עתיד מתוק

מה משותף לתחליף חלב אם המכיל אינסולין ולמשקפיים ייעודיים לחולי סוכרת? קבלו את פרופ' נעים שחאדה, מנהל המכון לאנדוקרינולוגיה, סוכרת והשמנה בקריה הרפואית רמב"ם, היזם והממציא שעומד מאחורי פיתוחים אלה
 

נעמי כהן

פרופ' נעים שחאדה מצפה בדריכות רבה לחודשים הקרובים. שני פיתוחים עליהם עמל בשנים האחרונות עולים כיתה. האחד יקבל גושפנקא מחקרית בינלאומית והשני יהפוך למוצר שיווק מסחרי. פרופ' שחאדה, שמלבד היותו מנהל המכון לאנדוקרינולוגיה, סוכרת והשמנה, נושא גם בכובעים נוספים כנשיא האגודה הישראלית לסוכרת (אי"ל) ופרופ' חבר קליני בפקולטה לרפואה בטכניון, מעיד על עצמו כמי שבתוקף תפקידו רואה חולי סוכרת בכל שלבי חייהם. לכן היה זה אך טבעי ששני הפיתוחים עליהם עבד ב-15 השנים האחרונות יתמקדו בילדות המוקדמת ובבגרות המאוחרת של מטופליו.

בתמונה: פרופ' נעים שחאדה. צילום: רמב"ם

אינסולין בתחליף חלב אם

פרופ' שחאדה: "עבודות אפידמיולוגיות רבות הראו כי הנקה של חלב אם מגינה מפני התפתחות של סוכרת נעורים. כלומר, יש משהו בחלב האם שמפחית  את הסיכון לפתח את המחלה. לאור ממצא זה החלטתי לבדוק אם חלב אם מכיל אינסולין, שהוא ההורמון, שבין היתר, אחראי לוויסות רמות הסוכר בדם. ואכן  גילינו רמות גבוהות של אינסולין בחלב אם בכל שלבי ההיריון  והלידה.

"בשלב הבא שאלנו את עצמנו האם לאינסולין הזה יש תפקיד מסוים. חוקרים מרמב"ם וממרכזים רפואיים אחרים מצאו שבמעי של התינוק יש קולטנים לאינסולין שנמצא בחלב אם. האינסולין נקשר לקולטנים אלו ומאיץ את תהליך הבשלת המעי של התינוק ובעיקר את תהליך הבשלת האנזימים האחראים על העיכול".

הצעד הבא היה לבדוק תחליפי חלב אם המצויים בשוק, שכביכול דומים מאוד לחלב אם. פרופ' שחאדה: "הפורמולות אמנם הכילו חלבונים, פחמימות, שומנים ומלחים בריכוזים דומים למה שיש בחלב אם, אבל מבחינתנו היו אלו 'חומרים מתים'. כדי שפורמולה תהיה דומה לחלב אם היא צריכה להכיל גם חומרים חיים כמו הורמונים ואנזימים. בכל הפורמולות שבדקנו לא נמצא אינסולין, בעיקר משום שמדובר בהורמון רגיש שנהרס בתהליך הייצור. בשלב זה עלה הרעיון למצוא דרך לייצר תחליף חלב אם עם חומרים חיים ולהוסיף אינסולין לפורמולה".

איך עושים את זה?

"הצלחנו לעשות תהליך מיקרואינקפסולציה של אינסולין בעזרת טכנולוגיות מהמחלקה להנדסת מזון בטכניון וחברת נוטריניה. למעשה, האינסולין נשמר במעין מיני קפסולה, הגורמת לכך שהוא יהיה מוגן ולא ייהרס במשך הזמן. כשמוסיפים את האינסולין לפורמולה מקבלים תחליף חלב אם שמכיל אינסולין בריכוז של 90 מיקרו יחידות למילילטר. לשם השוואה בחלב אם יש אינסולין בריכוז של 30 -100 מיקרו יחידות למיליליטר".

איך התבצע המחקר?

"החלטנו לבדוק את הפורמולה על פגים שנולדו לפני השבוע ה-30 להריון. מאחר והמעי של פגים לא בשל והם אינם מסוגלים לעכל אוכל או לספוג אותו דרך הפה, הם מוזנים בתחילת לידתם באמצעות הזנה תוך ורידית, הנמשכת כשבוע עד 3 שבועות. זה עולה המון כסף, מאריך את משך האשפוז וגורם לתחלואה ולזיהומים וסיכונים רבים של הפג".

מה היו מסקנות המחקר? 

"הראינו שמתן תחליף חלב מועשר באינסולין דרך הפה לפגים מאיץ בצורה משמעותית את תהליך הבשלת המעי שלהם ומקצר מאוד את הצורך לתת לפג הזנה תוך ורידית, מה שמקצר את משך האשפוז וחוסך כסף רב".

בשלב הראשון התבצע מחקר על עשרה פגים על מנת לבדוק את בטיחות המוצר, בשלב השני בוצע מחקר על שלושים ושלושה פגים ממרכזים רפואיים שונים בארץ, ואילו בשלב השלישי, המתקיים בימים אלו מבוצע מחקר בינלאומי בכמה מרכזים רפואיים בעולם  על למעלה מ- 200  פגים (למעשה, בסופו של דבר, ישתתפו במחקר למעלה מ-500 פגים).

בסוף השנה המחקר אמור להסתיים. "אני משער שהמחקר יצליח להוכיח את הקשר בין הבשלת המעי אצל פגים לבין מתן הפורמולה שפיתחנו" אומר פרופ' שחאדה, "אחר כך אנו אמורים לקבל  אישור של ה-FDA   ובשורת הפורמולה המכילה אינסולין שיוצאת מישראל תגיע לכל העולם, ותסייע, בסופו של דבר, לא רק לפגים אלא גם לתינוקות שלא יונקים".

בתמונה: פרופ' נעים שחאדה. צילום: רמב"ם

 

משקפיים ייעודיים לחולי סוכרת

הסוכרת היא בין המחלות הנפוצות בעולם. שיעור התחלואה במחלה נמצא בעלייה מתמדת. כ-400 מיליון חולי סוכרת יש בעולם, וכ-600 אלף חולים בישראל. אחת הבעיות העיקריות במחלה קשורה לתחלואה הנילווית לה: אי ספיקת כליות, פגיעה בעצבים, פגיעה בעיניים ועיוורון. הפגיעה בעיניים עלולה להתבטא בשתי צורות: האחת, כקטרקט (ירוד), עכירות בעדשת העין שמואצת יותר אצל חולי סוכרת או כפגיעה ברשתית העין  (רטינופתיה) שעלולה להוביל לעיוורון.

פרופ' שחאדה: "שאלתנו המחקרית הייתה למה כלי הדם ברשתית נפגעים, אך לא נראה פגיעה בכלי הדם סנטימטר אחד מאחורי הרשתית. הנחנו שהאור המתרכז בעין זה מה שמייחד אותה וייתכן שהקשר בין ערכי הסוכר הגבוהים והחשיפה לאור גורם לנזק. ההשערה הזאת התחזקה על סמך עובדות נוספות כמו זאת, שאנשים שעושים סקי ונחשפים לאור שמש חזק, עלולים לפתח פגיעה ברשתית דומה לפגיעה של חולי סוכרת אם לא יגנו על עיניהם. או העובדה שאצל חולי סוכרת הסובלים מקטרקט ומחליפים להם את העדשה העכורה בנקייה, נראה האצה בפגיעה ברשתית, מה שמרמז שהעדשה הטבעית העכורה הגנה, כביכול, על הרשתית מהאור החזק טוב יותר מהעדשה המלאכותית הנקייה".

כל אור גורם לפגיעה?

"לא. האור הנראה זה ספקטרום רחב של גלי אור באורכים שונים החל מאור אולטרא סגול ועד לאור אינפרא אדום. ההשערה שלי היתה שחלק מהאור הנראה, כלומר אורך גל מסוים הוא שגורם את הנזק לרשתית העין. שיתפתי בהשערה שלי את פרופ' אידו פרלמן, מומחה עולמי לחקר רשתית העין מהפקולטה לרפואה בטכניון, ובשמונה השנים האחרונות חקרנו את הנושא".

איך מתבצע מחקר כזה?

"הזרקנו לחולדות חומר שגרם להן להיות סוכרתיות. בשלב הבא חילקנו את האור הנראה לחלקים באמצעות פילטרים שונים שכל אחד בודק אורך גל אחר. חלק מהחולדות נחשפו לאור פלורסנט רגיל ולחלק אחד שמנו פילטרים שונים על המנורות בכלובים. התברר שחולדות, שהיו מוגנות מפני נזק ברשתית, היו אלו שחיו בתנאים בהם הפילטר חסם את גלי האור באורכים של 400 ל-530 נאנומטר" (יחידת מדידת אורך ששווה למיליארדית המטר. מיליארד נאנומטר שווים למטר אחד. רק עצמים הגדולים מ-400 נאנומטר נראים לעין האדם נ.כ) .

השלב הבא היה פיתוח משקפי שמש שמונעים מגלי אור באורכים של 400 ל-530 נאנומטר להיכנס לעין. המשקפיים נראים כמשקפי שמש רגילים לכל דבר. לאחרונה פותחה אף טכנולוגיה המאפשרת קיום פילטר כזה גם בעדשות שקופות. לקראת סוף השנה ישווק הפילטר האופטי הייחודי באופן מסחרי. פרופ' שחאדה: "בזכות הפיתוח הזה יהיה לחולי סוכרת טיפול מניעתי יעיל בנוסף לאיזון רמות הסוכר".

 

 

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות

 • מחשוב עולה בכרמל

  היא אחראית על כמעט 1500 עמדות מחשב, 750 מדפסות ו 140 עגלות מחשוב ניידות במחלקות ובחדרי המיון. היא מתקתקת עבודה ופרויקטים מיחשובים מורכבים באיכות וברמה הגבוה ביותר ואת הכל היא עושה בשקט, בצניעות ועם חיוך גדול. יהודית שוורץ מי שהיתה מ"מ מנהלת המחלקה מונתה החודש כמנהלת מחלקת או"ש (ארגון ושיטות ) ומחשוב של בית החולים כרמל.
 • סטריליזציה מתקדמת בכרמל

  הם מנהלים מעל 600 ערכות מתקדמות לחדרי הניתוח ודרכם עוברים עוד אלפי פריטים מורכבים, ממספריים כירורגיות לניתוחים זער פולשניים ועד מפסקי ענק מפלדה לניתוחי לב פתוח.
 • טיפולי דיקור במרפאת כללית רפואה משלימה

  הילדה בת ה-4 אשר סבלה מבעיות תפקוד בעין ובפה, הגיעה למרפאת כללית רפואה משלימה בטבריה ועברה טיפולי דיקור אצל המדקרת פזית סגל. לאחר מספר טיפולים בודדים דווח על שיפור משמעותי במצבה
 • חלב. טוב או לא טוב לנו?

  שבועות כבר כאן. רבות דובר על צריכת חלב ומוצריו ועדיין לא ברורה הסוגיה והאם ההמלצה היא בעד או נגד. מנהלת היחידה לתזונה ודיאטה של כללית במחוז חיפה וגליל מערבי עושה לכם סדר
 • פקידה עם עיני רנטגן

  ערנותה של פקידה במכון רנטגן של כללית הצילה את חייה של מטופלת שסבלה מתסחיף ריאתי מסכן חיים
 • מתקשים להיפטר מעודפי עור ושומן?

  כללית אסתטיקה במחוז הצפון מגשימה חלומות מתקשים להיפטר מעודפי עור ושומן? כפיפות הבטן לא עוזרות? מרפאות כללית אסתטיקה במחוז הצפון מציעות את הפתרון המושלם
 • חיזוק רפואי למכבי בחיפה

  פרופסור ח'מאיסי, מומחה לאנדוקרינולוגיה ולרפואה פנימית הצטרף לצוות הרפואי של מכבי בחיפה
 • מובילים את רפואת השיניים בארץ

  עשרות רופאי שיניים מומחים השתתפו בכנס כירורגיית פה ולסת ופריודונטיה "חידושים וטכנולוגיות מול אתגרי ההווה והעתיד" בהפקת כללית סמייל
 • הטיפים של כללית רפואה משלימה לחג

  מתכננים ארוחה חלבית בחג שבועות? רגע, לפני שהתחלתם בהכנות, נטורופתית בכללית רפואה משלימה, סמדר גמליאל, מעניקה לכם את הטיפים לאכילה נכונה ומבוקרת: זמני אכילה, המרכיבים, ממה כדאי להימנע והטיפ המיוחד לנמנעים מאכילת מוצרי חלב
 • מרכז לין חוגג 50

  אלי כהן, מנהל המרחב: "שיעור הביקורים בלין גבוה בעשרות אחוזים מאשר במרפאות חוץ של בית חולים ממוצע"
 • מי מפחד ממחלות נפש? 

  ערב מרגש ומעורר השראה ייערך בחודש הבא בקריית מוצקין, במסגרת חודש המודעות לבריאות הנפש. בערב יופיע כאומן אורח הזמר דניאל סולומון
 • פגישת הנשיאים

  בטיחות החולה והמטופל נמצאת תמיד במקום הראשון ואת זאת יודע אפילו נשיא ארה"ב לשעבר ביל קלינטון.
 • שיחה על סוף החיים

  מתכוננים לסוף. סדנת תמיכה למטפלים העיקריים בחולי דמנציה נערכה במרפאה הגריאטרית של כללית
 • רפלקסולוגיה לשיפור הבריאות

  שיפור מצב בריאותי בעקבות סדרת טיפולי רפלקסולוגיה במרפאת כללית רפואה משלימה בכיכר האודיטוריום בחיפה
 • מעודדים את הצפון

  הנהלת המחוז של מכבי בצפון יצאה אתמול (רביעי) לגבול רמת הגולן כדי לחזק את התושבים ואת העובדים
 • הגדיל ראש בהולנד

  ד"ר עדנאן זינה, מנהל המחלקה האנדוקרינולוגית של כללית בקריית הבריאות זבולון, שב מהשתלמות מקיפה בנושא גידולי יותרת המוח במרכז רפואי מוביל בהולנד
 • כללית בכנס המדע הידידותי

  מידע ידידותי בנושא כלי הדם: מומחי כללית בחיפה הציגו בשבוע המדע הידידותי שנערך במכון הלאומי לכלי דם בקובה
 • משקפי שמש לעור

  חדשנות מבית כללית אסתטיקה – דרמה סאן דיפנס +SPF 50 UVA/UVB כללית אסתטיקה משיקה קרם הגנה -לשימוש יומיומי-בטכנולוגיית הפנינים הייחודית אשר מקנה לעור הגנה רחבה, יעילה במיוחד ובטוחה במיוחד אודות דרמה סאן דיפנס: קרם הגנה לגוף ולפנים בטכנולוגיית מסנני קרינה ייחודית -טכנולוגיית הפנינים. UV PEARLTM THECNOLOGY-*
 • מצטיינים בהוראה  בכרמל

