המהפכה הגנומית  

אוכלוסיית המטופלים המיוחדת, האבחונים הגנטיים גם למטופלים שלא יכולים לממן את הבדיקה, שיתוף הפעולה יוצא הדופן בין כל המומחים. המכון הגנטי בקריה הרפואית רמב"ם מציג הישגים יוצאי דופן בקנה מידה עולמי
נכתב ע"י נעמי כהן

כבר מגיל 3 הכיר ד' את חדרי האשפוז בקריה הרפואית רמב"ם מבפנים. הוא היה אז ילד רזה שסבל מבצקות קשות בכל הגוף, שלשולים וכאבי בטן קשים עקב חסימות מעיים חוזרות. מאז הופעת סימני המחלה הוא נמצא במעקב וטיפול ביחידה לגסטרואנטרולוגיה ילדים אצל ד"ר אורלי אישך-אדיב. מחלתו גרמה לו לאשפוזים חוזרים ונשנים, לכריתות חלקי מעי מודלקים ולפחד מוות, כפשוטו. במשפחתו המורחבת סבלו מהמחלה המסתורית חמישה חולים נוספים בגילאים שונים, שתי חולות בנות 4 ו-35 אף מתו מסיבוכי המחלה.

בשנות ילדותו ונערותו הוא ניזון מפורמולות דלות שומן בתוספת חומצות שומן בינוניות. כשחטא וחרג מהדיאטה שנכפתה עליו, מצא את עצמו מתפתל מכאבים באשפוז. נער חיוור, נמוך קומה, מדולדל איברים עם בטן נפוחה, שנטל תרופות רבות וחייו לא היו חיים.

היום ד' בן 21. הוא נראה כגבר רגיל לכל דבר. חרדת המוות נעלמה ואיתה גם רוב התרופות. החיים נראים לו אופטימיים: לא מזמן התחיל לימודי נהיגה, הוא מתכוון להירשם ללימודי מקצוע, משפחתו, שלא יצאה לחופשה מאז שנולד, פרגנה לעצמה חופש ראשון ומיוחד.

בתמונה: ד"ר חגית בריס פלדמן. צילום: מיקי וגל קורן צלמים

לצאת ממגדל השן

את השינוי המופלא שחל בחייו חב ד' למכון הגנטי בקריה הרפואית רמב"ם, בראשותה של פרופ' משנה קליני חגית בריס פלדמן, המנהלת את המכון מאז 2014. כשנכנסה לתפקידה היא קבלה החלטה אסטרטגית לפיה, עבודתה לא תישאר בגבולות המעבדה ומגדל השן האקדמי אלא תביא מזור אמיתי למטופלים. כדי לעמוד בהחלטה זאת היה צורך במהפכה גנומית, שהתבטאה באימוץ טכנולוגיה חדשנית המכונה ריצוף גנטי מהדור הבא ושיתוף פעולה רב מערכתי בין רופאים מומחים שונים לבין גנטיקאים רפואיים וביולוגים מולקולריים. העובדה שהמרכז הרפואי רמב"ם מטפל באוכלוסייה מגוונת של כ-2 מיליון תושבים בצפון, ביניהם אוכלוסיות עם שכיחות גבוהה של מחלות גנטיות בשל נישואי קרובים, הבטיחה תעסוקה רבה במכון הגנטי.

"אם הפרויקט של הגנום האנושי עלה מיליארדים רבים וארך שנים, היום אנו יכולים לקחת את כל הגנום או חלקים ממנו, לחתוך אותם לחתיכות קטנות ולרצף את כולם בו זמנית", מסבירה פרופ' בריס פלדמן את הטכנולוגיה החדשנית, "זה מאוד קיצר זמנים ועלויות. בגלל שההבנה הרפואית  עדיין לא מכסה את כל הגנום, אנו מתמקדים בריצוף של דנ"א באיזורים שמקודדים לחלבונים, המכונים אקסום. הריצוף האקסומי בודק כאחוז אחד מהגנום, מה שמפחית את משך הבדיקה ועלויותיה".

מחיר בדיקת אקסום כולל פענוח עומד על 1000 עד 1500 דולר. לאחרונה נכנסה הבדיקה לסל התרופות עבור מחלות מסוימות. "נוצר מצב, שרק מי שיכול היה לממן את הבדיקה קיבל אותה. כדי לתת פתרון גם למעוטי היכולת יצרנו מצב בו הם יקבלו את הבדיקה באמצעות הזרוע המחקרית שלנו".

ההחלטה התבררה כנכונה גם מבחינה מקצועית. "בזמן שבעולם דרגת האבחון הגורם הגנטי בבדיקת אקסום נעה בין 20 ל-33 אחוז, הגענו לדרגת אבחון של כ-70 אחוז מתוך 30 המשפחות הראשונות שגייסנו למחקר".

 

צילום: יח"צ רמב"ם

נס לפני המוות

נחזור לד'. הוא היה בן 19 כשהוכנס לפרויקט המחקרי. בבדיקה הגנטית שלו נמצא חוסר בווסת במערכת המַשלִים (מערכת של חלבונים הזורמים בדם המהווה חלק ממערכת החיסון) בריס פלדמן: "הבנו בדיעבד שאם הווסת לא נמצא, מערכת המשלים עובדת ביתר ובמקום לפגוע רק בתאים של החיידקים הספציפיים נגדם היא אמורה להילחם, היא פוגעת גם בתאי המעי של החולים".

בשלב הבא גילתה אלינה קורולפ, סטודנטית לדוקטורט בטכניון ובמכון הגנטי ברמב"ם, שקיימת תרופה הנוגדת את מערכת המשלים, שמשמשת לטיפול במחלות כליה ומערכת הדם. אלא שכדי לקבל אישור ולנסות את התרופה על ד' ועל בני משפחתו שסבלו מהמחלה היה צורך במסע שכנועים מורכב. החלק הקל בו היה שכנוע בני המשפחה שגם כך שיוועו לתקווה, בריס פלדמן: "החלק המסובך יותר היה לשכנע את הרשויות בבית החולים ואת חברת התרופות. התרופה אינה בסל למחלה זו והיא עולה כמיליון שקל לחולה לשנה. ביקשנו מהחברה לממן 'טיפול חמלה'. בסופו של דבר, כל האישורים הושגו והתרופה הגיעה לבית החולים".

אך כאן נכונה למטפלים דרמה נוספת. באותם ימים אושפז במחלקת הילדים בן דודו של ד', תינוק בן שנתיים, שאף הוא סבל מהמחלה. מצבו הלך והתדרדר, חום גופו ירד ל-34 מעלות, ריוויון החמצן בדמו היה ירוד, הוא היה נפוח מרוב בצקות, לא הגיב ונשם נשימות של טרום מוות. "התרופה הגיעה פיזית לבית החולים, אך חששנו שאם ניתן לו אותה והוא ימות, האשם ייפול על הטיפול ולא על מצבו הקשה", מספרת בריס פלדמן. "אבל ההורים התחננו שניתן לו צ'אנס ובלב כבד נתנו את התרופה".

מה שקרה לאחר כ-12 שעות היה בבחינת נס. "כל המדדים שלו התייצבו לחלוטין. הוא החל להגיב, חום גופו חזר לנורמה, התינוק ששקל 10 קילו הפריש בשתן בכמה ימים 2 קילו נוזלים של הבצקות שהיו לו. פתאום ראינו כמה הוא רזה ומדולדל, אבל הוא הגיב, שמח, צחק ותיקשר. זה היה מדהים. החלטנו לתת את הטיפול גם לד' ולבת דודה אחרת שלו בת 10. לאחר קבלת התרופה הבטן של ד', שנראתה כמו בטן של אישה בחודש השביעי להיריונה, הלכה וקטנה, תוך זמן קצר הוא אף צמח לגובה ב- 6 ס"מ, הפסיק ליטול תרופות והתחיל לאכול רגיל".

ד' ושני בני דודיו אמורים לקבל את התרופה כל ימי חייהם?

"הם מגיעים אלינו פעם בשבועיים ומקבלים את התרופה בעירוי באשפוז יום של מחלקת ילדים ב'. כיוון שמדובר בטיפול חדשני בעולם, לא ידוע מה יהיה משכו, אך יתכן כי ימשך כל חייהם".

לא רק חיי החולים השתנו. גם חיי המשפחה המורחבת. לא מזמן הרתה האם של התינוק בן השנתיים שניצל. היא עברה אבחון גנטי במהלך ההיריון כדי לוודא שהבת שתיוולד לא תחלה במחלה.

הסיפור המדהים של ד' ובני משפחתו המורחבת פורסם בכתב העת הרפואי היוקרתי New England Journal of Medicine. "יש לנו הרבה סיפורים כאן, אך זה סיפור של פעם בחיים, שבו לא רק מאבחנים מחלה חדשה, שלא הייתה ידועה בעולם, אלא גם מוצאים טיפול", אומרת בריס פלדמן, "סיפורים כאלו גורמים לנו לסיפוק רב ומעצימים את תחושת השליחות שלנו".

 

לראות את הנולד

האבחון הגנטי מסייע לא רק לחולים עצמם אלא גם לבני משפחתם. ישנם שלושה סוגי אבחונים שמסייעים לבני המשפחה לקבל החלטה אם להביא ילד נוסף לעולם:

1.      אבחון גנטי טרום השרשה (PGD): שיטה המאפשרת אבחון גנטי עוד בשלב ההפריה. במקרה זה מתבצע תהליך הפריה חוץ גופית, טרום העוברים שהתקבלו נבדקים גנטית ולרחם מוחזרים העוברים שאינם נושאים את המחלה.

2.      בדיקת סיסי שיליה: סיסי שיליה מהווים חלק מהשיליה. הסיסים מכילים תאים בעלי מטען גנטי זהה לזה של העובר. הבדיקה מתבצעת בין השבוע ה-10 לשבוע ה-13 להיריון.

3.      דיקור מי שפיר: מי השפיר הם הנוזל המקיף את העובר ברחם ומתפקד כבולם הזעזועים שלו. המים מכילים תאי עור הנושרים מהעובר וגם תאים ממערכת העיכול והנשימה שלו. התאים נושאים את המטען הגנטי של העובר. הבדיקה מתבצעת לאחר השבוע ה-16 להיריון עד שבוע 22 ו-6 ימים. בהתאם לצורך ובהמלצת היועץ הגנטי ניתן לבצעה בשלב מאוחר יותר (אפילו בשליש האחרון של ההיריון).

 

 הרצאתה של ד"ר חגית בריס פלדמן – על גנטיקה ורפואה מותאמת אישית.

 

המכון לייעוץ גנטי ברמב"ם.

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות

 •  האחות בכרמל אחת ויחידה

  "להיות אחים אחיות זאת זכות גדולה, כולנו אוהבים את מקצוע הסיעוד וגאים בו" כך פתחה אהובה טל מנהלת הסיעוד של בית החולים כרמל את יום האחות הבינלאומי המיוחד שהפיקה בביה"ח כרמל.
 • אומנות ללא סוכר

  מיזם חדש של מכבי מזמין את הקהל הרחב לתערוכת אומנים חולי סכרת שיציגו במשך חמישה ימים את יצירותיהם בגרנד קניון
 • טיפולי טווינא

  במרפאת כללית רפואה משלימה אודיטוריום סייעו להחזרת תנועה בשרירי השכמות והצוואר בעזרת טיפולי טווינא
 • 'דרכים שונות לעיבוד הטראומה המינית'

  בשבוע הבא: יום עיון משותף בנושא 'דרכים שונות לעיבוד הטראומה המינית'. מרכז הסיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית-חיפה והצפון והמרכז הרב-תחומי לטיפול בטראומה מינית במרכז הרפואי בני-ציון יקיימו יום עיון, לשיתוף ידע בנושא שיטות טיפול מותאמות לנפגעי תקיפה מינית.
 • חשוב: ייעוץ אישי מרוקח

