חרדה חברתית? מי? מה?

מתקשים בהרצאה מול אנשים? בדיבור עם בעלי סמכות? בימי כיף בעבודה? לא מצליחים לשאול שאלה בשיעור או להרגיש משוחררים בשיחה עם אנשים? אולי אתם חלק מ-10% מהאוכלוסייה שמתמודדים עם חרדה חברתית?
בשנים האחרונות נהיה המונח חרדה חברתית מוכר יותר ויותר. כפי שרומז השם, מדובר בחרדה המתעוררת בשלל מצבים חברתיים כמו ראיון עבודה, דיבור מול קהל, דייט זוגי, מסיבה, ויכוח, השתתפות בשיעור בלימודים ועוד דוגמאות רבות.

התופעה נפוצה הרבה יותר ממה שמקובל לחשוב. מחקרים הראו שבין 7-13 אחוזים מהאוכלוסייה מתמודדים עם חרדה חברתית- כלומר אחד מתוך עשרה אנשים בממוצע.

חרדת קהל, שהיא חלק מחרדה חברתית, מדורגת למשל כחרדה הכי נפוצה באוכלוסייה אפילו יותר מחרדת מוות.
הקומיקאי ג'רי סיינפלד אמר פעם בהקשר הזה שבהלוויה רוב האנשים יעדיפו להיות בארון המתים מאשר על דוכן המספידים.

אז איך מאבחנים חרדה חברתית?

הדרך המקצועית ביותר היא כמובן על ידי איש מקצוע מוסמך כמו פסיכולוג או פסיכיאטר. יש אפשרויות גם לאבחון עצמי על ידי מילוי שאלון ליבוביץ' לאבחון חרדה חברתית (חפשו בגוגל). השאלון מכיל מספר שאלות ובסוף מתקבל ציון, שלפיו אפשר להעריך בצורה מאוד כללית האם יש חרדה חברתית, ובאיזה דרגה.

"בהלוויה רוב האנשים יעדיפו להיות בארון המתים מאשר על דוכן המספידים". ג'רי סיינפלד. צילום מתוך ויקיפדיה

אז מה בדיוק קורה לאדם שחווה חרדה במצב חברתי?

ברמה פיזיולוגית הוא יכול להרגיש רעד, הסמקה, יובש בפה, הזעה ודופק מואץ.
ברמת ההתנהגות לפעמים יש הימנעות מיצירת קשר עין, גמגום, דיבור בקול חלש או במשפטים קצרים ולא ברורים וכו'.
ברמת המחשבות בדרך כלל נכנסים לרצף של מחשבות שליליות בגלל פירוש לא נכון של המציאות.

איך מגיעים למצב של חרדה חברתית?

כדי לנסות להסביר עדיף להשתמש בדוגמה מוחשית.  נסו לדמיין שלכל אדם יש מכ"ם שקולט סימנים ורמזים מהסביבה ולפי זה הוא מחליט איך להתנהג.  למשל אם אתם קולטים משפת הגוף של מי שמולכם שהוא ממהר אז כנראה שלא תרחיבו את השיחה עימו.

אצל אנשים עם חרדה חברתית המכ"ם הזה בעצם מאוד רגיש, והוא קולט יותר מדי מידע וגם הרבה רעשי רקע לא רלוונטי.  ברגע שיש יותר מדי מידע שנקלט מהסביבה והכל נראה חשוב-אז קשה להתנהל וזה משתק.  למשל אם מדברים עם מישהו שהסתכל לרגע בפלאפון שלו אז במצב רגיל זה אולי לא משהו שצריך לייחס לו חשיבות.  אבל לגבי מי שסובל מחרדה חברתית – הוא יכול לפרש את זה כסימן לכך שהאדם משועמם מהשיחה עימו ולכן עובר לפלאפון.  מחשבה ראשונית כזאת יכולה להוביל מיד לשרשרת של מחשבות שליליות כמו "הוא לא ירצה לדבר איתי יותר, ויספר לאנשים אחרים שאני משעמם ושעדיף לא לדבר איתי, ואני אמצא את עצמי בלי אנשים שירצו לדבר איתי ואשאר לבד". שרשרת מחשבות כזאת מעצימה את תחושת החרדה וגורמת לתסמינים פיזיולוגים והתנהגותיים.

 

חרדה חברתית משפיעה על התפקוד שלנו. אילוסטרציה.

איך חרדה חברתית משפיעה על התפקוד?

בהמשך לדוגמא שהוזכרה שלאנשים עם חרדה חברתית יש מכ"ם מאוד רגיש, אז דמיינו שהמכ"ם הזה צריך להעביר את כל המידע שהוא קולט למחשב.  מחשב שמקבל כמות גדולה מדי של מידע, בקצב שהוא לא יכול לעמוד בו – נתקע וקורס.  כשמחשב קורס אפשר לכבות אותו ובכך כביכול לפתור את הבעיה, אבל מה בעצם התכלית במחשב שלא פועל?  מה האיכות של חיים ללא קשרים חברתיים?

חרדה חברתית יוצרת עומס גבוה על האדם, שהרבה פעמים מכריחה אותו להתנתק ולהתבודד כדי לנוח ולאגור כוחות. ניתוק כזה נותן הקלה מידית, אבל יש לה מחיר בכך שהאדם מבודד את עצמו בהדרגה ופחות מתקשר עם הסביבה. לטווח הארוך זה מפריע לשמירה על קשרים, יצירת קשרים חדשים, התמדה בעבודה, מציאת זוגיות וכדומה.

יש דוגמאות רבות לאנשים מאוד אינטליגנטיים, יצירתיים ומדהימים שהחרדה החברתית מנעה מהם לחיות את החיים שהם רצו, והם לא מימשו את הפוטנציאל שלהם מבחינה תעסוקתית/חברתית/זוגית.
חשוב לדעת שזו לא גזירת גורל – יש כל מיני דרכים אפשריות להתמודדות עם חרדה חברתית, וחשוב שכל אחד ימצא את הדרך שמתאימה עבורו.  עמותת מים שקטים להתמודדות עם חרדה חברתית מציעה מגוון אפשרויות כך שכל אחד יכול למצוא את הפתרון המתאים עבורו.

 

חרדה חברתית יוצרת עומס גבוה, בין היתר על תלמידים וסטודנטים. צילום: אילוסטרציה

אולי עדיף לחכות ולנסות להתמודד לבד?
זה נכון שחלק מהאנשים מצליחים לבד לדחוף את עצמם קדימה ולהתעמת עם הקושי החברתי ולהשתפר.  חשוב להבין שבגלל שהחרדה לפעמים משתקת אז זה מאוד קשה להתמודד עם זה לבד ויכולות להתבזבז הרבה שנים מהחיים בלי התקדמות עד אשר מחליטים לפנות לגורם חיצוני לעזרה.
מבחינה חברתית מקובל לחשוב שלגבי משהו פיזיולוגי צריך לפנות מיד לעזרה כמו למשל כאב גב, אבל במקרים אחרים צריך להתמודד לבד.
בנושא הזה יש נתון בלתי נתפס-חרדה חברתית ממוקמת במקום ראשון מבחינת משך הזמן שלוקח בממוצע לאדם לפנות לעזרה חיצונית-15 שנה! כלומר בממוצע אנשים עם חרדה חברתית מבזבזים 15 שנה מחייהם עד אשר הם פונים לעזרה.  אין שום סיבה לחכות כל כך הרבה, וצריך לפנות ברגע שמרגישים שזה משהו שמפריע להשיג דברים בסיסיים בחיים.

דרכי התמודדות עם חרדה חברתית
היום הגישה הפופולרית להתמודדות עם חרדה חברתית היא הגישה ההתנהגותית קוגניטיבית, או באנגלית CBT.  עקרון הגישה הזאת הוא חשיפה הדרגתית ומפוקחת לאותם המצבים אשר גורמים לחרדה החברתית.  עם הזמן מצליחים להרגיש יותר בנוח במצבים האלה, והתסמינים הפיזיולוגים/התנהגותיים משתנים גם כן בהדרגה עד אשר גם המחשבות השליליות שמלוות את החרדה החברתית גם כן משתנות והאדם כבר לא מאמין להם באותה רמה שבעבר האמין.  זה צורת טיפול שהוכחה מדעית בהרבה מחקרים לאורך השנים כיעילה ספציפית לנושא של חרדה חברתית, וחרדות באופן כללי.

