנות טוב או מספיק שעות במהלך הלילה או שהן עייפות במהלך היום. השינויים ההורמונליים שעוברות נשים לאורך חייהן משפיעים במידה רבה גם על שנת הלילה שלהן.
 • משלימה מנצחת את החרדה

  בכללית רפואה משלימה ממליצים: טיפולי רפואה משלימה כטיפול בחרדה
 • הדברים שאתם לא יודעים על סוכרת

  סוכרת נחשבת לאחת מהמחלות הכרוניות השכיחות ביותר במאה ה-21 שהפכו למגפה. רובנו יודעים כי סוכרת יכולה להיגרם מגורמים שונים כגון לחץ , נטייה גנטית, גורמים סביבתיים ועוד. הנה שישה דברים שלא ידעתם על סוכרת.
 • מנצחים את סרטן צוואר הרחם 

  "סרטן צוואר הרחם ניתן למניעה" . כך אומר ד"ר אפרים סיגלר מנהל השירות לצוואר הרחם בבית החולים כרמל במסגרת השבוע הבינלאומי למניעת סרטן צוואר הרחם.
 • קרן מחקר חדשה

  80,000 ₪ זהו סכום התרומה שנתרם לטובת הקמת קרן מחקר ואקדמיה חדשה  בבית החולים כרמל. את הסכום לטובת הקרן החדשה תרמה משפחתו של פרופ' ינקו באמצעות הבן ד"ר יגאל ינקו. פרופ' ינקו ז"ל היה ממייסדי ומנהלה של מחלקת הילדים בכרמל במשך יותר מ  35 שנה.
 • יותר חדיש במיון ילדים כרמל

  חדר מיון ילדים בבית החולים כרמל התחדש במערכת אולטרסאונד חדשה ומתקדמת. מערכת האולטרסאונד החדשה מדגם CX 50 של פיליפס היא מהחדישות והמתקדמות בעולם.
 • מומחית בתחומה. תמונה: יחסי ציבור

  מגשימים חלומות

  הישג חסר תקדים למשרד יחסי הציבור של לימור כרסנטי: מרפאה לרפואת עור ואסתטיקה בהנהלתה של ד"ר מוניקה אלמן, ללא ניתוחים וללא טיפולים כירורגיים!
 • מתוק ובריא בכללית

  סדנא ייחודית להכנת דברי מתיקה בריאים נערכה בימים אלו במרפאת כללית אבן סינא בחיפה. 
 • כל ילד הופך לרופא

  מגשימים את חלומה של כל אם: כל ילד הופך לרופא במעמדי צילום שהוצבו במחלקות הילדים של כללית ברחבי המחוז.
 • תרומת ענק לרמב"ם ולאוניברסיטה

  מי העניק תרומת ענק של 62 מיליוני שקלים לרמב"ם ולאוניברסיטת חיפה ומה יעשו עם כל הכסף? 
 • דוכן נודד לגיל הזהב

  צוותי הדרכה של הכללית הגיעו לחמש מרפאות במחוז חיפה וגליל מערבי, והפעילו דוכנים נודדים במהלך חודש הקשיש.
 • "באתי לחזק את רפואת הילדים בקהילה"

  מכבי שירותי בריאות פתחה את שנת 2018 עם בשורה משמחת לילדי קריית אתא והסביבה. רופא מומחה ברפואת ילדים הצטרף לצוות הרפואי של מכבי בקריית אתא.
 • הפנינג חיוך בריא ב"לין"

  עובדי המרכז הרפואי לין ובני משפחותיהם השתתפו בהפנינג שארגנה המנהלת האדמיניסטרטיבית של המרפאה דנה גילדין .
 • ועד רופאי כרמל

  הבחירות לוועד הרופאים נערכות בביה"ח בכל 4 שנים ולוועד יכולים להיבחר עד 10 חברים. כ 400 רופאים בעלי זכות בחירה נמצאים בביה"ח כרמל וכמות המצביעים והמשתתפים השנה היתה גבוהה במיוחד
 • כרמל נקי

  בית החולים כרמל הינו בית החולים הכי נקי מזיהומים בכל חיפה והקריות כך פרסם השבוע משרד הבריאות.
 • ילדים רגישים

  עלייה משמעותית בתגובות אלרגיות בעור בקרב ילדים, כך מדווח צוות המחלקה לאלרגיה של כללית במרכז רפואי לין.
 • כנס מנהלים מכבי מחוז צפון 2018

  במהלך הכנס הוצגו שלל פעילויות המרחבים במחוז הצפון במהלך 2017, וכן נחשפו חלק מתכניות ארגון הבריאות לשנת 2018. אחד הנושאים המרכזיים שעלו, היה איכות הרפואה הקלינית בצפון.
 • תחנת האוטובוס רחוקה ולא נגישה?