  בכללית מונעים תחלואת תרופות בשירות ייחודי: ייעוץ אישי על ידי רוקח במצבים בהם נוטלים מספר רב של תרופות
 • מחשוב עולה בכרמל

  היא אחראית על כמעט 1500 עמדות מחשב, 750 מדפסות ו 140 עגלות מחשוב ניידות במחלקות ובחדרי המיון. היא מתקתקת עבודה ופרויקטים מיחשובים מורכבים באיכות וברמה הגבוה ביותר ואת הכל היא עושה בשקט, בצניעות ועם חיוך גדול. יהודית שוורץ מי שהיתה מ"מ מנהלת המחלקה מונתה החודש כמנהלת מחלקת או"ש (ארגון ושיטות ) ומחשוב של בית החולים כרמל.
 • סטריליזציה מתקדמת בכרמל

  הם מנהלים מעל 600 ערכות מתקדמות לחדרי הניתוח ודרכם עוברים עוד אלפי פריטים מורכבים, ממספריים כירורגיות לניתוחים זער פולשניים ועד מפסקי ענק מפלדה לניתוחי לב פתוח.
 • טיפולי דיקור במרפאת כללית רפואה משלימה

  הילדה בת ה-4 אשר סבלה מבעיות תפקוד בעין ובפה, הגיעה למרפאת כללית רפואה משלימה בטבריה ועברה טיפולי דיקור אצל המדקרת פזית סגל. לאחר מספר טיפולים בודדים דווח על שיפור משמעותי במצבה
 • חלב. טוב או לא טוב לנו?

  שבועות כבר כאן. רבות דובר על צריכת חלב ומוצריו ועדיין לא ברורה הסוגיה והאם ההמלצה היא בעד או נגד. מנהלת היחידה לתזונה ודיאטה של כללית במחוז חיפה וגליל מערבי עושה לכם סדר
 • פקידה עם עיני רנטגן

  ערנותה של פקידה במכון רנטגן של כללית הצילה את חייה של מטופלת שסבלה מתסחיף ריאתי מסכן חיים
 • מתקשים להיפטר מעודפי עור ושומן?

  כללית אסתטיקה במחוז הצפון מגשימה חלומות מתקשים להיפטר מעודפי עור ושומן? כפיפות הבטן לא עוזרות? מרפאות כללית אסתטיקה במחוז הצפון מציעות את הפתרון המושלם
 • חיזוק רפואי למכבי בחיפה

  פרופסור ח'מאיסי, מומחה לאנדוקרינולוגיה ולרפואה פנימית הצטרף לצוות הרפואי של מכבי בחיפה
 • מובילים את רפואת השיניים בארץ

  עשרות רופאי שיניים מומחים השתתפו בכנס כירורגיית פה ולסת ופריודונטיה "חידושים וטכנולוגיות מול אתגרי ההווה והעתיד" בהפקת כללית סמייל
 • הטיפים של כללית רפואה משלימה לחג

  מתכננים ארוחה חלבית בחג שבועות? רגע, לפני שהתחלתם בהכנות, נטורופתית בכללית רפואה משלימה, סמדר גמליאל, מעניקה לכם את הטיפים לאכילה נכונה ומבוקרת: זמני אכילה, המרכיבים, ממה כדאי להימנע והטיפ המיוחד לנמנעים מאכילת מוצרי חלב
 • מרכז לין חוגג 50

  אלי כהן, מנהל המרחב: "שיעור הביקורים בלין גבוה בעשרות אחוזים מאשר במרפאות חוץ של בית חולים ממוצע"
 • מי מפחד ממחלות נפש? 