  בבית החולים כרמל לא מפסיקים להצטיין. לראשונה מאז החלה הפקולטה לרפואה של הטכניון בחלוקת פרסים למרצים מצטיינים בפקולטה, הגיע דיקן הפקולטה לרפואה פרופ' שמעון מרום וצוות הפקולטה לבית החולים כרמל לחלוקה אישית של הפרסים למרצים המצטיינים.
 • חולי הפרקינסון החלו לצייר (וידאו)

  מרתק: יוזמה מקורית של מנהלת הסיעוד במרפאה הנוירולוגית בזבולון עושה שימוש ביצירתיות המתפתחת בקרב חולי פרקינסון כתופעת לוואי לטיפול התרופתי
 • המירוץ למידע בלין

  משתתפי קורס ניהול דרג ביניים שמתקיים במרכז ההדרכה של כללית בפתח תקווה הגיעו לסיור לימודי במרכז רפואי לין ונהנו מסיור חווייתי
 • בריא להכיר

  מרפאת כללית בנווה שאנן מתחדשת במנהל חדש – ד"ר ניר לויתן ובמחלקת ילדים משודרגת
 • החלטת להגדיל את השדיים? מזל טוב!

  כל מה שאת צריכה לדעת לפני כניסה לתהליך פלסטי של ניתוח הגדלת שדיים
 • "קשה לאדם לומר על עצמו שהוא בודד"

  יש שמגדירים את הבדידות כסרטן של הנפש שלנו. פרויקט ייחודי ומרגש של מכבי מכשיר מתנדבים כדי לטפל בבדידותם של חברי הקופה. "הבדידות היא דבר נורא. לפעמים מרוב שאתה לבד אתה לא מצליח להבין את הנזק שנגרם לך"
 • פריו-סנטר- לחיוך מושלם

  פריו-סנטר- מרפאת מומחים המציעה מגוון טיפולים בתחום רפואת החניכיים. בעקבות הצלחתה האדירה במיקום הקודם במוצקין, מתרחבת המרפאה למרכז רפואי במיקום חדש בקרית-חיים
 • כיצד מפסיקים לאכול בלילה?

  גם לכם היה יום עמוס בעבודה ולא הספקתם לאכול כלום, וכשחזרתם הביתה לא הפסקתם לזלול? אז הכתבה הזו בשבילכם- איך מפסיקים לזלול בלילה? וכיצד אוכלים נכון במשך היום?
 • חיסון חיוני לחולים המטואונקולוגיים

  תהליך פורץ דרך במחלקה ההמטואונקולוגית של כללית במרכז רפואי לין, הביא לירידה של עשרות אחוזים בתחלואה ובתמותה הודות לכיסוי החיסוני של המטופלים נגד חיידק הפנאומוקוק
 • רץ בשבילי הבריאות והפילוסופיה

  ד"ר גיל טלמור, מומחה ברפואת משפחה ומנהל מרפאת כללית רש במרכז הכרמל, משלב רפואה עם ריצה ופילוסופיה
 • מומחים בהסרת עודפי עור

  מומחי כללית אסתטיקה מציגים: הסרת עודפי עור וחיטוב הגוף לאחר ניתוחי קיצור קיבה
 • עתיד מתוק

  מה משותף לתחליף חלב אם המכיל אינסולין ולמשקפיים ייעודיים לחולי סוכרת? קבלו את פרופ' נעים שחאדה, מנהל המכון לאנדוקרינולוגיה, סוכרת והשמנה בקריה הרפואית רמב"ם, היזם והממציא שעומד מאחורי פיתוחים אלה
 • כרמל – להיות בידיים הכי טובות

  סקר של אלפי מטופלים בדק ומצא כי בית החולים כרמל ממשיך להוביל במקום הראשון כמקום בו המטופל חש בידיים הכי טובות.
 • החלמה בעזרת טיפולי פלדנקרייז

  טיפול פלדנקרייז בכללית רפואה משלימה אודיטוריום חיפה סייע בהחלמה משבר בכתף
 • כרמל מכל הלב

  ירידה של 50% בהתקפי הלב החריפים בישראל בעשור האחרון, זהו הנתון המדהים אותו הציג פרופ' רונן רובינשטיין קרדיולוג בכיר מבית החולים כרמל בכנס השנתי של האיגוד הקרדיולוגי של ישראל שנערך בתל אביב.
 • מיהם המנהלים החדשים בבני ציון?

  מנכ"ל המרכז הרפואי ד"ר אמנון רופא הודיע השבוע על מינויים של שלושה מנהלים חדשים למחלקות בבית החולים
 • העלאת מודעות למגפה השקטה

  בכללית מקדמים את המודעות למחלת כליות אשר בשלביה הראשונים אינה מורגשת. "יש חשיבות רבה בפעולות מניעה ואיתור מוקדם כדי למנוע נזקים בלתי הפיכים לכליות"
 • ‏ פרס מפעל חיים לפרופ' כרכבי

  פרס מפעל חיים הוענק מטעם איגוד רופאי המשפחה בישראל לפרופ' חאלד כרכבי.
 • "רוני היא הניצחון שלי"

  14 שנים לאחר שאיבדה בפיגוע אכזרי במלון בטאבה את אמה ואת שני אחיה הקטנים וניצלה בעצמה, ילדה יעל ניב מקריית אתא בת בכורה ופתחה פרק חדש בחייה
 • תזונה נכונה וצמחי מרפא

  בעזרת תזונה נכונה וצמחי מרפא: רמות הסוכר של מטופלת חולת סכרת בכללית רפואה משלימה אודיטוריום ירדו באופן משמעותי
 • הדרכה על היגיינה אוראלית לילדים חוסים

  נציגי מרפאת כללית סמייל הקיריון הגיעו למועדונית לילדים ממשפחות קשות יום והעבירה הדרכה בהיגיינה אוראלית (גהות הפה) על מנת שיידעו כיצד לשמור על בריאות השיניים והפה.
 • גדלים בשביל הקטנים

  נבחרת רופאי הילדים של כללית בחיפה בתהליך התחדשות ופיתוח: לאחרונה הצטרפו לנבחרת האיכותית של רופאי הילדים בחיפה שתי רופאות חדשות
 • טיפול בובתי

  יוזמה מיוחדת במרכז לבריאות הילד של כללית: הילדים מתרגלים טיפול על הדובי או הבובה האהובים וכבר אינם חוששים מהטיפול
 • ניידת עיניים בכללית

  מיזם בכללית להצלת הראייה של חולי הסוכרת: מומחי העיניים מגיעים למרפאות ראשוניות לאיתור תחלואת עיניים אצל חולים בסיכון
 • האם כל אחד יכול לרוץ ?

  אמרו על ריצה שהיא מזיקה לגוף בטווח הארוך, שהיא גורמת לפציעות, שהיא מתאימה רק למי שבכושר שיא ושעדיף ללכת, ובכל זאת, משנה לשנה הריצה תופסת תאוצה, הפארקים מתמלאים ברצים, והמרוצים הופכים למבוקשים משנה לשנה. אז מה יש בריצה שסוחף כל כך הרבה אנשים ?
 • מינוי ארצי

  ד"ר איתן אוריאל מנהל המחלה הנוירולוגית בבית החולים כרמל מונה כמזכיר האיגוד הנוירולוגי בישראל. אחד מפרויקטי  הדגל וההישגים הבולטים של האיגוד הנוירולוגי בשנים האחרונות היה שכנוע משרד הבריאות להקצות משאבים לטיפול בשבץ מוח כפרויקט לאומי.
 • צילום: יח"צ

  פעילות חווייתית לטפול בחרדת ילדים

  הילד מפחד ללכת לרופא? יש בדיקה דחופה ולא נותן לרופא להתקרב אליו?
 • התאמה אישית לטיפול בסרטן

  פרס בינלאומי על עבודה מצטיינת למומחה אף אוזן גרון של כללית במחוז, על עבודה פורצת דרך להתאמת טיפול כימותרפי לחולי סרטן צוואר וראש
 • בחזרה לחיים

  מתאמת בדיקות ממוגרפיה של מכבי שירותי בריאות לקתה בסרטן השד, ניצחה את המחלה וחזרה להציל חיי אדם
 • למה כל כך בהול שנקום כבר מהכורסא?

  אז למה באמת כל כך בהול עבורנו לקום ולבצע פעילות גופנית? היכן מפעילה הכללית קבוצות הליכה עם מאמני כושר, ללא תשלום? וגם, רוצים לצעוד במזגן? אז היכן פועלות קבוצות של צעידת קניונים באיזור? ודבר אחרון….. קמתם כבר ?!
 • ערב שכולו אנטי אייג'ינג

  ערב דיקור קוסמטי "אנטי אייג'ינג'" מיוחד לנשים התקיים במרפאת כללית רפואה משלימה בקריון
 • ממועמדת לניתוח קיסרי לתהליך לידה טבעית

  מהפך: ממועמדת לניתוח קיסרי לתהליך לידה טבעית במלואו באמצעות טיפול ברפלקסולוגיה
 • חרדה חברתית? מי? מה?

  מתקשים בהרצאה מול אנשים? בדיבור עם בעלי סמכות? בימי כיף בעבודה? לא מצליחים לשאול שאלה בשיעור או להרגיש משוחררים בשיחה עם אנשים? אולי אתם חלק מ-10% מהאוכלוסייה שמתמודדים עם חרדה חברתית?
 • סובלים מבעיה רפואית דחופה?

  רגע לפני שאתם רצים לחדר מיון, כדאי שתכירו שירות ייחודי שמציעה כללית: אבחון פנימי מהיר (אפ"מ). היתרונות: שירות איכותי על ידי מומחים, זמין, בלי תורים ובהליך מזורז
 • מנהלים עם תובנה בכללית

  25 מנהלים בכללית במחוז חיפה וגליל מערבי סיימו קורסי הכשרה למנהלים – תובנה ומפנה שנערכו במרכז ההדרכה של כללית בפתח תקווה
 • טיפול בדיקור סיני בעונות המעבר

  ערב ייחודי בנושא טיפול בדיקור סיני בעונות המעבר, יתקיים במרפאת כללית רפואה משלימה בקריית אתא
 • טיפולי דיקור "אנטי אייג'ינג"

  ערב דיקור קוסמטי "אנטי איינג'ינג" ייערך במרפאת כללית רפואה משלימה בכיכר האודיטוריום בחיפה
 • זינוק בפניות בשל אלרגיות

  הפריחה העונתית גורמת לעלייה ניכרת במספר הפניות למחלקות האלרגיה של כללית. במחוז חיפה וגליל מערבי מספרים כי גם הרגישות לאבק וחומרי הניקוי במסגרת ההכנות לפסח תורמים את חלקם. הכל על אלרגיות
 • אלרגיות באביב? טיפים ממומחי מכבי

  האם קיים קשר בין המצב הנפשי שלנו לאלרגיה? האם שינוי בהרגלי התזונה יכול לעזור לנזלת אלרגית? ואיך מחטים סיניות יכולות להקל על  התופעות? האביב בפתח ואתו גם תופעת האלרגיה- ד"ר עדי צוונג גונן, מנהלת אגף הרפואה של מכבי טבעי מסבירה
 • סדר פסח בבני ציון

  במרכז הרפואי דואגים להכשרה במטבח, בתנורי הבישול, בקיטורים ובמטבחונים שבמחלקות. המבקרים וצוות העובדים לא יורשו להכניס חמץ למתחם בית החולים עד צאת החג
 • רואה לך בעיניים

  מבצע איתור סיבוכי סוכרת בעיניים נערך במרפאת קיבוץ גלויות של קופת חולים כללית
 • מומחים בהסרת עודפי עור

  מומחי כללית אסתטיקה מציגים: הסרת עודפי עור וחיטוב הגוף לאחר ניתוחי קיצור קיבה
 • רבותיי, מהפך!

  פרס מצוינות של כללית הוענק הוענק לצוות מרפאת כללית טירת כרמל
 • פגיית כרמל מצטיינת

  הפגייה המצטיינת של בית החולים כרמל לא מפסיקה להתרענן ולהתקדם.
 • טיפול מוצלח לשחיקת ברך

  כאביה של בת 68 שסבלה משחיקה בברך הופחתו באופן משמעותי בזכות טיפול בעיסוי בכללית רפואה משלימה בקרית אתא
 • איך עושים פירסינג בלי להתכוון? 

  בעל מסגריה תושב חיפה, פרץ השבוע כשהוא אחוז פאניקה אל מחלקת הטראומה במרכז הרפואי לין כשהוא אוחז באוזנו וכולו נוטף דם
 • טיפולי שיאצו לכאבי גב

  הטיפול הנכון לסובלים מכאבי גב תחתון: שיאצו בכללית רפואה משלימה
 • גם אתם רוצים להיגמל מעישון? אתם יכולים

  על רקע הודעתה של חברת פיליפ מוריס על העלאה ניכרת בתעריפי הסיגריות קוראים בכללית למעשנים להצטרף לסדנאות גמילה מעישון. גם עבור מי שמתקשה או אינו מעוניין להשתתף בקבוצה, נמצא פתרון יצירתי
 • שיטה חדשה לאיתור סרטן צוואר הרחם

  הבדיקה צפויה להציל עשרות נשים מסרטן, בזכות שיטה חדשה ומדויקת יותר שהכניסה מכבי לשימוש. למעלה מ-3000 נשים בקריות כבר ביצעו את הבדיקה מתחילת השנה
 • רפואה טובה

  צוות מכבי שירותי בריאות יצא עם מברשת צבעים, צמחים לשתילה ושק של אנרגיות חיוביות למען דיירי "מקבץ דיור" ולכבוד יום המעשים הטובים
 • כללית סמייל לילדים

  רופאי שיניים ממרפאות כללית סמייל בחיפה השתתפו בכנס לרפואת השיניים לילדים שנערך במלון הרודס בתל אביב.
 • מאות הורים בתערוכת אמאל'ה

  מאות הורים פקדו את דוכן קופת החולים כללית בתערוכת אמא'לה שנערכה במרכז הקונגרסים
 • המהפכה הגנומית  

  אוכלוסיית המטופלים המיוחדת, האבחונים הגנטיים גם למטופלים שלא יכולים לממן את הבדיקה, שיתוף הפעולה יוצא הדופן בין כל המומחים. המכון הגנטי בקריה הרפואית רמב"ם מציג הישגים יוצאי דופן בקנה מידה עולמי
 •  טיפולי הומאופתיה להפגת התקף חרדה

   טיפולי הומאופתיה במרפאת כללת רפואה משלימה סייעו להפגת התקף חרדה
 • סרטן המעי הגס

  החודש הוא חודש המודעות לסרטן המעי הגס. סרטן המעי הגס הינו אחד הגידולים הנפוצים ביותר בעולם, והשני בשכיחותו בישראל.
 • תינוק בן חודשיים לקה באלרגיה לחלב וניצל בנס

  אלרגיה לחלב ולמזון בכלל עשויה להיות מסכנת חיים. רופא ילדים ושתי אחיות הצליחו להציל תינוק בן חודשיים אשר מצבו הדרדר ונשקף חשש לחייו
 • זמן למעשים טובים

  מנהלי מכבי שירותי בריאות לקחו חלק בפרוייקט 'זיכרון בסלון' במסגרתו ביקרו את ניצולי השואה בבתיהם וחילק להם משלוחי מנות