"עשיתי את זה בכוונה. יריתי בו כי חשבתי שהוא יהודי. כן"

בית המשפט המחוזי הרשיע לפני זמן קצר את המחבל מוחמד שינאווי, בן 22 מחיפה, שרצח בינואר 2017 את גיא כפרי ז"ל, ופצע את הרב יחיאל אילוז, על רקע שנאת יהודים. שינאווי האמין כי יהודים הם כופרים וכי יש היתר לפגוע בהם פיזית
 

בית המשפט המחוזי בחיפה הרשיע לפני זמן קצר על פי הודאתו את מוחמד שינאווי, בן 22 מחיפה, בכל עובדות כתב האישום שהוגש נגדו, בגין רצח בכוונה תחילה ועבירות נוספות, בפיגועי הטרור שביצע בעיר חיפה בינואר 2017.

כאשר השיב שינאווי לשאלות בית המשפט היום, אמר כי ברחוב העצמאות בחיפה, הוא ירה ביחיאל אילוז בכוונה תחילה, מאחר וזיהה כי יש לו חזות יהודית. אילוז, רב ידוע בעיר המשמש כדיין, נפצע בפיגוע הטרור באורח קשה.

עוד הוסיף שינאווי ואמר: "בית המשפט שואל אותי, אם אני מודה שעברתי לזירה אחרת, בגשר הגיבורים, ואני מודה שכן. בית המשפט שואל אותי אם בזירה האחרת פגשתי במנוח גיא כפרי ואני משיב שכן. אני יריתי בו. בית המשפט שואל אם אני יודע שהוא נפטר ואני משיב שכן. עשיתי את זה בכוונה. יריתי בו כי חשבתי שהוא יהודי. כן".

עוד הוסיף שינאווי היום במהלך הדיון: "בית המשפט אומר לי שבסעיף יש גם אישום לפי חוק המאבק בטרור, כלומר שאני מואשם בזה שיריתי במר כפרי לא רק על מנת לרצוח אותו, אלא מתוך מניע דתי לאומני אידיאולוגי. ואני משיב שכן. בית המשפט מסביר לי כי עבירת הרצח והניסיון לרצח בו אני מודה, היה מתוך מניע דתי, לאומני או אידיאולוגי במטרה לעורר פחד או בהלה בציבור ואני מסכים לזה", כך אמר.

 

גיא כפרי ז"ל. צילום מהאלבום המשפחתי

 

מעובדות כתב האישום אשר הוגש בחודש ינואר 2017 עולה כי בשנים האחרונות פיתח שינאווי, תושב חיפה, שנאה כלפי יהודים, אשר החלה על רקע פעילות ישראל במלחמת לבנון השנייה וגברה עם השנים, זאת בין היתר נוכח תקריות שלו ושל בני משפחתו בהן היו מעורבים יהודים. בכתב האישום נטען כי התחזקה אצלו האמונה כי יהודים הם כופרים וכי יש היתר לפגוע בהם פיזית.

בחודשים שקדמו לאירועים, התעצמה שנאתו של שינאווי כלפי יהודים עוד יותר, על רקע אירועים נוספים שחווה, והתגבש אצלו הרצון לנקום ביהודים.

על רקע זה, בלילה שבין ה-2.1.17 ל-3.1.17, החליט שינאווי לבצע פיגוע ולרצוח יהודים. סמוך לשעה 3:30 לפנות בוקר, ביקש שינאווי מקטין (נער) שיביא את הנשק ממקום מסתור, זאת מבלי ששיתף אותו בתוכנית הפיגוע.

מספר שעות לאחר כן, בשעה 9:30, הגיע שינאווי לרחוב העצמאות בחיפה במטרה לבצע את הפיגוע. הוא נשא עמו תיק עם הנשק הטעון במחסנית ובה 17 כדורים לפחות, וכשהוא דרוך. בשלב מסוים, הבחין שינאווי ביחיאל אילוז, שהינו בעל חזות יהודית-דתית צועד ברחוב. בהבינו כי יחיאל הינו יהודי בהגיעו סמוך לרחוב העצמאות 92, ממרחק של מטרים ספורים, ירה שינאווי  בנשק, כשהוא מוסתר בתוך התיק, מספר יריות לעברו של יחיאל,  ולפחות שלושה קליעים מתוך הכדורים שירה פגעו בו באזור אמה שמאל ואגן שמאל וגרמו לפציעתו. בעקבות הירי, התמוטט אילוז על הקרקע ושינאווי נמלט בריצה מהמקום כשהוא נושא עמו את התיק עם הנשק.

בהמשך, בצומת הרחובות יפו- כיאט, נכנס שינאווי למונית שעברה במקום, ולבקשתו, הסיעו נהג המונית לשכונת חליסה בחיפה, שם ירד מן המונית והלך לכיוון רחוב הגיבורים, כשהוא נושא עמו את התיק עם הנשק. בהגיעו לאזור הגשר ברחוב הגיבורים, סמוך לשעה 10:00, הבחין שינאווי במנוח, גיא כפרי ז"ל, כשהוא צועד לבדו.

 

זירת הפיגוע בו נרצח גיא כפרי ז"ל, ברחוב הגיבורים בחיפה. צילום: איחוד הצלה מרחב כרמל. צילום: איחוד הצלה מרחב כרמל

 

שינאווי התקרב לכיוון המנוח. משהגיע למסקנה כי המנוח יהודי, ממרחק של מטרים ספורים, ירה שינאווי בנשק, כשהוא מוסתר בתיק, מספר יריות לעברו. שלושה קליעים מתוך הכדורים שירה שינאווי פגעו במנוח באזור חזה שמאל והצוואר וגרמו למותו. מיד לאחר הירי נמלט שינאווי רגלית מהמקום, כשהוא נושא עמו את התיק בו מוסתר הנשק. בהגיעו  לאזור הררי הסמוך לבניין מגוריו, השליך הנאשם את התיק עם הנשק בין השיחים.

 

קברו של כפרי ז"ל. "לנצח בליבנו", כתבו ההורים על מצבת בנם האהוב. צילום מהאלבום המשפחתי 

 

אמו של כפרי ז"ל, ברטה, סיפרה לפני כחודשיים בראיון לאתר "ניוז חיפה קריות.נט" כי לאחר הפיגוע הפסיקה לחלוטין להאמין בדו קיום בעיר:

"גרנו שנים רבות בחיפה. התחושה היא שכולם פשוט רוצים שיהיה שקט בחיפה. שיהיה מעין סטטוס קוו. לא לזעזע את הספינה ולא להגיד את האמת, שהיהודים הרבה פעמים פוחדים מהמוסלמים, ושהמוסלמים שונאים את היהודים. אז אומרים שיש דו קיום. אבל זה שקר. מבחינתי הדו קיום נגמר כשגיא נרצח. אין דו קיום בחיפה. אנחנו רק משחקים את המשחק. חיפה לא שונה משום מקום בארץ. גם כאן אין דו קיום והסכנה כל הזמן בפתח. דורות שלמים של מוסלמים מתחנכים במערכת החינוך שלנו עם שנאה. חבל שלא מבינים שהרצח של גיא הוא נורה אדומה ויכול להיות שזה היה קצה הקרחון של מה שמחכה לנו באיזור. מוצאים נשקים בחליסה, ובכלל בחיפה, כמו בכל מקום אחר. זה לא דו קיום וככה לא חיים ביחד. אני מצטערת".

על החיים אחרי הפיגוע סיפרה אז בדמעות: "החיים יפים וחזקים מהכל. אנחנו לא ניתן למנוולים את הסיפוק שהם הרסו את המשפחה שלנו. אז אנחנו משתדלים להתחזק. אבל אני כל כך מבינה למה משפחות קורסות בטרגדיות כאלו. כל יום זה מאמץ אדיר. אבל אין ברירה, אז עושים הכי טוב שיש".

כאמור, לפני זמן קצר הורשע שינאווי בכל עובדות כתב האישום שהוגש נגדו, זאת לאחר שהיום, במהלך דיון ההוכחות בתיק, הוא הודה בכל האישומים נגדו.

שינאווי הורשע בעבירות של רצח בכוונה תחילה מתוך מניע דתי, לאומני או אידאולוגי, ניסיון לרצח, פעולה בנשק למטרות טרור (החזקה והובלה) והחזקת סכין, ניסיון לשוד וגניבת רכב.

 

 

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.com


עוד בחדשות