חרדה חברתית? מי? מה?

מתקשים בהרצאה מול אנשים? בדיבור עם בעלי סמכות? בימי כיף בעבודה? לא מצליחים לשאול שאלה בשיעור או להרגיש משוחררים בשיחה עם אנשים? אולי אתם חלק מ-10% מהאוכלוסייה שמתמודדים עם חרדה חברתית?
בשנים האחרונות נהיה המונח חרדה חברתית מוכר יותר ויותר. כפי שרומז השם, מדובר בחרדה המתעוררת בשלל מצבים חברתיים כמו ראיון עבודה, דיבור מול קהל, דייט זוגי, מסיבה, ויכוח, השתתפות בשיעור בלימודים ועוד דוגמאות רבות.

התופעה נפוצה הרבה יותר ממה שמקובל לחשוב. מחקרים הראו שבין 7-13 אחוזים מהאוכלוסייה מתמודדים עם חרדה חברתית- כלומר אחד מתוך עשרה אנשים בממוצע.

חרדת קהל, שהיא חלק מחרדה חברתית, מדורגת למשל כחרדה הכי נפוצה באוכלוסייה אפילו יותר מחרדת מוות.
הקומיקאי ג'רי סיינפלד אמר פעם בהקשר הזה שבהלוויה רוב האנשים יעדיפו להיות בארון המתים מאשר על דוכן המספידים.

אז איך מאבחנים חרדה חברתית?

הדרך המקצועית ביותר היא כמובן על ידי איש מקצוע מוסמך כמו פסיכולוג או פסיכיאטר. יש אפשרויות גם לאבחון עצמי על ידי מילוי שאלון ליבוביץ' לאבחון חרדה חברתית (חפשו בגוגל). השאלון מכיל מספר שאלות ובסוף מתקבל ציון, שלפיו אפשר להעריך בצורה מאוד כללית האם יש חרדה חברתית, ובאיזה דרגה.

"בהלוויה רוב האנשים יעדיפו להיות בארון המתים מאשר על דוכן המספידים". ג'רי סיינפלד. צילום מתוך ויקיפדיה

אז מה בדיוק קורה לאדם שחווה חרדה במצב חברתי?

ברמה פיזיולוגית הוא יכול להרגיש רעד, הסמקה, יובש בפה, הזעה ודופק מואץ.
ברמת ההתנהגות לפעמים יש הימנעות מיצירת קשר עין, גמגום, דיבור בקול חלש או במשפטים קצרים ולא ברורים וכו'.
ברמת המחשבות בדרך כלל נכנסים לרצף של מחשבות שליליות בגלל פירוש לא נכון של המציאות.

איך מגיעים למצב של חרדה חברתית?

כדי לנסות להסביר עדיף להשתמש בדוגמה מוחשית.  נסו לדמיין שלכל אדם יש מכ"ם שקולט סימנים ורמזים מהסביבה ולפי זה הוא מחליט איך להתנהג.  למשל אם אתם קולטים משפת הגוף של מי שמולכם שהוא ממהר אז כנראה שלא תרחיבו את השיחה עימו.

אצל אנשים עם חרדה חברתית המכ"ם הזה בעצם מאוד רגיש, והוא קולט יותר מדי מידע וגם הרבה רעשי רקע לא רלוונטי.  ברגע שיש יותר מדי מידע שנקלט מהסביבה והכל נראה חשוב-אז קשה להתנהל וזה משתק.  למשל אם מדברים עם מישהו שהסתכל לרגע בפלאפון שלו אז במצב רגיל זה אולי לא משהו שצריך לייחס לו חשיבות.  אבל לגבי מי שסובל מחרדה חברתית – הוא יכול לפרש את זה כסימן לכך שהאדם משועמם מהשיחה עימו ולכן עובר לפלאפון.  מחשבה ראשונית כזאת יכולה להוביל מיד לשרשרת של מחשבות שליליות כמו "הוא לא ירצה לדבר איתי יותר, ויספר לאנשים אחרים שאני משעמם ושעדיף לא לדבר איתי, ואני אמצא את עצמי בלי אנשים שירצו לדבר איתי ואשאר לבד". שרשרת מחשבות כזאת מעצימה את תחושת החרדה וגורמת לתסמינים פיזיולוגים והתנהגותיים.