  חברת הקהילה התומכת חיים עצמאיים לאנשים עם מוגבלות, ד"ג, התבשרה באחרונה כי תחנת האוטובוס הנמצאת ברח' הסמוך למרכז איל"ן בקרית חיים תועבר למתחם מרכז איל"ן.
 • עמותה מאושרת

  הגב ' זאנט דנקנר נבחרה לקדנציה נוספת לתפקיד יו"ר עמותת הידידים של בית החולים כרמל ברוב קולות ולכל מחיאות כפיים. הבחירות נעשו במסגרת האסיפה השנתית של עמותת הידידים שנערכה באודיטוריום כרמל אליה הגיעו עשרות חברי העמותה. כיבדו בנוכחותם את האסיפה חברי הנהלת ביה"ח.
 • תרומה לנשים ויולדות

  חדר סמינרים חדיש מודרני ומשופץ נחנך החודש לטובת מחלקת נשים ויולדות בבית החולים כרמל. את הציוד ההקרנה והמולטימדיה המשוכלל תרמו מר דורון משה ומשפחתו לזכר הוריהם אוראל ופאני הנריאט משה ז"ל.
 • גרעין כרמל

  משלחת  דיפלומטים בכירה  משגרירויות צרפת וגרמניה איטליה פורטוגל ומדינות נוספות הגיעה לביקור בביה"ח כרמל. הביקור נערך ביוזמת  משרד החוץ בשיתוף עם IVA  האיגוד הישראלי להתנדבות, המביא לישראל בכל שנה כ 130 מתנדבים מחו"ל לשנת שירות בישראל.
 • בעיות שמיעה בקרב ילדים

  אחת מהבעיות שהורים רבים חווים היא זיהוי בעיות שמיעה אצל פעוטות וילדים קטנים. חלק בעיות השמיעה בקרב הקטנטנים לא יתגלו עד לגיל שנתיים, וזאת בעקבות הזמן שלוקח לילד לפתח יכולות דיבור ותקשורת עם ההורים. אז כיצד מזהים בעיות שמיעה בקרב פעוטות וילדים קטנים- כל התשובות והפתרונות.
 • גאווה מקומית למכבי בצפון

  ד"ר סלאח אלדין מחאמיד רופא מתמחה של מכבי ממחוז הצפון נבחר לאחד מחמשת המתמחים המצטיינים של מכבי בכל הארץ. "אחד החלומות שעומדים לנגד עיני זה להצליח להפיץ לכלל הציבור חינוך והדרכה רפואית נכונה", אומר הרופא הצעיר.
 • פריסטייל ליברה נכנס לסל הבריאות 2018

  יום שישי, ה- 29 בדצמבר 2017, הודיעה ועדת הסל כי מערכת הפריסטייל ליברה לניטור סוכר תזכה למימון עבור סוכרתיים מסוג 1. משמעות הדבר היא כי המערכת תהיה זמינה עבור סוכרתיים החל מה- 1 בינואר 2018 דרך קופות החולים.  
 • מכבי חנכה מרפאת מומחים בקסטרא

  המרכז הינו הראשון מסוגו באזור הצפון, ומעניק מגוון רחב של שירותי מומחים ברפואת ילדים. המרפאה החדשה מעניקה מענה לתושבי חיפה רבתי, זיכרון יעקב, טירת הכרמל ועתלית.
 • ניר ידי זהב

  את שולחן הכתיבה היפה והצבעוני שלו בבית בנה ד"ר חייא במו ידיו. יש לו ידי זהב בעבודות עץ ומתכת ואפילו בתיקון רכבי אספנות, אבל המקום הכי טוב שבו עובדות ידיו של ד"ר חייא הוא בחדר ניתוח
 • רפאל וכרמל תורמים להצלחה

  נציגי וועדי העובדים ברפאל העבירו תרומה נכבדה לטובת ציוד רפואי מתקדם בביה"ח כרמל. מערך נשים ויולדות, המחלקה האורתופדית, המחלקה הכירורגית א' והמחלקת האורולוגית הם חלק מהמחלקות שהתכבדו בתרומה.
 • מומחי כללית בפריים טיים

  מומחי כללית מהקריות הופיעו בפריים טיים באולפני קשת. התוכנית שודרה במסגרת יום בריאות כללית בו נערכו עשרות פעילויות לקידום בריאות.
 • מרפאה נשיאותית

  בימים אלה נפתחו דלתות מרפאה חדשה של כללית, הפועלת בקומה ה-2 במתחם המרכז המסחרי בשכונת רמת הנשיא בחיפה.
 • לא שוכחים את בני המשפחה

  קבוצת תמיכה ייחודית לבני משפחה של אנשים עם ירידה בזיכרון, הושקה השבוע במרכז היום של עמותת שילה בקרית חיים. הקבוצה יצאה לדרך בשיתוף פעולה בין עמותת שילה למחלקה לשירותים חברתיים בקרית חיים, בהנחיית עו"ס לילה קדרי. הקבוצה תפעל אחת לחודש  לאורך שנת 2018 והיא פתוחה למצטרפים חדשים לאורך השנה, ללא תשלום.