כוכבת "האח הגדול" קוראת לכן להיבדק לזיהוי סרטן צוואר הרחם

הסיפור הבא ימחיש לכולנו עד כמה חשובה המודעות לזיהוי מוקדם של סרטן צוואר הרחם. אז מיהי הכוכבת היפהפייה ומהו הקשר הקרייתי?
 

"יצאתי עם התוצאות ביד ופשוט סירבתי להאמין": ממצאים טרום סרטניים נמצאו אצל כוכבת "האח הגדול" לשעבר.
בעזרת רופא הנשים של מכבי בקריות, הנגעים הוסרו. יחד קוראים השניים לנשים בישראל: בואו להיבדק!

הסיפור הבא ממחיש עד כמה חשובה המודעות לזיהוי מוקדם של סרטן צוואר הרחם, ועד כמה בדיקה יזומה יכולה להציל חיים. ד"ר גדי בן שטרית, מנהל המכון לבריאות האישה של מכבי שירותי בריאות בקריית מוצקין, שבעברו אף היה רופא בתכנית הריאליטי 'האח הגדול', קיבל פנייה מלא אחרת מאשר כוכבת 'האח הגדול' בדימוס, דנית גרינברג, בטענה שהיא מרגישה שהגוף שלה אינו מתפקד כשורה.

בשל העובדה שאימה חלתה והחלימה מסרטן צוואר הרחם רק לפני כשנה, החליטה גרינברג לערוך בדיקות כדי לשלול כל אפשרות כי אכן מדובר בבעיה רפואית.

אלא, שלאחר ביצוע בדיקת פאפ לאיתור סרטן צוואר הרחם, נדהמה גרינברג לגלות כי היא סובלת מממצאים טרום סרטניים בצוואר הרחם.

 

"סירבתי להאמין". דנית גרינברג. צילום עצמי

"הייתי בהלם, סירבתי לקבל את הבשורה הזאת" מספרת גרינברג בפתיחות רבה. "עברו עלי שבועות נוראיים, החוסר וודאות הזה יכול להוציא ממך כל כך הרבה דברים. יצאתי עם התוצאות ביד ופשוט סירבתי להאמין, לא הפסקתי לבכות בהתחלה, והמחשבות התפרסו לכל כיוון".

בעקבות הממצאים החלה גרינברג טיפול אצל ד"ר בן שטרית שכלל בדיקות ביופסיה קולפוסקופיה. לאחר מכן הבדיקות נשלחו למעבדה, ואלו אישרו כי היא אכן צריכה לעבור ניתוח בכדי להסיר את הנגעים הטרום סרטניים.

"אומנם מדובר בהליך רפואי דיי פשוט כי הניתוח הוא יחסית קצר ובהרדמה חלקית, ועדיין בזמן הניתוח הייתי בהתחלה לחץ היסטרי, הקונספט הזה של הליך רפואי הא כל כך אישי ועצם המחשבה למה אני פה בעצם, זה משהו שקשה להסביר באותם רגעים. הידיעה שד"ר בן שטרית הוא המנתח שלי הדהדה אצלי כל הזמן הזה בראש וזה מה שהרגיע אותי", סיפרה גרינברג.

לאחר שסיימה את הליך הניתוח, חוסר הוודאות עדיין ליווה אותה במשך מספר ימים. הנגעים שהוסרו נשלחו לבדיקות מעבדה על מנת לאשר כי התאים הסרטניים הוצאו במלואם מהגוף וכי לא נשארו שרידים כלל.

שלושה ימים מורטי עצבים הגיעו אל קיצם ואיתם גם הבשורה המשמחת – התאים הסרטניים הוצאו במלואם והמשימה הושלמה.

"זה מדהים כיצד באותם רגעים המחשבות מרחיקות לכת. זו מחשבה נוראית לחשוב פתאום על העתיד. איך אכנס להיריון ומה לגבי ילדים", מספרת הכוכבת בדימוס.

 

"הידיעה שהוא המנתח שלי הדהדה אצלי כל הזמן בראש וזה מה שהרגיע אותי". דוקטור בן שטרית, מנהל המכון לבריאות האשה של מכבי בקריית מוצקין. צילום: מכבי שירותי בריאות

במכבי מסבירים כי גורם הסיכון העיקרי להתפתחות סרטן צוואר הרחם הוא הידבקות בזן בסיכון גבוה של נגיף הפפילומה האנושי. הווירוס מעורר שינויים בתאים של צוואר הרחם, אשר עלולים לגרום לסרטן צוואר הרחם. עוד נמסר ממכבי כי לאחרונה נכנסה לקופה שיטה החדשה לבדיקת הפאפ שכוללת בדיקת זני HPV בשיטה המתקדמת והחדשנית ביותר לאיתור נגיף הפפילומה.

בשיטה זו, הדגימה מנותחת בצורה אובייקטיבית באמצעות מכשור מתקדם שמגלה את זני ה HPV בעלי פוטנציאל ממאירות גבוה ובאמצעותו יכולת הניבוי תהיה יותר מדויקת וגבוהה.

"אני חייבת לציין שמדובר ברופא מדהים. הוא היה שם עבורי בכל יום ובכל שעה, הרגשתי לגמרי בטוחה אתו. המסר שלי לכלל הנשים לכו להיבדק פשוט. ותקשיבו לגוף שלכן, זה הביטחון שלנו", אומרת גרינברג.

ד"ר בן שטרית: "איתור מוקדם של וירוס הפפילומה ללא ספק מציל חיים. התסמינים הבולטים לאישה שנדבקה בווירוס הם בדרך כלל דימום לאחר קיום יחסי מין או בדיקת פאפ לא תקינה. אני ממליץ לנשים החל מגיל 16 לבוא ולהתחסן ולא להיכנס לשאננות. אני שמח מאוד שבמקרה הזה הסיפור הסתיים על הצד הטוב ביותר וקורא מכאן לכל הנשים לבוא ולהיבדק".


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.com


עוד בחדשות