  ערב מרגש ומעורר השראה ייערך בחודש הבא בקריית מוצקין, במסגרת חודש המודעות לבריאות הנפש. בערב יופיע כאומן אורח הזמר דניאל סולומון
 • פגישת הנשיאים

  בטיחות החולה והמטופל נמצאת תמיד במקום הראשון ואת זאת יודע אפילו נשיא ארה"ב לשעבר ביל קלינטון.
 • שיחה על סוף החיים

  מתכוננים לסוף. סדנת תמיכה למטפלים העיקריים בחולי דמנציה נערכה במרפאה הגריאטרית של כללית
 • רפלקסולוגיה לשיפור הבריאות

  שיפור מצב בריאותי בעקבות סדרת טיפולי רפלקסולוגיה במרפאת כללית רפואה משלימה בכיכר האודיטוריום בחיפה
 • מעודדים את הצפון

  הנהלת המחוז של מכבי בצפון יצאה אתמול (רביעי) לגבול רמת הגולן כדי לחזק את התושבים ואת העובדים
 • הגדיל ראש בהולנד

  ד"ר עדנאן זינה, מנהל המחלקה האנדוקרינולוגית של כללית בקריית הבריאות זבולון, שב מהשתלמות מקיפה בנושא גידולי יותרת המוח במרכז רפואי מוביל בהולנד
 • כללית בכנס המדע הידידותי

  מידע ידידותי בנושא כלי הדם: מומחי כללית בחיפה הציגו בשבוע המדע הידידותי שנערך במכון הלאומי לכלי דם בקובה
 • משקפי שמש לעור

  חדשנות מבית כללית אסתטיקה – דרמה סאן דיפנס +SPF 50 UVA/UVB כללית אסתטיקה משיקה קרם הגנה -לשימוש יומיומי-בטכנולוגיית הפנינים הייחודית אשר מקנה לעור הגנה רחבה, יעילה במיוחד ובטוחה במיוחד אודות דרמה סאן דיפנס: קרם הגנה לגוף ולפנים בטכנולוגיית מסנני קרינה ייחודית -טכנולוגיית הפנינים. UV PEARLTM THECNOLOGY-*
 • מצטיינים בהוראה  בכרמל

  בבית החולים כרמל לא מפסיקים להצטיין. לראשונה מאז החלה הפקולטה לרפואה של הטכניון בחלוקת פרסים למרצים מצטיינים בפקולטה, הגיע דיקן הפקולטה לרפואה פרופ' שמעון מרום וצוות הפקולטה לבית החולים כרמל לחלוקה אישית של הפרסים למרצים המצטיינים.
 • חולי הפרקינסון החלו לצייר (וידאו)

  מרתק: יוזמה מקורית של מנהלת הסיעוד במרפאה הנוירולוגית בזבולון עושה שימוש ביצירתיות המתפתחת בקרב חולי פרקינסון כתופעת לוואי לטיפול התרופתי
 • המירוץ למידע בלין

  משתתפי קורס ניהול דרג ביניים שמתקיים במרכז ההדרכה של כללית בפתח תקווה הגיעו לסיור לימודי במרכז רפואי לין ונהנו מסיור חווייתי
 • בריא להכיר

  מרפאת כללית בנווה שאנן מתחדשת במנהל חדש – ד"ר ניר לויתן ובמחלקת ילדים משודרגת
 • החלטת להגדיל את השדיים? מזל טוב!

  כל מה שאת צריכה לדעת לפני כניסה לתהליך פלסטי של ניתוח הגדלת שדיים
 • "קשה לאדם לומר על עצמו שהוא בודד"

  יש שמגדירים את הבדידות כסרטן של הנפש שלנו. פרויקט ייחודי ומרגש של מכבי מכשיר מתנדבים כדי לטפל בבדידותם של חברי הקופה. "הבדידות היא דבר נורא. לפעמים מרוב שאתה לבד אתה לא מצליח להבין את הנזק שנגרם לך"
 • פריו-סנטר- לחיוך מושלם

  פריו-סנטר- מרפאת מומחים המציעה מגוון טיפולים בתחום רפואת החניכיים. בעקבות הצלחתה האדירה במיקום הקודם במוצקין, מתרחבת המרפאה למרכז רפואי במיקום חדש בקרית-חיים
 • כיצד מפסיקים לאכול בלילה?

  גם לכם היה יום עמוס בעבודה ולא הספקתם לאכול כלום, וכשחזרתם הביתה לא הפסקתם לזלול? אז הכתבה הזו בשבילכם- איך מפסיקים לזלול בלילה? וכיצד אוכלים נכון במשך היום?
 • חיסון חיוני לחולים המטואונקולוגיים

  תהליך פורץ דרך במחלקה ההמטואונקולוגית של כללית במרכז רפואי לין, הביא לירידה של עשרות אחוזים בתחלואה ובתמותה הודות לכיסוי החיסוני של המטופלים נגד חיידק הפנאומוקוק
 • רץ בשבילי הבריאות והפילוסופיה

  ד"ר גיל טלמור, מומחה ברפואת משפחה ומנהל מרפאת כללית רש במרכז הכרמל, משלב רפואה עם ריצה ופילוסופיה
 • מומחים בהסרת עודפי עור

  מומחי כללית אסתטיקה מציגים: הסרת עודפי עור וחיטוב הגוף לאחר ניתוחי קיצור קיבה
 • עתיד מתוק

  מה משותף לתחליף חלב אם המכיל אינסולין ולמשקפיים ייעודיים לחולי סוכרת? קבלו את פרופ' נעים שחאדה, מנהל המכון לאנדוקרינולוגיה, סוכרת והשמנה בקריה הרפואית רמב"ם, היזם והממציא שעומד מאחורי פיתוחים אלה
 • כרמל – להיות בידיים הכי טובות

  סקר של אלפי מטופלים בדק ומצא כי בית החולים כרמל ממשיך להוביל במקום הראשון כמקום בו המטופל חש בידיים הכי טובות.
 • החלמה בעזרת טיפולי פלדנקרייז

  טיפול פלדנקרייז בכללית רפואה משלימה אודיטוריום חיפה סייע בהחלמה משבר בכתף
 • כרמל מכל הלב

  ירידה של 50% בהתקפי הלב החריפים בישראל בעשור האחרון, זהו הנתון המדהים אותו הציג פרופ' רונן רובינשטיין קרדיולוג בכיר מבית החולים כרמל בכנס השנתי של האיגוד הקרדיולוגי של ישראל שנערך בתל אביב.
 • מיהם המנהלים החדשים בבני ציון?

  מנכ"ל המרכז הרפואי ד"ר אמנון רופא הודיע השבוע על מינויים של שלושה מנהלים חדשים למחלקות בבית החולים
 • העלאת מודעות למגפה השקטה

  בכללית מקדמים את המודעות למחלת כליות אשר בשלביה הראשונים אינה מורגשת. "יש חשיבות רבה בפעולות מניעה ואיתור מוקדם כדי למנוע נזקים בלתי הפיכים לכליות"
 • ‏ פרס מפעל חיים לפרופ' כרכבי

  פרס מפעל חיים הוענק מטעם איגוד רופאי המשפחה בישראל לפרופ' חאלד כרכבי.
 • "רוני היא הניצחון שלי"

  14 שנים לאחר שאיבדה בפיגוע אכזרי במלון בטאבה את אמה ואת שני אחיה הקטנים וניצלה בעצמה, ילדה יעל ניב מקריית אתא בת בכורה ופתחה פרק חדש בחייה
 • תזונה נכונה וצמחי מרפא

  בעזרת תזונה נכונה וצמחי מרפא: רמות הסוכר של מטופלת חולת סכרת בכללית רפואה משלימה אודיטוריום ירדו באופן משמעותי
 • הדרכה על היגיינה אוראלית לילדים חוסים

  נציגי מרפאת כללית סמייל הקיריון הגיעו למועדונית לילדים ממשפחות קשות יום והעבירה הדרכה בהיגיינה אוראלית (גהות הפה) על מנת שיידעו כיצד לשמור על בריאות השיניים והפה.
 • גדלים בשביל הקטנים

  נבחרת רופאי הילדים של כללית בחיפה בתהליך התחדשות ופיתוח: לאחרונה הצטרפו לנבחרת האיכותית של רופאי הילדים בחיפה שתי רופאות חדשות
 • טיפול בובתי

  יוזמה מיוחדת במרכז לבריאות הילד של כללית: הילדים מתרגלים טיפול על הדובי או הבובה האהובים וכבר אינם חוששים מהטיפול
 • ניידת עיניים בכללית

  מיזם בכללית להצלת הראייה של חולי הסוכרת: מומחי העיניים מגיעים למרפאות ראשוניות לאיתור תחלואת עיניים אצל חולים בסיכון
 • האם כל אחד יכול לרוץ ?

  אמרו על ריצה שהיא מזיקה לגוף בטווח הארוך, שהיא גורמת לפציעות, שהיא מתאימה רק למי שבכושר שיא ושעדיף ללכת, ובכל זאת, משנה לשנה הריצה תופסת תאוצה, הפארקים מתמלאים ברצים, והמרוצים הופכים למבוקשים משנה לשנה. אז מה יש בריצה שסוחף כל כך הרבה אנשים ?
 • מינוי ארצי

  ד"ר איתן אוריאל מנהל המחלה הנוירולוגית בבית החולים כרמל מונה כמזכיר האיגוד הנוירולוגי בישראל. אחד מפרויקטי  הדגל וההישגים הבולטים של האיגוד הנוירולוגי בשנים האחרונות היה שכנוע משרד הבריאות להקצות משאבים לטיפול בשבץ מוח כפרויקט לאומי.
 • צילום: יח"צ

  פעילות חווייתית לטפול בחרדת ילדים

  הילד מפחד ללכת לרופא? יש בדיקה דחופה ולא נותן לרופא להתקרב אליו?
 • התאמה אישית לטיפול בסרטן

  פרס בינלאומי על עבודה מצטיינת למומחה אף אוזן גרון של כללית במחוז, על עבודה פורצת דרך להתאמת טיפול כימותרפי לחולי סרטן צוואר וראש
 • בחזרה לחיים

  מתאמת בדיקות ממוגרפיה של מכבי שירותי בריאות לקתה בסרטן השד, ניצחה את המחלה וחזרה להציל חיי אדם
 • למה כל כך בהול שנקום כבר מהכורסא?

  אז למה באמת כל כך בהול עבורנו לקום ולבצע פעילות גופנית? היכן מפעילה הכללית קבוצות הליכה עם מאמני כושר, ללא תשלום? וגם, רוצים לצעוד במזגן? אז היכן פועלות קבוצות של צעידת קניונים באיזור? ודבר אחרון….. קמתם כבר ?!
 • ערב שכולו אנטי אייג'ינג

  ערב דיקור קוסמטי "אנטי אייג'ינג'" מיוחד לנשים התקיים במרפאת כללית רפואה משלימה בקריון
 • ממועמדת לניתוח קיסרי לתהליך לידה טבעית

  מהפך: ממועמדת לניתוח קיסרי לתהליך לידה טבעית במלואו באמצעות טיפול ברפלקסולוגיה
 • חרדה חברתית? מי? מה?

  מתקשים בהרצאה מול אנשים? בדיבור עם בעלי סמכות? בימי כיף בעבודה? לא מצליחים לשאול שאלה בשיעור או להרגיש משוחררים בשיחה עם אנשים? אולי אתם חלק מ-10% מהאוכלוסייה שמתמודדים עם חרדה חברתית?
 • סובלים מבעיה רפואית דחופה?

  רגע לפני שאתם רצים לחדר מיון, כדאי שתכירו שירות ייחודי שמציעה כללית: אבחון פנימי מהיר (אפ"מ). היתרונות: שירות איכותי על ידי מומחים, זמין, בלי תורים ובהליך מזורז
 • מנהלים עם תובנה בכללית

  25 מנהלים בכללית במחוז חיפה וגליל מערבי סיימו קורסי הכשרה למנהלים – תובנה ומפנה שנערכו במרכז ההדרכה של כללית בפתח תקווה
 • טיפול בדיקור סיני בעונות המעבר

  ערב ייחודי בנושא טיפול בדיקור סיני בעונות המעבר, יתקיים במרפאת כללית רפואה משלימה בקריית אתא
 • טיפולי דיקור "אנטי אייג'ינג"

  ערב דיקור קוסמטי "אנטי איינג'ינג" ייערך במרפאת כללית רפואה משלימה בכיכר האודיטוריום בחיפה
 • זינוק בפניות בשל אלרגיות

  הפריחה העונתית גורמת לעלייה ניכרת במספר הפניות למחלקות האלרגיה של כללית. במחוז חיפה וגליל מערבי מספרים כי גם הרגישות לאבק וחומרי הניקוי במסגרת ההכנות לפסח תורמים את חלקם. הכל על אלרגיות
 • אלרגיות באביב? טיפים ממומחי מכבי

  האם קיים קשר בין המצב הנפשי שלנו לאלרגיה? האם שינוי בהרגלי התזונה יכול לעזור לנזלת אלרגית? ואיך מחטים סיניות יכולות להקל על  התופעות? האביב בפתח ואתו גם תופעת האלרגיה- ד"ר עדי צוונג גונן, מנהלת אגף הרפואה של מכבי טבעי מסבירה
 • סדר פסח בבני ציון

  במרכז הרפואי דואגים להכשרה במטבח, בתנורי הבישול, בקיטורים ובמטבחונים שבמחלקות. המבקרים וצוות העובדים לא יורשו להכניס חמץ למתחם בית החולים עד צאת החג
 • רואה לך בעיניים

  מבצע איתור סיבוכי סוכרת בעיניים נערך במרפאת קיבוץ גלויות של קופת חולים כללית
 • מומחים בהסרת עודפי עור

  מומחי כללית אסתטיקה מציגים: הסרת עודפי עור וחיטוב הגוף לאחר ניתוחי קיצור קיבה
 • רבותיי, מהפך!

  פרס מצוינות של כללית הוענק הוענק לצוות מרפאת כללית טירת כרמל
 • פגיית כרמל מצטיינת

  הפגייה המצטיינת של בית החולים כרמל לא מפסיקה להתרענן ולהתקדם.
 • טיפול מוצלח לשחיקת ברך

  כאביה של בת 68 שסבלה משחיקה בברך הופחתו באופן משמעותי בזכות טיפול בעיסוי בכללית רפואה משלימה בקרית אתא
 • איך עושים פירסינג בלי להתכוון? 

  בעל מסגריה תושב חיפה, פרץ השבוע כשהוא אחוז פאניקה אל מחלקת הטראומה במרכז הרפואי לין כשהוא אוחז באוזנו וכולו נוטף דם
 • טיפולי שיאצו לכאבי גב

  הטיפול הנכון לסובלים מכאבי גב תחתון: שיאצו בכללית רפואה משלימה
 • גם אתם רוצים להיגמל מעישון? אתם יכולים

  על רקע הודעתה של חברת פיליפ מוריס על העלאה ניכרת בתעריפי הסיגריות קוראים בכללית למעשנים להצטרף לסדנאות גמילה מעישון. גם עבור מי שמתקשה או אינו מעוניין להשתתף בקבוצה, נמצא פתרון יצירתי
 • שיטה חדשה לאיתור סרטן צוואר הרחם

  הבדיקה צפויה להציל עשרות נשים מסרטן, בזכות שיטה חדשה ומדויקת יותר שהכניסה מכבי לשימוש. למעלה מ-3000 נשים בקריות כבר ביצעו את הבדיקה מתחילת השנה
 • רפואה טובה

  צוות מכבי שירותי בריאות יצא עם מברשת צבעים, צמחים לשתילה ושק של אנרגיות חיוביות למען דיירי "מקבץ דיור" ולכבוד יום המעשים הטובים
 • כללית סמייל לילדים

  רופאי שיניים ממרפאות כללית סמייל בחיפה השתתפו בכנס לרפואת השיניים לילדים שנערך במלון הרודס בתל אביב.
 • מאות הורים בתערוכת אמאל'ה

  מאות הורים פקדו את דוכן קופת החולים כללית בתערוכת אמא'לה שנערכה במרכז הקונגרסים