צילומי רחוב

תערוכת "מדבר וציה" של הצלם ארז הרנשטט מוצגה כעת ברחוב שער פלמר בחיפה * הרנשטט: "זה סיכום למסע אישי בן שנות דור במדבריות הקסומים המקיפים אותנו מכל עבר"

צילומיו של הרנשטט. מוזיאון פתוח. צילום:  עיריית חיפה

צילומיו של הרנשטט. מוזיאון פתוח. צילום: עיריית חיפה

התערוכה "מדבר וציה", מציגה 30 צילומי ענק של ארז הרנשטט, צילומים של מדבריות סיני והנגב שיוצגו בעירתחתית לאורך רחוב שער פלמר רחוב המחבר בין רח' דרך העצמאות וסיומו בשער 5 של נמל חיפה (כיום, כיכר בוסטון).

שער 5 המיתולוגי של נמל חיפה היווה את שער הכניסה למדינת ישראל. היה זה השער אשר בו עברו המעפילים והעולים החל מהשנים שלפני הקמת המדינה ואחריה. הרחוב נושא את שמו של סר פרדריק פלמר המהנדס בריטי אשר תיכנן ובנה את נמל חיפה החל משנת 1920 ועד פתיחתו הרישמית בשנת 1933 .

רחוב שער פלמר ורחוב הנמל החוצה אותו הפכו לליבת הסצנה של התרבות האומנות והבילוי בחיפה. עשרות פאבים , מסעדות וגלריות חלקן ותיקות כמו הפאב הראשון שנוסד בישראל בשנת 1942 – "העוגן", ובסביבתו ה"סנדק", "קלמנ'ס". עוד ברחוב, שורה של מסעדות, כמו "וניה", "כולא" "בורגרים" וגלריות ה"נמל 3" וה"אגף".

במרכז הרחוב הוכשר אי התנועה החוצה את הרחוב לכל אורכו ועליו הותקנו מסגרות המיועדות לשאת צילומים ענק בגודל 2.5 מטר רוחב ו1.8מ' גובה. הותקנה מערכת תאורה חדשה המיועדת להאיר את הצילומים בשעות הלילה להנאת המבקרים והבליינים.

עד היום הוצגו תערוכותיהם של הצלמים זיו קורן, שחר עזרן, בוגרי ויצ"ו ובוגרי תילתן, תערוכת "64 כל שנה תמונה" – מחווה לצלמי לשכת העיתונות הממשלתית, גדי דגון, תערוכת הזוכים בתחרות הים האדום לצילום תת מימי ועוד. עתה הגיע עת צילומי המדבר של ארז הרנשטט,

ארז הרנשטט נולד בנתניה בשנת 1961, הגיע לאילת לאחר סיום שירותי הצבאי, והתחיל להדריך בחברת נאות הכיכר בסיני. בהמשך סיים קורס מורי דרך ומאז מטייל בעולם לאורך שנים רבות. נשוי + 3 בנים. כיום, צלם, מדריך טיולים ובעל חברת אקו טיולי מדבר

הרנשטט על צילומיו: "עשרות שנים של התבוננות, אלפי לילות ששמיהם זרועי כוכבים, ביניהם ימי קיץ לוהטים וימי חורף וקור מקפיאים; רגעי קושי יוצאי דופן בטיפוס לפסגה רחוקה ורגעי רוגע ושלווה על דיונות המשתרעות עד לאופק; זיכרונות של מראות, קולות, ריחות וטעמים, ושל אנשים יקרים. אוסף צילומים זה הינו סיכום למסע אישי בן שנות דור במדבריות הקסומים המקיפים אותנו מכל עבר. זהו גם סיפורם של מדבריות עצמם: סיני, הנגב, ירדן והמדבר המערבי של מצרים".

הרנשטט מסיים בציטוט מ"המדבר/ ג'ון ואן דאייק- 1901": "זה שנים שהמדבר משווע למלות שבח ותהילה. מעולם לא היה לו משורר קדוש;  אני לו רק אוהב".

צחי טרנו, ראש מינהלת העיר התחתית: "התערוכות אותן אנו מציגים ברחובות העיר התחתית הן המוזיאון הגדול ביותר שיש הפתוח לתושבים, לאורחים ולמבקרים ומבססות את העיר התחתית של חיפה כליבת סצנת התרבות, האומנות והאוכל בעיר".


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחיפה