כתב אישום נגד בתי זיקוק וארבעה מנהלים בעקבות שריפת הענק ב-2016

בדצמבר 2016 פרצה שריפה שגרמה לזיהום אויר ולעשן שחור וכבד שהיתמר שעות ארוכות מעל המפרץ. המיכל בו אירעה השריפה הכיל חומרים דליקים, מסרטנים ומסוכנים ובשטח פעלו 137 כבאים ו-76 רכבי כיבוי מכל רחבי הארץ
פרקליטות המדינה הגישה היום (רביעי) לבית משפט השלום בחיפה כתב אישום נגד בתי זיקוק לנפט (בז"ן) ונגד ארבעה מנהלים בחברה בעבירות של זיהום אויר, מעשי פזיזות ורשלנות, הפרת תנאים בהיתר פליטה ובהיתר רעלים, והפרת חובות נושאי משרה – כל אחד לפי חלקו באירועים.

כתב האישום הוגש בגין שריפה שפרצה בסוף חודש דצמבר 2016 במיכל שהכיל חומר מסוכן בבתי הזיקוק וגרם לזיהום אויר חריף ביותר ולעשן שחור וכבד שהיתמר מעל האזור שעות רבות.

 

השריפה בדצמבר 2016 בבתי הזיקוק. צילום: אילן מלסטר, המשרד להגנת הסביבה

כתב האישום מייחס את אירוע השריפה לארבעה מנהלים אשר כשלו בהחלטותיהם ולא קיימו את תנאי ההיתרים שניתנו להם על ידי המשרד להגנת הסביבה. החקירה נוהלה על-ידי צוות חקירה מיוחד של המשטרה הירוקה במשרד להגנת הסביבה, בשיתוף מפלג הונאה במחוז חוף.

 

עשן כבד ושחור גרם לזיהום אוויר שעות ארוכות. צילום: אילן מלסטר המשרד להגנת הסביבה

השריפה פרצה ביום ראשון, ה-25 בדצמבר 2016 בשעות הבוקר, במכל אחסון דלקים T-205 שנמצא ב"חוות המכלים" של בז"ן. במיכל אוחסנה תערובת נוזלית של איזומראט ו-C-9, חומר שהוא מרכיב בבלילת בנזין. חומרים אלה נחשבים לדליקים, מסרטנים ומסוכנים כהגדרתם בחוק החומרים המסוכנים. בעקבות השריפה היתמר עשן שחור במשך שעות רבות מעל לאזור וגרם לזיהום אוויר חזק ובלתי סביר.

מכתב האישום עולה כי האירועים החלו כבר בבוקר יום שבת, ה-24 בדצמבר 2016, במסגרת בדיקה שגרתית של אחד מעובדי חוות המכלים בבז"ן, אשר הגיע לחלקו העליון של המכל וגילה כי הגג הצף של המכל שקע בתוך האיזומראט (התערובת הנוזלית).

כתוצאה משקיעת הגג נחשפה כמות איזומראט של כ-200-300 מ"ק לאטמוספרה, וגרמה לפליטת פחמימנים וכן ליצירת אווירה נפיצה אשר עלולה לגרום לשריפה. צוותי כיבוי וחירום של בז"ן החלו בביצוע פעולות תפעוליות לחשיפת הגג השקוע ואולם בבוקר יום א' (25 בדצמבר), תוך כדי התזת מים מגובה של כ-10 מטרים לתוך המכל לצורך הדחת האיזומראט לצדי הגג הצף, פרצה שריפת ענק אשר הציתה את הדלקים שבמכל והאירוע יצא מכלל שליטה.

 

כתבי אישום הוגשו הבוקר בפרשה נגד בז"ן וארבעה מנהלים. בתמונה: בז"ן ביום האירוע. צילום: אילן מלסטר, המשרד להגנת הסביבה

 

 

בכתב האישום צויין כי ההשפעה הבריאותית של חשיפה ישירה או עקיפה למזהמים שנפלטו לאוויר כתוצאה מהשריפה עלולה לגרום לתחלואה מסוגים שונים, ובהם מחלת הסרטן, תחלואה לבבית, נשימתית, פגיעה במערכת העצבים ועוד.

מאמצי הכיבוי ארכו שעות רבות ופרט לכוחות הכיבוי של בז"ן דרשו את הפעלתם של כ-76 רכבי כיבוי שהובאו מכל רחבי המדינה, וכן 137 כבאים. רק בשעה 16:00 כובתה האש סופית.

במסגרת חקירת האירוע בוצעו מספר ביקורים באזור, הוצאו צווי חיפוש, נתפסו מסמכים וחומרים חיוניים ששפכו אור על המתרחש, וכן נחקרו עשרות עובדים ומנהלים בכירים.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.com


עוד בחדשות