מה מציעה קבוצת "מים שקטים" בחיפה?
המפגשים של עמותת מים שקטים נערכים בשכונת בת גלים, בכל יום שני בערב. בקבוצה יש מספר אנשים שמגיעים כל שבוע בצורה קבועה, ואנשים חדשים יכולים להצטרף בכל שלב.  הגילאים בקבוצה נעים בין 20-40.
כל מפגש מתחלק ל-2 חלקים:  בחלק הראשון עושים תרגילי תאטרון אימפרוביזציה. זה סוג מסוים של תאטרון בו שום דבר לא מוכן מראש וצריך להמציא את הכל במקום בלי להתכונן. המטרה של החלק הזה במפגש הוא לשפר את היכולת להיות משוחרר וספונטני בעמידה מול אנשים. בכל שבוע יש תרגילים אחרים. חלק מהתרגילים מדמים סיטואציות מסוימות כמו ריאיון עבודה, הרצאה מול קהל, דייט, מפגש חברים בבית קפה וכו'. התרגילים מאפשרים להתאמן על מצבים מלחיצים, בסביבה בטוחה ומוגנת יחד עם עוד אנשים אשר נמצאים באותו המצב ויכולים להבין אחד את השני.

חלק מהתרגילים מדמים סיטואציות מסוימות ומאפשרים להתאמן על מצבים מלחיצים. צילום אילוסטרציה

בחלק השני של המפגש יש שיחה קבוצתית פתוחה בה אפשר לשתף דברים אישיים, להתנסות בלהיות יותר כנה ופתוח מול אנשים חדשים ולהבין דרך זה דברים על עצמך.
המטרה הסופית היא כמובן שאחרי צבירת ניסיון בקבוצה לאורך זמן – זה יקרין גם החוצה לחיי היום-יום ויהיה שיפור אישי באותם תחומים.  הקבוצה נפגשת כבר שלוש שנים, והרבה אנשים הצליחו בזכותה להיות יותר פתוחים ומשוחררים מול הסביבה ובכך להגיע ליעדים האישיים שלהם בחיים.
ההשתתפות בקבוצה כרוכה בתשלום שנועד לכסות את פעילות העמותה.

עמותת מים שקטים להתמודדות עם חרדה חברתית הוקמה לפני מספר שנים על ידי יואב בן-ישי, רוויטל יוסף-חי ואלון וקס. לעמותה קבוצות בחיפה, תל אביב וירושלים.  את הקבוצה בחיפה מעביר אלון וקס – מנחה קבוצות מנוסה בעל תעודת מנחה קבוצות מטעם בית הספר לעבודה סוציאלית באוניברסיטת תל אביב.

איך יוצרים קשר עם עמותת מים שקטים?
כולם כמובן מוזמנים לבקר באתר שלנו המכיל הרבה מאוד מידע בנושא חרדה חברתית.
אפשר להשאיר באתר פרטים ואחד מצוות העמותה יחזור אליכם בהקדם.

דף הבית


ניתן גם לפנות בטלפון ישירות לאלון וקס: 053-4253240.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.com


עוד בבריאות

 • בא למרפאה מנהל חדש

  לאחר שרשם הצלחה רבה בניהול מרפאת טירת כרמל, הוא מגיע לנהל את מרפאת הכללית בדלית אל כרמל
 • "הימנעו מנזקי בריאות במונדיאל"

  כאבי גב, עליה במשקל ומחסור בשעות שינה הם רק חלק מתופעות הלוואי השליליות של הצפייה הממושכת במונדיאל. בכללית ממליצים איך להימנע מנזקים
 • "אנחנו נמצאים בתוך מהפכה ענקית" (וידאו)

  בראיון מיוחד ל"ניוז חיפה קריות" מספר מנהל מרחב חיפה וגליל מערבי של 'שירותי בריאות כללית', על ההתפתחות העצומה בעידן הרפואה הדיגיטלי, כמו גם על האתגרים המורכבים שטומן בחובו ניהול מרחב עצום, המונה כיום לא פחות מ- 750,000 לקוחות. צפו
 • מכבי מציגה: הקהילה המתפתחת

  מטופלים המועברים מבתי החולים לטיפול בביתם, טיפולי יום ורפואה דחופה קרובים ליד הבית או שירותי רפואה מרחוק מבלי לצאת מהבית. הנתונים מדברים בעד עצמם, עולם הרפואה כבר לא בבתי החולים אלא בתוך הקהילה והמטופלים הם המרווחים העיקריים
 • טיפולי אסתטיקה לגיל השלישי