 

חרדה חברתית משפיעה על התפקוד שלנו. אילוסטרציה.

איך חרדה חברתית משפיעה על התפקוד?

בהמשך לדוגמא שהוזכרה שלאנשים עם חרדה חברתית יש מכ"ם מאוד רגיש, אז דמיינו שהמכ"ם הזה צריך להעביר את כל המידע שהוא קולט למחשב.  מחשב שמקבל כמות גדולה מדי של מידע, בקצב שהוא לא יכול לעמוד בו – נתקע וקורס.  כשמחשב קורס אפשר לכבות אותו ובכך כביכול לפתור את הבעיה, אבל מה בעצם התכלית במחשב שלא פועל?  מה האיכות של חיים ללא קשרים חברתיים?

חרדה חברתית יוצרת עומס גבוה על האדם, שהרבה פעמים מכריחה אותו להתנתק ולהתבודד כדי לנוח ולאגור כוחות. ניתוק כזה נותן הקלה מידית, אבל יש לה מחיר בכך שהאדם מבודד את עצמו בהדרגה ופחות מתקשר עם הסביבה. לטווח הארוך זה מפריע לשמירה על קשרים, יצירת קשרים חדשים, התמדה בעבודה, מציאת זוגיות וכדומה.

יש דוגמאות רבות לאנשים מאוד אינטליגנטיים, יצירתיים ומדהימים שהחרדה החברתית מנעה מהם לחיות את החיים שהם רצו, והם לא מימשו את הפוטנציאל שלהם מבחינה תעסוקתית/חברתית/זוגית.
חשוב לדעת שזו לא גזירת גורל – יש כל מיני דרכים אפשריות להתמודדות עם חרדה חברתית, וחשוב שכל אחד ימצא את הדרך שמתאימה עבורו.  עמותת מים שקטים להתמודדות עם חרדה חברתית מציעה מגוון אפשרויות כך שכל אחד יכול למצוא את הפתרון המתאים עבורו.

 

חרדה חברתית יוצרת עומס גבוה, בין היתר על תלמידים וסטודנטים. צילום: אילוסטרציה

אולי עדיף לחכות ולנסות להתמודד לבד?
זה נכון שחלק מהאנשים מצליחים לבד לדחוף את עצמם קדימה ולהתעמת עם הקושי החברתי ולהשתפר.  חשוב להבין שבגלל שהחרדה לפעמים משתקת אז זה מאוד קשה להתמודד עם זה לבד ויכולות להתבזבז הרבה שנים מהחיים בלי התקדמות עד אשר מחליטים לפנות לגורם חיצוני לעזרה.
מבחינה חברתית מקובל לחשוב שלגבי משהו פיזיולוגי צריך לפנות מיד לעזרה כמו למשל כאב גב, אבל במקרים אחרים צריך להתמודד לבד.
בנושא הזה יש נתון בלתי נתפס-חרדה חברתית ממוקמת במקום ראשון מבחינת משך הזמן שלוקח בממוצע לאדם לפנות לעזרה חיצונית-15 שנה! כלומר בממוצע אנשים עם חרדה חברתית מבזבזים 15 שנה מחייהם עד אשר הם פונים לעזרה.  אין שום סיבה לחכות כל כך הרבה, וצריך לפנות ברגע שמרגישים שזה משהו שמפריע להשיג דברים בסיסיים בחיים.

דרכי התמודדות עם חרדה חברתית
היום הגישה הפופולרית להתמודדות עם חרדה חברתית היא הגישה ההתנהגותית קוגניטיבית, או באנגלית CBT.  עקרון הגישה הזאת הוא חשיפה הדרגתית ומפוקחת לאותם המצבים אשר גורמים לחרדה החברתית.  עם הזמן מצליחים להרגיש יותר בנוח במצבים האלה, והתסמינים הפיזיולוגים/התנהגותיים משתנים גם כן בהדרגה עד אשר גם המחשבות השליליות שמלוות את החרדה החברתית גם כן משתנות והאדם כבר לא מאמין להם באותה רמה שבעבר האמין.  זה צורת טיפול שהוכחה מדעית בהרבה מחקרים לאורך השנים כיעילה ספציפית לנושא של חרדה חברתית, וחרדות באופן כללי.

מה מציעה קבוצת "מים שקטים" בחיפה?
המפגשים של עמותת מים שקטים נערכים בשכונת בת גלים, בכל יום שני בערב. בקבוצה יש מספר אנשים שמגיעים כל שבוע בצורה קבועה, ואנשים חדשים יכולים להצטרף בכל שלב.  הגילאים בקבוצה נעים בין 20-40.
כל מפגש מתחלק ל-2 חלקים:  בחלק הראשון עושים תרגילי תאטרון אימפרוביזציה. זה סוג מסוים של תאטרון בו שום דבר לא מוכן מראש וצריך להמציא את הכל במקום בלי להתכונן. המטרה של החלק הזה במפגש הוא לשפר את היכולת להיות משוחרר וספונטני בעמידה מול אנשים. בכל שבוע יש תרגילים אחרים. חלק מהתרגילים מדמים סיטואציות מסוימות כמו ריאיון עבודה, הרצאה מול קהל, דייט, מפגש חברים בבית קפה וכו'. התרגילים מאפשרים להתאמן על מצבים מלחיצים, בסביבה בטוחה ומוגנת יחד עם עוד אנשים אשר נמצאים באותו המצב ויכולים להבין אחד את השני.

חלק מהתרגילים מדמים סיטואציות מסוימות ומאפשרים להתאמן על מצבים מלחיצים. צילום אילוסטרציה

בחלק השני של המפגש יש שיחה קבוצתית פתוחה בה אפשר לשתף דברים אישיים, להתנסות בלהיות יותר כנה ופתוח מול אנשים חדשים ולהבין דרך זה דברים על עצמך.
המטרה הסופית היא כמובן שאחרי צבירת ניסיון בקבוצה לאורך זמן – זה יקרין גם החוצה לחיי היום-יום ויהיה שיפור אישי באותם תחומים.  הקבוצה נפגשת כבר שלוש שנים, והרבה אנשים הצליחו בזכותה להיות יותר פתוחים ומשוחררים מול הסביבה ובכך להגיע ליעדים האישיים שלהם בחיים.
ההשתתפות בקבוצה כרוכה בתשלום שנועד לכסות את פעילות העמותה.

עמותת מים שקטים להתמודדות עם חרדה חברתית הוקמה לפני מספר שנים על ידי יואב בן-ישי, רוויטל יוסף-חי ואלון וקס. לעמותה קבוצות בחיפה, תל אביב וירושלים.  את הקבוצה בחיפה מעביר אלון וקס – מנחה קבוצות מנוסה בעל תעודת מנחה קבוצות מטעם בית הספר לעבודה סוציאלית באוניברסיטת תל אביב.

איך יוצרים קשר עם עמותת מים שקטים?
כולם כמובן מוזמנים לבקר באתר שלנו המכיל הרבה מאוד מידע בנושא חרדה חברתית.
אפשר להשאיר באתר פרטים ואחד מצוות העמותה יחזור אליכם בהקדם.

דף הבית


ניתן גם לפנות בטלפון ישירות לאלון וקס: 053-4253240.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.com


עוד בבריאות

 • הדרכה על היגיינה אוראלית לילדים חוסים

  נציגי מרפאת כללית סמייל הקיריון הגיעו למועדונית לילדים ממשפחות קשות יום והעבירה הדרכה בהיגיינה אוראלית (גהות הפה) על מנת שיידעו כיצד לשמור על בריאות השיניים והפה.
 • גדלים בשביל הקטנים

  נבחרת רופאי הילדים של כללית בחיפה בתהליך התחדשות ופיתוח: לאחרונה הצטרפו לנבחרת האיכותית של רופאי הילדים בחיפה שתי רופאות חדשות
 • טיפול בובתי

  יוזמה מיוחדת במרכז לבריאות הילד של כללית: הילדים מתרגלים טיפול על הדובי או הבובה האהובים וכבר אינם חוששים מהטיפול
 • ניידת עיניים בכללית

  מיזם בכללית להצלת הראייה של חולי הסוכרת: מומחי העיניים מגיעים למרפאות ראשוניות לאיתור תחלואת עיניים אצל חולים בסיכון
 • האם כל אחד יכול לרוץ ?

  אמרו על ריצה שהיא מזיקה לגוף בטווח הארוך, שהיא גורמת לפציעות, שהיא מתאימה רק למי שבכושר שיא ושעדיף ללכת, ובכל זאת, משנה לשנה הריצה תופסת תאוצה, הפארקים מתמלאים ברצים, והמרוצים הופכים למבוקשים משנה לשנה. אז מה יש בריצה שסוחף כל כך הרבה אנשים ?
 • מינוי ארצי

  ד"ר איתן אוריאל מנהל המחלה הנוירולוגית בבית החולים כרמל מונה כמזכיר האיגוד הנוירולוגי בישראל. אחד מפרויקטי  הדגל וההישגים הבולטים של האיגוד הנוירולוגי בשנים האחרונות היה שכנוע משרד הבריאות להקצות משאבים לטיפול בשבץ מוח כפרויקט לאומי.
 • צילום: יח"צ

  פעילות חווייתית לטפול בחרדת ילדים

  הילד מפחד ללכת לרופא? יש בדיקה דחופה ולא נותן לרופא להתקרב אליו?
 • התאמה אישית לטיפול בסרטן

  פרס בינלאומי על עבודה מצטיינת למומחה אף אוזן גרון של כללית במחוז, על עבודה פורצת דרך להתאמת טיפול כימותרפי לחולי סרטן צוואר וראש
 • בחזרה לחיים

  מתאמת בדיקות ממוגרפיה של מכבי שירותי בריאות לקתה בסרטן השד, ניצחה את המחלה וחזרה להציל חיי אדם
 • למה כל כך בהול שנקום כבר מהכורסא?

  אז למה באמת כל כך בהול עבורנו לקום ולבצע פעילות גופנית? היכן מפעילה הכללית קבוצות הליכה עם מאמני כושר, ללא תשלום? וגם, רוצים לצעוד במזגן? אז היכן פועלות קבוצות של צעידת קניונים באיזור? ודבר אחרון….. קמתם כבר ?!
 • ערב שכולו אנטי אייג'ינג

  ערב דיקור קוסמטי "אנטי אייג'ינג'" מיוחד לנשים התקיים במרפאת כללית רפואה משלימה בקריון
 • ממועמדת לניתוח קיסרי לתהליך לידה טבעית

  מהפך: ממועמדת לניתוח קיסרי לתהליך לידה טבעית במלואו באמצעות טיפול ברפלקסולוגיה
 • חרדה חברתית? מי? מה?

  מתקשים בהרצאה מול אנשים? בדיבור עם בעלי סמכות? בימי כיף בעבודה? לא מצליחים לשאול שאלה בשיעור או להרגיש משוחררים בשיחה עם אנשים? אולי אתם חלק מ-10% מהאוכלוסייה שמתמודדים עם חרדה חברתית?
 • סובלים מבעיה רפואית דחופה?

  רגע לפני שאתם רצים לחדר מיון, כדאי שתכירו שירות ייחודי שמציעה כללית: אבחון פנימי מהיר (אפ"מ). היתרונות: שירות איכותי על ידי מומחים, זמין, בלי תורים ובהליך מזורז
 • מנהלים עם תובנה בכללית

  25 מנהלים בכללית במחוז חיפה וגליל מערבי סיימו קורסי הכשרה למנהלים – תובנה ומפנה שנערכו במרכז ההדרכה של כללית בפתח תקווה
 • טיפול בדיקור סיני בעונות המעבר

  ערב ייחודי בנושא טיפול בדיקור סיני בעונות המעבר, יתקיים במרפאת כללית רפואה משלימה בקריית אתא
 • טיפולי דיקור "אנטי אייג'ינג"

  ערב דיקור קוסמטי "אנטי איינג'ינג" ייערך במרפאת כללית רפואה משלימה בכיכר האודיטוריום בחיפה
 • זינוק בפניות בשל אלרגיות

