היום הבינלאומי ללא עישון: איך נגמלים מ-3 קופסאות סיגריות ליום ומה הקשר לגלעד שליט?

במשך 30 שנה עישן אודי צור מחיפה שלוש חפיסות סיגריות ביום. כבר שבע שנים הוא לא מעשן ומשמש מרצה בקבוצות גמילה. לולא סדנת העישון של מכבי זה לא היה קורה: "היו תקופות שהייתי מדליק שתי סיגריות בו זמנית כדי לעשן ברצף, הילדים היו נחנקים ממני באוטו". וגם, מה הקשר לגלעד שליט?
בוגרי הסדנאות לגמילה מעישון של מכבי שירותי בריאות יציינו בשבוע הבא את היום הבינלאומי ללא עישון, החל מדי שנה ב-31 במאי.

יום זה נועד להעלות את המודעות לנזקים הנגרמים מעישון, בהם מחלות קשות ביותר, פגיעה בכושר הגופני ונזק אסתטי.

ארגון הבריאות העולמי מגדיר את העישון כגורם המוות מספר אחת בעולם הניתן למניעה. ההערכות הן שבישראל העישון גורם לכ-8000 מקרי מוות בשנה, כעשירית מהם בעקבות עישון פסיבי.

מנתוני מכבי עולה כי נכון לשנת 2018, שיעור המעשנים בישראל עומד על כ- 21.5%,  33% מהפונים לסדנאות הגמילה בחיפה עישנו יותר מקופסה ליום במהלך חייהם, 88% עישנו יותר מעשר שנים וכ-70% ניסו להיגמל בעבר.

תושב העיר חיפה, אודי צור (50) הפסיק לעשן לפני שבע שנים, מאז השתתף בסדנה לגמילה מעישון. צור, מנהל פרויקטים לבנייה במקצועו, החל לעשן סיגריות כבר בגיל 13 ובמהלך שנותיו הגיע לעישון של שלושה חפיסות בכל יום.

"למען האמת, אני חייב לומר שאין לי תמונה מהעבר שלי בלי סיגריה. בים, בעבודה, במנגל, היו תקופות שהייתי מדליק שתי סיגריות בו זמנית על מנת לעשן ברצף. הילדים היו נחנקים ממני באוטו", הוא מספר, "למרבה הפלא, נתתי צ'אנס אמיתי ולאחר הסדנה אני יכול לומר בגאווה שאורח חיי השתנו לחלוטין מאז".

 

אודי צור ויונית רובין מנחת הסדנה. צילום: מכבי שירותי בריאות

 

 

הדרך לגמילה החלה שאודי שמע על ידידה קרובה שעישנה שנים רבות והפסיקה לאחר שלקחה חלק בסדנה, אודי הסקרן חשב לעצמו מדוע אני לא. "זה דרבן אותי ממש, לא האמנתי שהיא מסוגלת להפסיק ".

ואכן, במשך עשרה מפגשים שבועיים הוא החל להגיע. הקשיב לעצות המומחים, לקח חלק בפעילויות הקבוצתיות, לקח את התרופות המומלצות לפי ההנחיות ופעל לפי הוראות המדריכה. לדבריו, יונית רובין המנחה הייתה חלק בלתי נפרד מההצלחה.

"עברתי רגעים קשים במהלך הסדנה, התמודדתי עם תופעות לוואי משונות, ועדיין ברגע שיושבים איתך עשרה אנשים באותה הסירה זה נתן לי תחושה שאני לא לבד. היה בחור אחד, לטעמי במצב יותר חמור משלי שיום אחד הגיע לסדנה ופשוט הפסיק, זה פשוט נתן לי דרייב מטורף".

 

העישון גורם לכ-8000 מקרי מוות בשנה בישראל

 

 

במהלך הסדנה היו לאודי מספר מכשולים, שבכל פעם מנעו ממנו להפסיק לחלוטין, אך רגע אחד שינה את המצב לתמיד.

היה זה ה-18.10.11, היום בו דווח בכלי התקשורת על שחרורו של גלעד שביט מהשבי.

אודי, שכבר נדר נדרים ונשבע פעם אחר פעם שיחדול מלעשן נדר שוב והפעם הנדר שלו עבד. "אמרתי לעצמי דבר אחד, בעזרת הסדנה הזאת אני מפסיק אחת ולתמיד ואז כשהחלו הפרסומים על השחרור המתקרב של החייל שלנו גלעד שליט, קמתי ואמרתי לעצמי בקול, ברגע שהוא משתחרר מהשבי אני משתחרר משבי הסיגריות. וכך היה".

ואכן, החל מיום שחרורו של גלעד שליט צור לא הדליק לעולם סיגריה. למרות שבהמשך הוא נקלע לתקופה קצרה למחלת הסרטן, ממנה הספיק להחלים, הקשר האישי שיצר עם מדריכות הסדנה תרם לו גם בהמשך הדרך ואלו לא נתנו לו ליפול שוב למעגל המעשנים.

מאז חלפו שבע שנים, אודי לא עישן ולו סיגריה אחת מאז, הוא דואג לעשות ספורט מדי פעם ויש לו מסר ברור לכבוד היום הבינלאומי ללא עישון:

"אתה לא יכול להוות דוגמא מעבר לדימוי העצמי שלך. הכח להתמיד הוא דבר גדול, אני מודה שללא התמיכה שבקבוצה לא הייתי יכול לאגור את המוטיבציה להגיע למקום שבו אני נמצא היום. המסר שלי לכולם הוא שזה אפשרי לגמרי ואני ההוכחה לכך, זה שלעשן זה יקר, לא בריא, בזבוז של כסף ודוגמא רעה לילדים. אני מניח שכולם יודעים, הכח טמון בביחד, ביחד כקבוצה אפשר לחולל פלאים והיום אני יכול לצעוק את זה".

מאז ועד היום אודי מתנדב ומרצה בקבוצות לגמילה מעישון ובטוח כי ביכולתו להשפיע ולשנות.

אנדרה הורביץ, מנהלת קידום הבריאות של מכבי בצפון: "הפסקת עישון היא ההחלטה הבריאותית החשובה ביותר עבור כל מעשן ויכולה לשפר משמעותית את איכות חייו של המעשן עצמו ושל סביבתו. לכן אנו משקיעים רבות בנושא זה באמצעות הסברה, הדרכה ועידוד הגמילה. אנו מעמידים לרשות חברי הקופה ללא תשלום, ליווי בתהליך בהתאם לבחירת המטופל: סדנאות קבוצתיות לגמילה מעישון או מוקד טלפוני לגמילה מעישון. אני גאה להוביל את תחום גמילה מעישון במחוז הצפון, זהו קידום בריאות במיטבו".


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.com


עוד בחדשות