  התאמת מראה לתחושה: כללית אסתטיקה מציעה מגוון טיפולים לגיל השלישי
 • מכשיר המזותרפיה. תמונה: אלבום פרטי

  עולם שלם של קוסמטיקה

  ארינה גוטניוב, קוסמטיקאית מוסמכת, מספרת לנו על החידושים בעולם הקוסמטיקה וגם: איך טיפול המזותרפיה משפר את מראה העור, ואיך מטפלים בחולים אונקולוגיים ובחולים הסובלים מאקנה חמור?
 • "מבחינתי מדובר בהצלה של איכות חיים"

  תושב חיפה סובל במשך 37 שנה ממחלת הטרשת. לאחר שגילה את מרפאת הטרשת של מכבי בחיפה, חייו השתנו מן הקצה אל הקצה
 • נטרופותיה ככלי להתמודדות עם סכרת

  מרפאת כללית רפואה משלימה ביקנעם קיימה ערב ייחודי לקהל הרחב אשר עסק בהתמודדות עם מחלת הסכרת באמצעות הנטורופתיה.
 • הצטיינות יתרה ל"בני ציון" במבדקי ההסמכה של ה-JCI

  מנכ"ל "בני ציון", ד"ר אמנון רופא, ברך את עובדיו: "אני שמח לבשר שעמדנו במבדק ה-JCI בהצטיינות יתרה. בשם הנהלת ביה"ח ובשמי אישית תודה ענקית לכל אחת ואחד מעובדות ועובדי ביה"ח"
 • שיהיה לכם יום סגול

  תלמידי יסודי למדו ממומחי רמב"ם על מחלת האפילפסיה והופתעו לגלות דברים רבים. כך לדוגמה, האם ידעתם שבמידה ומשך ההתקף לא עולה על 10 דקות, אין להזמין אמבולנס?
 • "מצאתי דרך להירגע וכך לטפל בעצמי"

  עשרות משתתפים נכחו במיזם חדש של מכבי בחיפה, במסגרתו נערכה תערוכת אומנים חולי סכרת שהציגו את יצירותיהם כדרך התמודדות ובכדי להעלות את המודעות למחלה
 • הגנה לגוף ולפנים

  קרם ההגנה של כללית אסתטיקה דרמה סאן דיפנס +SPF 50 UVA/UVB, הגנה לגוף ולפנים עם טכנולוגיית מסנני קרינה ייחודית – טכנולוגיית הפנינים UV PEARLTM THECNOLOGY
 • מינוי בראש טוב

  ד"ר איתן אוריאל מנהל המחלקה הנוירולוגית בבית החולים כרמל התמנה כפרופסור חבר קליני בפקולטה לרפואה של הטכניון.
 • בכרמל מסייעים לעיוורים

  בישראל אלפי עיוורים המנסים לשדרג את איכות חייהם ולהגיע לשוויון ולזכויות כמו הרואים והבריאים
 • סרבול מוטורי אצל ילדים

  די סי די היא הפרעה בקואורדינציה, קושי בתכנון ותיאום תנועות בילדים, המתבטאת בסרבול תנועתי, העדפה לישיבה במקום למשחק ועוד
 • איך משפרים איכות חיים עם סטומה?

  100 אחיות במרפאות כללית במחוז חיפה וגליל מערבי עברו השתלמות בנושא הטיפול בחולים עם סטומה
 • נבחרת המנהלות בכללית

  מנהלת רפואית, מנהלת רוקחות ומנהלת מינהלת חיפה. אלו רק חלק מהנשים שמונו לאחרונה במחוז חיפה וגליל מערבי של כללית
 • למדו להקשיב

  צוות הסיעוד של כללית בקריית הבריאות זבולון עבר סדנת הקשבה
 • צוות האוטונוירולוגיה של לין הוביל בכנס בינלאומי

  פרופ' אבי שצ'ופק מכללית בחיפה היה ממובילי כנס בינלאומי חשוב בהשתתפותה של עדה יונת – כלת פרס נובל. בכנס הוענק גם פרס יוקרתי לד"ר נביל פארנש ממרכז רפואי לין
 • כמה כסף תחסכו אם תוותרו על הסיגריות?

  לא תאמינו כמה כסף נחסך למשתתפי סדנאות הגמילה של הכללית. "בין הנגמלים אצלנו יש משתתפים העובדים במשרה נוספת שכל הכנסותיה נועדו למימון העישון"
 • שמירה על בריאות השיניים מגיל 5

  מאות מתלמידי נצרת והסביבה השתתפו ביום בריאות במתנ"ס אכסאל נצרת במהלכו קיבלו הדרכה על שמירת היגיינת ובריאות הפה והשיניים מטעם כללית סמייל נצרת דרך חיים
 • מומחים ברשת

  כללית סמייל, רשת מרפאות השיניים הגדולה והוותיקה בישראל ומהגדולות מסוגה בעולם, יוצאת בסדרת סרטונים בהם ישתתפו רופאי שיניים מומחים בתחומים שונים ברפואת שיניים ורופאים בכירים ברשת.
 • סמנכ"ל חדש למרכז הרפואי בני ציון

  ד"ר נועם יהודאי, בן 44, נשוי ואב ל-2 בנות, יליד ותושב חיפה, בוגר בית הספר לרפואה של האוניברסיטה העברית בירושלים.
 • סודות היופי של הסיניות

  דיקור אנטי אייג'ינג הסוד של הסיניות לעור מטופח וצעיר. מירב סויסה-נדלר, מטפלת בדיקור קוסמטי, שיאצו ועיסוי בכללית רפואה משלימה
 • מחלקת הילדים בנוה שאנן התחדשה!

  מחלקת הילדים במרפאת כללית בנוה שאנן על שם יוליוסבורגר עברה שיפוץ מקיף ושינתה לגמרי את פניה
 • מצטייני ועידת ההסתדרות הרפואית

  פרסי הצטיינות לרופאי כללית מקרית בריאות זבולון במהלך ועידת ההסתדרות הרפואית
 • עולה על הגל

  כשהוא רוצה לנקות את הראש הוא עולה על הסאפ בחוף נירוונה חותר אל האופק וטוען מצברים לעוד שבוע חדש של ניהול מאתגר בכספים. תכירו את אבי שטיינברג מנהל הכספים החדש והנמרץ של בית החולים כרמל .
 • הדרכה מתקדמת בכרמל

  הסימולנע – מרכז סימולציות רפואיות ייחודי והיחידי מסוגו בעולם, הגיע לראשונה לצפון הארץ לבית החולים כרמל.
 • מהו בעצם ניתוח לעיצוב ישבן? ד"ר צח שרוני מגיע לענות. צילום: עצמי

  באיזה ניתוח קוסמטי קיימת סכנת מוות?

  מהו הניתוח המסוכן ביותר בכל הזמנים? הפלסטיקאי ד"ר צח שרוני התארח השבוע בתכנית הבוקר של פאולה וליאון והשיב לשאלות חשובות
 • מכבי מחזקת את הרפואה בטבעון

  ד"ר נצר חירם, מומחה לרפואת משפחה הצטרף לצוות הרפואי של מכבי בטבעון ובקרוב תוקם מרפאה נוספת במועצה המקומית
 • "אין תחליף להקראת ספר כאמצעי להתפתחות הילד"

  משפרים תקשורת: צוות קלינאי התקשורת של כללית ציינו את שבוע המודעות לקלינאות תקשורת במגוון פעילויות ברחבי המחוז
 • דיקור סיני להפחתת כאבים בשורש כף היד

  מטופלת בת 88 הגיעה לקבלת טיפול דיקור סיני אצל המטפל אלדד כהן צדק במרפאת כללית רפואה משלימה ולאחר סדרת טיפולים קצרה, דיווחה על שיפור משמעותי במצבה ועל חזרתה לתפקוד תקין
 • כנס מכבידנט לרופאי השיניים

  רופאים ממרפאות מכבידנט מחיפה והקריות, השתתפו בכנס ארצי שנערך בשיתוף מומחי המרכז הרפואי האוניברסיטאי בריזילי
 • "השמנה היא פיזיולוגיה פגומה ולא התנהגות לקויה"

  אפשר להזיז הצידה לפחות חלק מהתחושות הקשות הנלוות לרוב לבעיית ההשמנה: מומחית הכללית מסבירה כי כוח רצון אינו מספיק כדי לתחזק את השינוי באורח החיים
 • פוחדים ממחטים?