  הפריחה העונתית גורמת לעלייה ניכרת במספר הפניות למחלקות האלרגיה של כללית. במחוז חיפה וגליל מערבי מספרים כי גם הרגישות לאבק וחומרי הניקוי במסגרת ההכנות לפסח תורמים את חלקם. הכל על אלרגיות
 • אלרגיות באביב? טיפים ממומחי מכבי

  האם קיים קשר בין המצב הנפשי שלנו לאלרגיה? האם שינוי בהרגלי התזונה יכול לעזור לנזלת אלרגית? ואיך מחטים סיניות יכולות להקל על  התופעות? האביב בפתח ואתו גם תופעת האלרגיה- ד"ר עדי צוונג גונן, מנהלת אגף הרפואה של מכבי טבעי מסבירה
 • סדר פסח בבני ציון

  במרכז הרפואי דואגים להכשרה במטבח, בתנורי הבישול, בקיטורים ובמטבחונים שבמחלקות. המבקרים וצוות העובדים לא יורשו להכניס חמץ למתחם בית החולים עד צאת החג
 • רואה לך בעיניים

  מבצע איתור סיבוכי סוכרת בעיניים נערך במרפאת קיבוץ גלויות של קופת חולים כללית
 • מומחים בהסרת עודפי עור

  מומחי כללית אסתטיקה מציגים: הסרת עודפי עור וחיטוב הגוף לאחר ניתוחי קיצור קיבה
 • רבותיי, מהפך!

  פרס מצוינות של כללית הוענק הוענק לצוות מרפאת כללית טירת כרמל
 • פגיית כרמל מצטיינת

  הפגייה המצטיינת של בית החולים כרמל לא מפסיקה להתרענן ולהתקדם.
 • טיפול מוצלח לשחיקת ברך

  כאביה של בת 68 שסבלה משחיקה בברך הופחתו באופן משמעותי בזכות טיפול בעיסוי בכללית רפואה משלימה בקרית אתא
 • איך עושים פירסינג בלי להתכוון? 

  בעל מסגריה תושב חיפה, פרץ השבוע כשהוא אחוז פאניקה אל מחלקת הטראומה במרכז הרפואי לין כשהוא אוחז באוזנו וכולו נוטף דם
 • טיפולי שיאצו לכאבי גב

  הטיפול הנכון לסובלים מכאבי גב תחתון: שיאצו בכללית רפואה משלימה
 • גם אתם רוצים להיגמל מעישון? אתם יכולים

  על רקע הודעתה של חברת פיליפ מוריס על העלאה ניכרת בתעריפי הסיגריות קוראים בכללית למעשנים להצטרף לסדנאות גמילה מעישון. גם עבור מי שמתקשה או אינו מעוניין להשתתף בקבוצה, נמצא פתרון יצירתי
 • שיטה חדשה לאיתור סרטן צוואר הרחם

  הבדיקה צפויה להציל עשרות נשים מסרטן, בזכות שיטה חדשה ומדויקת יותר שהכניסה מכבי לשימוש. למעלה מ-3000 נשים בקריות כבר ביצעו את הבדיקה מתחילת השנה
 • רפואה טובה

  צוות מכבי שירותי בריאות יצא עם מברשת צבעים, צמחים לשתילה ושק של אנרגיות חיוביות למען דיירי "מקבץ דיור" ולכבוד יום המעשים הטובים
 • כללית סמייל לילדים

  רופאי שיניים ממרפאות כללית סמייל בחיפה השתתפו בכנס לרפואת השיניים לילדים שנערך במלון הרודס בתל אביב.
 • מאות הורים בתערוכת אמאל'ה

  מאות הורים פקדו את דוכן קופת החולים כללית בתערוכת אמא'לה שנערכה במרכז הקונגרסים
 • המהפכה הגנומית  

  אוכלוסיית המטופלים המיוחדת, האבחונים הגנטיים גם למטופלים שלא יכולים לממן את הבדיקה, שיתוף הפעולה יוצא הדופן בין כל המומחים. המכון הגנטי בקריה הרפואית רמב"ם מציג הישגים יוצאי דופן בקנה מידה עולמי
 •  טיפולי הומאופתיה להפגת התקף חרדה

   טיפולי הומאופתיה במרפאת כללת רפואה משלימה סייעו להפגת התקף חרדה
 • סרטן המעי הגס

  החודש הוא חודש המודעות לסרטן המעי הגס. סרטן המעי הגס הינו אחד הגידולים הנפוצים ביותר בעולם, והשני בשכיחותו בישראל.
 • תינוק בן חודשיים לקה באלרגיה לחלב וניצל בנס

  אלרגיה לחלב ולמזון בכלל עשויה להיות מסכנת חיים. רופא ילדים ושתי אחיות הצליחו להציל תינוק בן חודשיים אשר מצבו הדרדר ונשקף חשש לחייו
 • זמן למעשים טובים

  מנהלי מכבי שירותי בריאות לקחו חלק בפרוייקט 'זיכרון בסלון' במסגרתו ביקרו את ניצולי השואה בבתיהם וחילק להם משלוחי מנות
 • מכבי מרחיבה את שירותי הבריאות בבנימינה

  לראשונה תחנך במועצה האזורית מרפאה בשיתוף עם מכבי שתרכז מגוון מקצועות בריאות תחת קורת גג אחת
 • "לקות שמיעה אינה גזרת גורל"

  ביום שבת האחרון צוין ברחבי העולם יום השמיעה הבינלאומי, מכיוון שהיום חל בשבת, בישראל יציינו את יום השמיעה היום (יום ג') בסימן העלאת מודעות לעלייה בשיעור הסובלים מאיבוד שמיעה. ליוזמה אחראי ארגון הבריאות העולמי (WHO) תחת הסיסמא "Hear the future".
 • טיפול ומסירת קנאביס רפואי למטופלים

  היחידה ללימודי המשך בטכניון פותחת קורס בנושא קנאביס רפואי בשיתוף משרד הבריאות התכנית החדשה, שתיפתח בשיתוף יחידת הקנאביס הרפואי (יק"ר) במשרד הבריאות, ייפתח באפריל הקרוב בפקולטה לרפואה של הטכניון סמוך לבית החולים רמב"ם. התכנית מיועדת לרוקחים ולעוסקים במקצועות הרפואה ומטרתה להסמיך למתן טיפול ומסירת קנאביס רפואי למטופלים.
 • קרדיט לתמונה: עומרי מירון

  גוף ללא עודפי שומן

  מומחי כללית אסתטיקה מציגים: הפתרון המתקדם והמומלץ למראה גוף ללא עודפי שומן
 • מכבי מתרחבת ברמת ישי

  בין היתר שירותי הרפואה הראשונית יהיו מעתה פרוסים על כל השבוע ובמקביל זמינות קבלת הקהל לרפואת ילדים תוגברה לשישה ימים בשבוע
 • מדריכי הכללית: חמודי ורופא וירטואלי 

  פתרון עתידני בכללית להמתנה עם הילד במרפאה: אפליקציה חדשנית המשלבת משחקי מציאות רבודה והדרכה לקראת בדיקות על ידי חמודי ורופא וירטואלי
 • על תרופה שמשתחררת רק באמצעות אור, כבר שמעתם?

  נראה שהעתיד מזמן כבר כאן: חוקרים בטכניון פיתחו טכנולוגיה לשחרור תרופות במקום המדויק בגוף באמצעות אור, ללא כל התערבות. התרופה משתחררת לאחר צריכתה, רק ברקמה החולה שאליה היא מיועדת. מי עומד מאחורי הפיתוח המבריק?
 • יום גיבוש בניחוח הודי

  צוות מרפאת כללית רפואה משלימה בזיכרון יעקב נהנה מערב גיבוש שהתקיים במסעדה טבעונית קאמאלה שבקציר ובמהלכו,  התקיימה סדנת בישול אוכל הודי בהדרכת השף נעם קורן. המנהלת האדמיניסטרטיבית במרפאת כללית רפואה משלימה בזיכרון יעקב, נטליה אנורוב, ציינה כי "צוות המרפאה נהנה מאוד, היה כיף וטעים במיוחד"
 • סובלים מכאבי גב וכתפיים?

  עיסוי רפואי כפתרון יעיל לכאבי גב וכתפיים בכללית רפואה משלימה שהינה רשת המרפאות לרפואה משלימה הגדולה בישראל
 • מיון שיא בכרמל

  387 פונים ביום למיון בית החולים כרמל. זהו מספר שיא של פונים לחדר המיון ביום אחד, והוא הגבוה ביותר שנרשם בביה"ח כרמל מאז פתיחת המיון ועד היום
 • איך חיים שנתיים עם טבעת בתוך האף ?

  לאחר שילדים סירבו להתקרב אליה בשל ריח איום ונורא שנדף ממנה, התגלתה השבוע טבעת מתפוררת בתוך אפה של ילדה בת שבע
 • תלמידים מכל הלב

  עשרות תלמידי חברי מועצת התלמידים של חטיבת ביניים א' בנשר החליטו לעשות טוב והגיעו עם משלוחי מנות ומתנות למחלקת הילדים של בית החולים כרמל .
 • לילד בעיית השמנה? המפתח אצל ההורים

  על פי נתוני מכבי, 25 אחוזים מהילדים מטופלי מכבי בצפון, סובלים מעודף משקל והשמנה. הנכם מוזמנים לאחד מחמשת מרכזי הליווי והתמיכה להורים ולילדים שמפעילה "מכבי אקטיבי" בצפון. תבואו ?
 • שתילים של בריאות ואהבה

  ילדי גן קשת הסמוך למרפאת צאלון של הכללית שתלו עשרות שתילים ביחד עם צוות המרפאה. "מפגשים כאלה מקרבים את הילדים וכך הם פחות חוששים להגיע לטיפול בעת מחלה", אומרים בכללית
 • כללית נפרדת מהמנהל הרפואי

  הנהלת הכללית במרחב חיפה וגליל מערבי נפרדה באירוע מרגש מד"ר זאהי סעיד אשר שימש בעשור האחרון כמנהל הרפואי במרחב
 • צופים אל העתיד בכרמל

  מעבדה חדישה ומתקדמת מעבדת "הצ'יפ הגנטי" נחנכה החודש במכון לגנטיקה רפואית במרכז רפואי כרמל. מעבדת ה-  CMA (הצ'יפ הגנטי) החדשה, מבצעת בדיקות בטכנולוגיה המאפשרת לזהות תוספות וחסרים כרומוזומליים, ברזולוציה של גן בודד
 • כללית חנכה מרפאה ברמת הנשיא

  שבועיים לאחר שחנכה הכללית מרפאה ברמת אלמוגי, נחנכה מרפאה חדשה גם בשכונת רמת הנשיא
 • מנהלת סיעוד חדשה לכללית בחיפה

  אהובה בן ישי מונתה כמנהלת תחום הסיעוד במינהלת חיפה של כללית
 • חדש בישראל: מכבי חנכה מרפאה לחולי טרשת נפוצה

  בשורה חשובה ומשמחת לחולי טרשת נפוצה: לראשונה בארץ נפתחה מרפאה ייעודית לטיפול וייעוץ לתזונה נכונה ופעילות גופנית לחולי טרשת נפוצה
 • 'עושים פה'

  לאחר ההצלחה של התכנית בשנה שעברה, יוצא לדרך מחזור נוסף של תכנית היזמות 'עושים פה' לשינוי חברתי בחיפה. אתמול, 11.2 התקיים אירוע החשיפה בו השתתפו עשרות יזמים צעירים, ועד לתאריך 6.3 ההרשמה תהיה פתוחה למצטרפים נוספים.
 • ערב שכולו בריאות

  מרפאת כללית רפואה משלימה בקריית שמונה תקיים ערב בריאות ייחודי לקוחות כללית רפואה משלימה
 • כללית מתרחבת בקריית אתא

  שטח של 515 מ"ר נשכר על ידי הכללית לצורך הקמת מרפאה יועצת ומרכז בריאות הילד במבנה לב הקריה
 • מצטייני כרמל

  באירוע מרגש עלו אל בימת הכבוד מצטייני כרמל לשנת 2017. "אנו בתקופת מצויינות בבית החולים, אתם מצטרפים למשפחת המצטיינים הנבחרת של כרמל ומביאים כבוד גדול לכולנו", ברך את המצטיינים מנהל כרמל ד"ר אבי גולדברג.
 • שדה ראייה ממוחשב בלין

  המרכז לבריאות העין של כללית במרכז הרפואי לין, הצטייד לאחרונה במיכשור חדיש לבדיקת שדה ראייה ממוחשב
 • טיפול מפנק לחולות אונקולוגיות

  תלמידות בית ספר לציפורניים הגיעו למכון האונקולוגי בלין והעניקו טיפולי ציפורניים מפנקים לחולות האונקולוגיות
 • במרכז אמריקה ובדרומה קיימות רוב המחלות שהוזכרו עד כה, כולל מלריה, קדחת דנגי וטיפוס הבטן. תמונה: רמב"ם

  מתכננים טיול לחו"ל? חשוב לדעת!

  במדינות האהובות על המטייל הישראלי: הודו, תאילנד, מדינות מרכז ודרום אמריקה וגם אפריקה, לכל היתקלות באוכל או חיה מקומיים, יש פוטנציאל להידבקות במחלות שונות ומסוכנות, אבל זה לא אומר שתישארו בבית. ד"ר עמי נויברגר, רופא ביחידה למחלות זיהומיות ומנהל את מרפאת המטיילים ברמב"ם מסביר על הסכנות והטיפולים
 • עשיתם פעם פיזיותרפיה באוזן?

  הפיזיותרפיסטית ראודה מאדי, מומחית כללית בתחום השיקום הוסטיבולרי, בעיות באוזן הפנימית המתבטאות בסחרחורות, בחילות והקאות. מוכר לכם?
 • סחרחורות ובעיות שיווי משקל?

  רפלקסולוגיה כפתרון יעיל לסחרחורות ובעיות שיווי משקל בכללית רפואה משלימה
 • מי צריך הדרכה מתוקה?

  צוות של כללית במחוז חיפה מעניק הדרכה אישית בנושא סוכרת, לאחר שהסתבר שחולים רבים מזריקים לעצמם באופן שגוי ולכן אינם מאוזנים:
 • ניתוחי אסתטיקה בחורף

  מומחי כללית אסתטיקה: בחודשי החורף תקופת ההחלמה מניתוחים אסתטיים קצרה ומהירה יותר
 • הגביע לכרמל

  נבחרת הבאולינג של בית החולים כרמל  השיגה את המקום השלישי המכובד בליגה למקומות עבודה לשנת 2017.
 • בית מרקחת מצטיין

  פרס בית מרקחת מצטיין של הכללית לשנים 2016-2017 ניתן השבוע לבית המרקחת של בית החולים כרמל.
 • מבשלין בריאות

  עובדות בקופת חולים לין נהנו מסדנת בישול המותאמת לאורח החיים בעבודה, ולמדו על בישול בריא וקל הכנה. בעקבות הצלחת הסדנא ייערכו מפגשים נוספים:
 • עלייה במספר המצטרפים למכבי

  עלייה של יותר מ-20 אחוזים במספר המצטרפים למכבי בהשוואה לשנה שעברה.
 • נשים, הורמונים, ובעיות שינה

  נשים רבות מתלוננות שהן לא ישנות טוב או מספיק שעות במהלך הלילה או שהן עייפות במהלך היום. השינויים ההורמונליים שעוברות נשים לאורך חייהן משפיעים במידה רבה גם על שנת הלילה שלהן.
 • משלימה מנצחת את החרדה

  בכללית רפואה משלימה ממליצים: טיפולי רפואה משלימה כטיפול בחרדה
 • הדברים שאתם לא יודעים על סוכרת

  סוכרת נחשבת לאחת מהמחלות הכרוניות השכיחות ביותר במאה ה-21 שהפכו למגפה. רובנו יודעים כי סוכרת יכולה להיגרם מגורמים שונים כגון לחץ , נטייה גנטית, גורמים סביבתיים ועוד. הנה שישה דברים שלא ידעתם על סוכרת.
 • מנצחים את סרטן צוואר הרחם 

  "סרטן צוואר הרחם ניתן למניעה" . כך אומר ד"ר אפרים סיגלר מנהל השירות לצוואר הרחם בבית החולים כרמל במסגרת השבוע הבינלאומי למניעת סרטן צוואר הרחם.