לא מוכנים לשתוק יותר: עתירה לבג"ץ נגד האינפלציה בתשלומי הורים

עו"ד הרן רייכמן מאוניברסיטת חיפה הגישה היום את העתירה בשם 150 עותרים וממנה עולה כי תשלומי ההורים עלו ב-7 שנים ב-350 אחוזים: מ- 1.3 מיליארד שקלים בשנת תש"ע ל-4.6 מיליארד שקלים בתשע"ז. מה עוד נכתב בעתירה?
הקליניקה למשפט ומדיניות חינוך של הפקולטה למשפטים של אוניברסיטת חיפה הגישה עתירה בשם 150 עותרים כנגד משרד החינוך, בנושא גביית תשלומי הורים.

"במשך שנים וועדת החינוך של הכנסת מבקרת את העלייה בתשלומי ההורים, במשרד החינוך מבטיחים להוריד את גובה התשלום ובפועל, התשלומים רק עולים ועולים. הגדלת תשלומי הרשות מגדילה את הפערים בין תלמידים מאוכלוסיות חזקות ומוחלשות ויוצרות בפועל מערכות חינוך נפרדות של אלה שיש להם כסף ושל אלה שאין להם כסף. זהו כרסום הולך וגובר בערך של הזכות לחינוך חינם לכל", כך אמר היום עו"ד הרן רייכמן, ראש הקליניקה למשפט ומדיניות חינוך באוניברסיטת חיפה, אשר הגיש את העתירה בשמו ובשם עוד 150 עותרים.

רק אתמול (שלישי) אישרה ועדת החינוך של הכנסת את תשלומי הרשות והחובה של ההורים, על פי בקשת משרד החינוך, והם ינועו בין 269 ₪ ל-1388 ₪. כמו בכל אחת מהשנים הקודמות, חברים רבים בוועדה ביקרו את גובה הסכומים המאושרים ואת העובדה שמשרד החינוך הבטיח להוריד את הסכום – אך לא עשה כך בפועל – אבל אישרו לבסוף את הסכומים.

נוצרו שתי מערכות חינוך נפרדות: של אלה שיש להם כסף ושל אלה שאין להם כסף. צילום: אילוסטרציה

המסקנה המרכזית שעולה מהעתירה: המדינה פוגעת בעיקרון העל של הזכות לחינוך חינם לכל והיא מובילה לגיבוש מערכות חינוך נפרדות לילדים שהגיעו ממשפחות בעלות ממון ולכאלו שלא, ואחראית במידה רבה להעמקת הפערים בין תלמידים מאוכלוסיות חזקות ומוחלשות.

מהעתירה עולה כי במהלך שבע שנים (תש"ע-תשע"ז) חלה עלייה של כ-350% בגביית תשלומי הורים: מסכום של 1.3 מיליארד ₪ בשנת תש"ע ל-4.6 מיליארד ₪ בתשע"ז. העתירה עוסקת בעיקר בסעיפים של "רכישת שירותים מרצון" ו"תכנית לימודים נוספת", המהווים יחד כ-3 מיליארד ₪ מתוך הסכום.

בעתירה מציגים העותרים נתונים המראים כי תשלומי ההורים יוצרים בפועל מערכות חינוך נפרדות: בתי הספר שקיבלו אישור מוועדת חריגים לגבות מעל 4000 ₪ בשנה הם כאלה שבהם התלמידים הם משני העשירונים העליונים במדד הטיפוח.

 

העתירה עוסקת בעיקר בסעיפים של "רכישת שירותים מרצון" ו"תכנית לימודים נוספת", המהווים יחד כ-3 מיליארד שקלים מתוך הסכום. צילום: אילוסטרציה

כך למשל, מטבלת הגבייה של תשלומי הורים בירושלים, שהוצגה בעתירה עולה כי כל בתי הספר שגבו למעלה מ-6000 ₪ נמצאים גם הם בשני העשירונים העליונים של המדד.

עוד הראו העותרים כי כפי שנחשף באתר "תשלומים0", ישנם מקרים רבים, בעיקר ברשתות החינוך הפרטיות, שבהם הרשתות גובות תשלומי הורים עבור תוכניות לימוד נוספות (תל"ן), אולם בפועל לא כל הסכומים מגיעים לתוכניות המיוחדות, אלא עוברות לתקציב הרגיל של הרשת.

"הפגיעה הקשה בזכויות החוקתיות של תלמידים ובני משפחותיהם, ובמערכת החינוך הציבורית כולה, מתבצעת ללא הסמכה בדין. על אף משמעותם המרכזית למערכת החינוך הוראות החוזרים הותקנו תוך עקיפת המחוקק והפיקוח הפרלמנטרי על מערכת החינוך, תוך פגיעה עמוקה בשוויון ונסיגה של משרד החינוך מחובתו לדאוג לחינוך הולם לכל", מציינים העותרים.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.com


עוד בחדשות