  גם לכם יש פחד מזריקות? מסתבר שאתם לא לבד. צוות אחיות כללית בקריית בריאות זבולון החלה להשתתף בסדרת הרצאות בנושא הפוביה למחטים
 • המנהל שסגר מעגל

  לאחר סבב תפקידי ניהול ברחבי הארץ, שב רונן נודלמן למחוז בו החל את דרכו בכללית
 • ביקור המנכ"ל

   " זה היה ביקור מוצלח, בבית חולים מוצלח"  כך סיכם  מנכ"ל הכללית את הסיור שערך  בבית החולים כרמל. המנכל נועז בר ניר הגיע השבוע לביקור ראשון בבית החולים כרמל כשאתו גם פרופ' מיכאל שרף סמנכ"ל וראש חטיבת בתי החולים, גדי כהן סמנכ"ל וראש חטיבת הלוגיסטיקה התשתיות ומערכות המידע ,מיכל קיזלשטיין דוברת הכללית ובכירים נוספים.
 • דיקור סיני להפחתת מיגרנות במהלך הריון

  מטופלת בת 30 בשבוע ה-16 להריונה, הגיעה למרפאת כללית רפואה משלימה בכיכר האודיטוריום בחיפה כשהיא סובלת מהתקפי מיגרנות שגרמו לא רק לכאבי ראש חזקים, אלא גם לבחילות.
 • דרמה: מי הציל את הרופא?

  בשעה 04:00 לפנות בוקר הגיעה קריאת מצוקה של רופא שסיפר על כאבים עזים מאוד בחזהו. מרוב שהיה מבולבל שכח את מספר הטלפון של מד"א
 • אחיות רחמניות ומשכילות

  שבוע האחות הבינלאומי: 73% מאחיות ואחי קופת חולים כללית במחוז חיפה וגליל מערבי הם בעל תואר אקדמי
 • לניצולים באהבה

  "המכון ללימודי המשך ברפואת שיניים – מ.ל.ה.ר.ש. ומרפאות לטיפול בשיניים ע"ש ד"ר יאורית" הינה עמותה שהיא מלכ"ר (מוסד ללא כוונת רווח), אשר הוקמה ע"י חברי ההסתדרות לרפואת שיניים בחיפה לפני כ- 50 שנים בשיתוף עיריית חיפה והסוכנות היהודית, לשם מתן שרותי ריפוי שיניים לאוכלוסיה הנזקקת בחיפה.
 • איך למנוע "צוואר סמארטפון"?

  מגפת "צוואר סמארטפון" מתפשטת ומהר, שואלים את עצמכם מהי? ולמה חשוב למנוע אותה?
 • הפי אנד אחרי 15 שנות עקרות

  15 שנות עקרות, טיפולים וסבל רב, הסתיימו בהריון ספונטני ובלידה מאושרת, בדיוק כשהחלה לעבוד כאחות במרכז לבריאות האישה של ה"כללית": "נדבקתי מהנשים ההרות שבהן טיפלתי"
 • מומחים בהסרת עודפי עור

  מומחי כללית אסתטיקה מציגים: הסרת עודפי עור וחיטוב הגוף לאחר ניתוחי קיצור קיבה
 • למה חשוב להפסיק לעשן?

  העובדה שעישון סיגריות פוגע בבריאות ידועה אך הרבה לא יודעים כי אין כמעט איבר בגוף שלא סובל מנזקי העישון. החדשות הטובות הן, שגם אם אתם מעשנים, אתם יכולים לפנות עוד היום לרופא או רופאת המשפחה שלכם לסיוע בגמילה מעישון, ולהימנע מהנזקים בעתיד.
 • מגדל תגליות הבריאות של רמב"ם יצא לדרך

  היוזמה המשותפת לרמב"ם ולאוניברסיטת חיפה היא אחד הפרויקטים החשובים בישראל בתחום הרפואה ומדעי החיים, פרי תרומה של 18 מליון דולר של קרן הלמסלי. המגדל יתנשא לגובה של 20 קומות
 • פתיחה מחודשת מרפאת הרמן - בית מרקחת צילום: דוברות כללית

  תרופות בכל עת

  כללית משפרת זמינות שירות בתי המרקחת בקריות: 4 בתי מרקחת פועלים עד 21:00
 • תרופות בכל עת

  כללית הרחיבה את שעות הפעילות של בתי המרקחת המרכזיים שלה כך שכיום יש 4 בתי מרקחת בקריות אשר פועלים מרבית ימות השבוע עד 21:00. כמו כן, בתי המרקחת בזבולון ובהרמן- קריית מוצקין פותחים דלתותיהם כבר בשעה 07:30.
 • קרדיט תמונה: רוני סופר

  טיפולי רפלקסולוגיה במרפאת כללית משלימה

  מטופל בן 45 אשר סבל במשך שנים רבות ממתח וחרדות, חש שיפור משמעותי במצבו הבריאותי לאחר סדרת טיפולי רפלקסולוגיה במרפאת כללית רפואה משלימה בכיכר האודיטוריום בחיפה.
 • ד"ר ויקי תושיה, עמית לוסקי וד"ר מוניקה אלמן. צילום: יחסי ציבור

  איך שומרים ומשפרים את עור גופנו?

  עם הגיל עור גופנו מתחיל לתת סימני עייפות. איך משפרים את מראהו? מה ניתן ואפשר לעשות?
 • מנהלת חדשה ליחידה לרדיולוגיה פולשנית

  "הרדיולוגיה היא צומת מרכזי של טיפול, כמעט בכל חולה בבית החולים, והרדיולוגיה הפולשנית נמצאת כיום בחוד החנית עם הטכנולוגיות והטכניקות החדשניות ביותר". כך אומרת ד"ר גליה רוזן מי שמונתה החודש למנהלת החדשה של יחידת האנגיוגרפיה בבית החולים כרמל
 • מובילים במחקר ביחידה האורוגינקולוגית

  בכנס החברה הישראלית לאורוגינקולוגיה וכירורגיה אגנית משקמת שהתקיים לאחרונה בשבי ציון  זכתה היחידה לאורוגינקולוגיה וכירורגיה אגנית משקמת במחלקת נשים ויולדות של בית החולים כרמל בפרס על עבודת מחקר מצטיינת.
 • מתנדבת מרגשת במיוחד

  צוות המרכז לבריאות הילד של כללית בחיפה חגג השבוע יום הולדת 80 למתנדבת המקדישה את כל זמנה ומרצה לכללית כבר 18 שנים ברציפות
 • כללית בעקבות החיידק הנדיר

  שיתוף פעולה בין רופא עיניים וצוות המעבדה המחוזית של כללית הציל את עינו של מטופל עם ניוון רשתית שנדבק בחיידק נדיר 
 •  האחות בכרמל אחת ויחידה

  "להיות אחים אחיות זאת זכות גדולה, כולנו אוהבים את מקצוע הסיעוד וגאים בו" כך פתחה אהובה טל מנהלת הסיעוד של בית החולים כרמל את יום האחות הבינלאומי המיוחד שהפיקה בביה"ח כרמל.
 • אומנות ללא סוכר

  מיזם חדש של מכבי מזמין את הקהל הרחב לתערוכת אומנים חולי סכרת שיציגו במשך חמישה ימים את יצירותיהם בגרנד קניון
 • טיפולי טווינא

  במרפאת כללית רפואה משלימה אודיטוריום סייעו להחזרת תנועה בשרירי השכמות והצוואר בעזרת טיפולי טווינא
 • 'דרכים שונות לעיבוד הטראומה המינית'

  בשבוע הבא: יום עיון משותף בנושא 'דרכים שונות לעיבוד הטראומה המינית'. מרכז הסיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית-חיפה והצפון והמרכז הרב-תחומי לטיפול בטראומה מינית במרכז הרפואי בני-ציון יקיימו יום עיון, לשיתוף ידע בנושא שיטות טיפול מותאמות לנפגעי תקיפה מינית.
 • חשוב: ייעוץ אישי מרוקח

  בכללית מונעים תחלואת תרופות בשירות ייחודי: ייעוץ אישי על ידי רוקח במצבים בהם נוטלים מספר רב של תרופות
 • מחשוב עולה בכרמל

  היא אחראית על כמעט 1500 עמדות מחשב, 750 מדפסות ו 140 עגלות מחשוב ניידות במחלקות ובחדרי המיון. היא מתקתקת עבודה ופרויקטים מיחשובים מורכבים באיכות וברמה הגבוה ביותר ואת הכל היא עושה בשקט, בצניעות ועם חיוך גדול. יהודית שוורץ מי שהיתה מ"מ מנהלת המחלקה מונתה החודש כמנהלת מחלקת או"ש (ארגון ושיטות ) ומחשוב של בית החולים כרמל.
 • סטריליזציה מתקדמת בכרמל

  הם מנהלים מעל 600 ערכות מתקדמות לחדרי הניתוח ודרכם עוברים עוד אלפי פריטים מורכבים, ממספריים כירורגיות לניתוחים זער פולשניים ועד מפסקי ענק מפלדה לניתוחי לב פתוח.
 • טיפולי דיקור במרפאת כללית רפואה משלימה

  הילדה בת ה-4 אשר סבלה מבעיות תפקוד בעין ובפה, הגיעה למרפאת כללית רפואה משלימה בטבריה ועברה טיפולי דיקור אצל המדקרת פזית סגל. לאחר מספר טיפולים בודדים דווח על שיפור משמעותי במצבה
 • חלב. טוב או לא טוב לנו?

  שבועות כבר כאן. רבות דובר על צריכת חלב ומוצריו ועדיין לא ברורה הסוגיה והאם ההמלצה היא בעד או נגד. מנהלת היחידה לתזונה ודיאטה של כללית במחוז חיפה וגליל מערבי עושה לכם סדר
 • פקידה עם עיני רנטגן

  ערנותה של פקידה במכון רנטגן של כללית הצילה את חייה של מטופלת שסבלה מתסחיף ריאתי מסכן חיים
 • מתקשים להיפטר מעודפי עור ושומן?

  כללית אסתטיקה במחוז הצפון מגשימה חלומות מתקשים להיפטר מעודפי עור ושומן? כפיפות הבטן לא עוזרות? מרפאות כללית אסתטיקה במחוז הצפון מציעות את הפתרון המושלם
 • חיזוק רפואי למכבי בחיפה

  פרופסור ח'מאיסי, מומחה לאנדוקרינולוגיה ולרפואה פנימית הצטרף לצוות הרפואי של מכבי בחיפה
 • מובילים את רפואת השיניים בארץ

  עשרות רופאי שיניים מומחים השתתפו בכנס כירורגיית פה ולסת ופריודונטיה "חידושים וטכנולוגיות מול אתגרי ההווה והעתיד" בהפקת כללית סמייל
 • הטיפים של כללית רפואה משלימה לחג

  מתכננים ארוחה חלבית בחג שבועות? רגע, לפני שהתחלתם בהכנות, נטורופתית בכללית רפואה משלימה, סמדר גמליאל, מעניקה לכם את הטיפים לאכילה נכונה ומבוקרת: זמני אכילה, המרכיבים, ממה כדאי להימנע והטיפ המיוחד לנמנעים מאכילת מוצרי חלב
 • מרכז לין חוגג 50

  אלי כהן, מנהל המרחב: "שיעור הביקורים בלין גבוה בעשרות אחוזים מאשר במרפאות חוץ של בית חולים ממוצע"
 • מי מפחד ממחלות נפש? 

  ערב מרגש ומעורר השראה ייערך בחודש הבא בקריית מוצקין, במסגרת חודש המודעות לבריאות הנפש. בערב יופיע כאומן אורח הזמר דניאל סולומון
 • פגישת הנשיאים

  בטיחות החולה והמטופל נמצאת תמיד במקום הראשון ואת זאת יודע אפילו נשיא ארה"ב לשעבר ביל קלינטון.
 • שיחה על סוף החיים

  מתכוננים לסוף. סדנת תמיכה למטפלים העיקריים בחולי דמנציה נערכה במרפאה הגריאטרית של כללית
 • רפלקסולוגיה לשיפור הבריאות

  שיפור מצב בריאותי בעקבות סדרת טיפולי רפלקסולוגיה במרפאת כללית רפואה משלימה בכיכר האודיטוריום בחיפה
 • מעודדים את הצפון

  הנהלת המחוז של מכבי בצפון יצאה אתמול (רביעי) לגבול רמת הגולן כדי לחזק את התושבים ואת העובדים
 • הגדיל ראש בהולנד

  ד"ר עדנאן זינה, מנהל המחלקה האנדוקרינולוגית של כללית בקריית הבריאות זבולון, שב מהשתלמות מקיפה בנושא גידולי יותרת המוח במרכז רפואי מוביל בהולנד