"השמנה היא פיזיולוגיה פגומה ולא התנהגות לקויה"

אפשר להזיז הצידה לפחות חלק מהתחושות הקשות הנלוות לרוב לבעיית ההשמנה: מומחית הכללית מסבירה כי כוח רצון אינו מספיק כדי לתחזק את השינוי באורח החיים
הוכח כי השמנה היא ביטוי לפיזיולוגיה פגומה ולא להתנהגות לקויה: ד"ר בתיה קורנבוים מומחית לטיפול בהשמנה מכללית במחוז חיפה וגליל מערבי, מסבירה את ההכרזה פורצת הדרך של ההסתדרות הרפואית והחברה לחקר ההשמנה בישראל, כי יש לראות בהשמנה מחלה.

בעקבות הצהרתה של הסתדרות רופאי ישראל שהשמנה היא מחלה, הוזמנה ד"ר קורנבוים, מומחית ברפואת משפחה ורכזת הטיפול בבעיות השמנה במחוז, להציג את הנושא בכלי התקשורת. ד"ר קרונבוים הסבירה כי ההצהרה יצאה על סמך הידע שהצטבר בשנים האחרונות לגבי מהות ההשמנה ולפיו השמנה היא תוצאה של פיסיולוגיה פגומה ולא של התנהגות לקויה, כפי שמקובל היה לחשוב עד כה.

ד"ר קורנבוים: "כיום ידוע כי חלק ניכר מהאנשים שמוגדרים שמנים (BMI>30 ) יחלו במחלות נוספות (כגון סוכרת, מחלות לב, סוגי סרטן שונים ) וזאת בגלל תפקוד לקוי של רקמת השומן, ותוחלת חייהם עלולה להתקצר. יש למעלה מ- 60 גורמים שונים להשמנה".

 

דר בתיה קורנבוים. השמנה היא מחלה ולא התנהגות לקויה. צילום: דוד חורש דוברות כללית

 

ההכרזה של ההסתדרות הרפואית בשיתוף עם החברה הישראלית לחקר וטיפול בהשמנה שד"ר קורנבוים ממקימיה, באה בהמשך להצהרות של גופי בריאות מובילים בעולם, האחרונה שבהן פורסמה על ידי איגוד ההשמנה העולמי במאי 2017 ובה נקבע כי השמנה היא מחלה כרונית נשנית.

במהלך הראיונות בתקשורת הסבירה ד"ר קורנבוים כי הדרך להילחם בהשמנה, היא כמובן שינוי בהרגלי חיים ואימוץ הרגלים בריאים. אבל, מסתבר כי לרוב האנשים כוח רצון בלבד לא מספיק כדי לתחזק את השינוי. הסיבה לכך נעוצה בשינויים הפיסיולוגיים שקורים בגוף כאשר משמינים. יתירה מזאת, כאשר מנסים לרזות, הגוף מפעיל מנגנונים כדי לשמור על רקמת השומן ואף מפחית את קצב הוצאת האנרגיה היומית, כדי לשמר את המשקל הגבוה, מה שגורם למרבית האנשים להשמין בחזרה.

 

לרוב האנשים כוח רצון בלבד לא מספיק כדי לתחזק את השינוי. הסיבה לכך נעוצה בשינויים הפיסיולוגיים שקורים בגוף כאשר משמינים. צילום: אילוסטרציה

 

ההבנה שהרזייה והיכולת לתחזק את משקל הגוף החדש אינם תלויי אופי או כוח רצון ולכן יש צורך להתגבר על מנגנונים שהשתבשו בגוף, מביאה את גופי הבריאות להבנה כי צריך ללמוד לטפל בהשמנה באופן מקצועי, ממש כמו בכל מחלה אחרת. כמו כן צריך להנגיש טיפולים שמרניים נוספים תרופתיים ואחרים (כגון טיפולים גסטרואנטרולוגים).

השאיפה היא שמשרד הבריאות יכיר במחלה, יתמוך בלימוד מעמיק ומקצועי שלה, יתמוך בהקמת מרכזים רב מקצועיים (שיכללו רופאים, אנשי תזונה, אנשי בריאות הנפש ועוד) לטיפול בהשמנה ויתקצב עלות טיפולים תרופתיים וטיפולים נוספים, לכל מי שצריך להשיל מעליו משקל עודף.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות