שבוע אדם וים 2018

רשות הטבע והגנים תקיים השנה את "שבוע אדם וים" בסימן שמורות טבע ימיות למען עתידו של הים התיכון  השבוע יצויין בין התאריכים 8 עד 16 ביוני 2018  

 

 

במסגרת שבוע זה, שיצוין בסמוך ליום האוקיינוסים הבינלאומי ב 8/6 , יתקיימו פעילויות התנדבותיות והסברה בקרב הקהל הרחב להעלאת המודעות לחשיבות הנושא הפעילויות תתקיימנה בשמורות הטבע שקמונה, חוף דור הבונים, חוף האלמוגים, גן לאומי אפולוניה. בנוסף, יעמדו לרשות הציבור גם תחנות הסברה ומידע שיופעלו על ידי מדריכי הרשות ומאות מתנדבים.

 על פי מחקרים מדעיים שנערכו בעולם, לשמורות טבע ימיות תרומה רבה להתחדשות הטבע הימי:

עליה ממוצעת של 446% במשקל כולל של עולם החי והצומח הימי

עליה ממוצעת של 166% בכמות בעלי החיים ליחידת שטח

עליה ממוצעת של 28% בגודל הגוף של חיות הים

עליה ממוצעת של 21% במגוון המינים של חיות הים

שבוע אדם וים" המצוין על ידי רשות הטבע והגנים בשיתוף ארגון "אנשי הים התיכון"  יתקיים השנה בין התאריכים 8 ל- 16 ביוני 2018 (בסמוך ליום האוקיינוסים הבינלאומי שמצוין ב- 8.6) במטרה להעלות את המודעות לחשיבות השמירה על השמורות הימיות בישראל ועתידו של הים התיכון.

להקמת שמורות טבע ימיות בים התיכון חשיבות רבה – הגנה על ערכי הטבע הימי ואלפי סוגי החי והצומח הנמצאים בו, וכן על בעלי חיים ימיים גדולים כמו דולפינים וצבי ים שטווח המחיה שלהם רחב, שמירה על נוף פתוח ומרחב לפעילויות פנאי ונופש, דאגה לבריאות וניקיון המים שאנו כציבור מתרחצים בו, הרחבת אזורי הצלילה ושמירה על הקיימים, הגדלת כמות הדגה בשטחי הדיג ועוד.

סיור להכרת החוף הסלעי בשקמונה צילום רותם דורי

לדברי שאול גולדשטיין, מנכ"ל רשות הטבע והגנים, הפעילות האנושית בים הובילה לצורך להגביר את המאמצים לשימור הסביבה הימית ולהכרה בחשיבות הקמת שמורות טבע ימיות בים התיכון במטרה להגן על ערכי הטבע הייחודיים שחיים בו מפני מגוון איומים, ביניהם : זיהום מי הים ממקורות יבשתיים, דייג יתר, קידוחי נפט וגז, שינויי אקלים ועוד. בישראל רק רבע אחוז משטח המים הטריטוריאליים מוכרז כשמורת טבע. על מנת לספק הגנה משמעותית על החי והצומח בים, על מדינת ישראל להגדיל את שטחי שמורות הטבע להיקף של 20% משטח הים ולאור כך, מקדמת בימים אלה רשות הטבע והגנים תכנית ומתווה ארוכי טווח שיאפשרו שמירה, הגנה והתמודדות מיטבית עם האיומים על ערכי החי והצומח בים".

שבוע אדם וים שבבסיסו יעמוד המסר "שמורות טבע ימיות – למען עתידו של הים התיכון", מזמין את הציבור הרחב ובני המשפחות להשתתף במגוון פעילויות שייערכו בסופי השבוע בשמורות הטבע שקמונה, חוף דור הבונים, חוף האלמוגים, גן לאומי אפולוניה ועוד. הפעילויות יעסקו כולן בהעלאת המודעות לשמירה על השמורות הימיות ביניהן : סיורי חוף, תחנות הסברה וסדנאות יצירה מפסולת ממוחזרת, צפייה בכוכבים על החוף, הדרכות שנירקול ועוד.  מלבד פעילויות אלה, יעמדו לרשות הציבור הרחב גם תחנות מידע והסברה, שיופעלו על ידי מדריכי הרשות ומאות מתנדבים – ביניהם בני נוער מקרב קבוצות "מקומי בטבע"  ומתנדבים נוספים הפעילים כל השנה בגנים הלאומיים ושמורות הטבע הנמצאים לאורך החופים. הציבור הרחב מוזמן להגיע ולהשתתף גם בפעילויות הסברה אלו, ביניהן גם פעילויות של "אנשי הים התיכון", הרשת הארצית של קהילות מקומיות הפועלת להקמת שמורות ימיות בים התיכון של ישראל, שתקיים מגוון פעילויות ביום הפותח את שבוע אדם וים, יום האוקיינוסים הבינלאומי ה- 8.6.  מאחורי הרשת עומדים ארגוני הסביבה המרכזיים ביותר בישראל הפועלים למען שמירת הטבע והים: החברה להגנת הטבע, צלול, אקו-אושן, ומחמל"י. בנוסף, תקיים התאחדות הצלילה הישראלית צלילות ניקיון במעמקי הים בהשתתפות עשרות צוללים.

לפרטים על הפעילויות, האירועים ופריסת תחנות הסברה ומידע לציבור באתר רשות הטבע והגנים

לצפייה בסרטון בנושא "ים של חיים בים התיכון". קרדיט: רשות הטבע והגניםhttps://youtu.be/8WheulkyEk4.

 
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • לאור השקת הרכבלית בחיפה - האם תשתמשו בה?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בתרבות ופנאי