למה חשוב להפסיק לעשן?

העובדה שעישון סיגריות פוגע בבריאות ידועה אך הרבה לא יודעים כי אין כמעט איבר בגוף שלא סובל מנזקי העישון. החדשות הטובות הן, שגם אם אתם מעשנים, אתם יכולים לפנות עוד היום לרופא או רופאת המשפחה שלכם לסיוע בגמילה מעישון, ולהימנע מהנזקים בעתיד.
לקראת יום ללא עישון: מהם נזקי העישון שהסיגריה גורמת לנו ולמה חשוב להפסיק לעשן?

מחלות עיניים – בשנים האחרונות מתבסס הקשר בין עישון למחלות עיניים, לרבות ניוון רשתית וקטרקט. כמו כן, מחקרים הראו שישנו קשר בין עישון לניוון מוקולרי רשתי תלוי גיל, מחלה שהיא הגורם העיקרי לעיוורון בקרב בני 65 ומעלה בארה"ב.

חניכיים ועששת – באשת (ריח רע מהפה), שיניים מוכתמות ועששת הן השפעות ישירות של עישון דבר אשר גורם לכך שהשיניים יקבלו גוון צהבהב. כמו כן, מחקרים רבים הראו כי עישון פעיל עלול לפגוע בתהליך האיחוי בין העצם לשתל לאחר השתלת שיניים ולכן, הפסקת עישון חייבת להיות חלק מתכנית הטיפול. בנוסף, 1 מתוך 3 השתלות שיניים נכשלת כתוצאה מעישון.

עור הגוף- עשן סיגריות המשתחרר לסביבה גורם להתייבשות העור. יתרה מכך, העישון מצר את כלי הדם ולכן מפחית את זרימת הדם אל העור ובכך מפחית הגעה של חמצן וחומרי הזנה חיוניים. בנוסף, עישון מפחית החלמה של פצעים, לכן פלסטיקאים רבים מסרבים לנתח מטופלים המסרבים להפסיק לעשן. זאת ועוד, ככל שאדם מעשן יותר, כך גדל הסיכוי לקמטים, בעיקר סביב הפה והעיניים. נתון מדאיג הינו כי למעשנים בני 40+ ישנם יותר קמטים מאשר ללא מעשנים בני 60+. בנוסף, למעשנים יש סיכוי גבוה פי 2-3 לפתח פסוריאזיס, לעומת אוכלוסייה לא מעשנת, ואצל נשים הסיכוי גבוה אף יותר. מחלת עור נוספת שהעישון עלול להחמיר אותה הינה אקנה, במיוחד בקרב נשים.

שיער- עישון מגביר נשירת שיער, גם מפני שמוריד זרימת דם לשורשי השיער וגם בגלל הרעלים שגורמים לפגיעה בכבד שגם היא תורמת לנשירת השיער.

מחלות לב וכלי דם– עישון הוא גורם סיכון התנהגותי עיקרי במחלת לב כלילית ובמחלות כלי דם, הרבה אחרי תזונה לקויה, חוסר פעילות גופנית וצריכת אלכוהול מופרזת. למעשנים סיכוי גבוה פי 2-4 לחלות במחלות לב ושבץ לעומת לא מעשנים.

יום ללא עישון צילום יחצ

לאחרונה, פורסם מחקר אשר הראה כי אפילו עישון "קל" (1-5 סיגריות ביום) מעלה משמעותית את הסיכון לפתח מחלת לב ולשבץ. יחד עם זאת, לאחר שנתיים מהפסקת עישון הסיכון לשבץ יורד והופך לזהה לזה של אוכלוסייה שלא עישנה מעולם.

פקקת עורקים וורידים– נשים מעשנות הנוטלות גלולות למניעת הריון נמצאות בסיכון מוגבר ללקות במחלות לב ובפקקת עורקים וורידים. בנוסף, העישון עלול לגרום להקדמת גיל המעבר בשנתיים וככל שהאישה תעשן יותר כך גדל הסיכוי להקדמת הופעת גיל המעבר.

מחלות נשימה– למעשנים יש סיכוי של פי 25 למות מסרטן ריאות לעומת אנשים שלא עישנו מעולם. פחות מ-16% מהנשים שאובחנו עם סרטן ריאות יישארו בחיים לאחר חמש שנים מרגע אבחון המחלה. כמעט 9 מתוך 10 מקרים של סרטן ריאות נגרמו כתוצאה מעישון.

ריאות – דלקת ריאות היא גורם מוביל למוות ילדים בעולם, וברגע שההורים מעשנים בקרב ילדים הסיכון לדלקת ריאות גובר. זאת ועוד, עישון של אחד ההורים בסביבת הילדים מעלה את הסיכון לזיהום באוזן התיכונה בכ-60%. כמו כן, מחלת הCOPD, מחלת ריאות חסימתית, אשר 80% מהסובלים ממנה לוקים בה בעקבות עישון-  המחלה אינה מאפשרת נשימה סדירה ועלולה להביא למוות.

פגיעה בתפקוד המיני – עישון הסיגריות משפיע על כלי הדם הפריפריים, אשר פגיעה בתפקודם גורמת בסופו של דבר להשפעה על אספקת הדם לאזור המפשעה ואיבר המין וכן, להפרעת זקפה שמוביל בסופו של דבר לאין אונות.

פריון – עישון משפיע על פוריות האישה, על סיכוייה להיכנס להריון, ועל סיכויי ההצלחה של טיפולי פריון. דבר נפוץ בקרב נשים מעשנות הינו הריון מחוץ לרחם. עישון בזמן ההיריון הוא הסיבה העיקרית למוות התינוק לאחר הלידה, ללידה מוקדמת, לתינוקות הנולדים עם משקל נמוך ולסיכוי גבוה יותר של הילדים לסבול מאסתמה. כמו כן, מחקרים הראו כי לגברים שנולדו לנשים מעשנות יש סיכוי גבוה יותר לאשכים קטנים, ריכוז זרע נמוך וספירת זרע כוללת נמוכה יותר. לגברים מעשנים יש בממוצע ספירת זרע נמוכה יותר ושיעור הימצאות גבוה יותר של זרע פגום.

דמנציה– למעשנים יש סיכוי גבוה בכ-50% לפתח דמנציה לעומת אנשים שמעולם לא עישנו. ארגון הבריאות העולמי מעריך כי 14% ממקרי הדמנציה נגרמו כתוצאה מעישון.

סרטן – אחד מתוך שלושה מקרים של מוות כתוצאה מסרטן מקושר לעישון ומוות הנגרם מסרטן המעי הגס הוא סיבת המוות השנייה אחרי סרטן ריאות. אנשים שהחלימו מסרטן וממשיכים לעשן נמצאים בסיכון גבוה יותר לחלות בסרטן מסוג אחר (באיבר אחר) והטיפול בסרטן פחות יעיל בקרב מעשנים לעומת לא מעשנים.

באדיבות: ד"ר רחל דהן: מנהלת מינהלת חיפה בכללית ומומחית בגמילה מעישון
 

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות