חופרים בבית הקברות

משלחת מצרפת תחפור בבית הקברות הצלבני בעתלית * מאז 1934 לא בוצעה במקום חפירה מקיפה ומקצועית * סגן ראש מועצת חוף הכרמל: "אנו נרגשים לקראת החפירות ומקווים שהמשלחת הצרפתית תצליח לחשוף ממצאים מרתקים"

ברכה, תלמי וקופר. מחפשים ממצאים. צילום:  חוף הכרמל

ברכה, תלמי וקופר. מחפשים ממצאים. צילום: חוף הכרמל

חמישה חוקרים מאוניברסיטת בורדו שצרפת יגיעו במהלך חודש מאי לחקור ולבצע חפירה במספר קברים שבבית הקברות הצלבני שבעתלית. בפעם האחרונה שנחפר האתר היה בשנת 1934 , אך לא בוצעה חפירה מקיפה ומקצועית. הפעם מקווים הגופים השונים וביניהם המועצה האזורית חוף הכרמל, רשות העתיקות וחברי המשלחת הצרפתית כי החפירות יביאו לממצאים חדשים ומרתקים על תקופת הצלבנים ובעיקר על נהלי הקבורה. בכוונת החוקרים להשתמש במידע ביולוגי שיאתרו בקברים דרכו ינסו לפענח את נהלי ההלוויה, מין הנקברים, אירועים מלחמתיים שהתרחשו באזור ועוד. בית הקברות הצלבני בעתלית הוא בית הקברות היחידי בארץ ואחד מבתי הקברות הנדירים לעולם הנוצרי שהשתמר בשלמותו ובו למעלה מ-1700 קברים, בהם נקברו אבירים, צליינים, תושבי העיר העתיקה ובעלי מקצוע שעבדו במבצר. חלק מהמצבות הם ייחודיות ביותר ועליהם נמצאים עיטורים בדגמים מסוגננים של צלבים וסמלים המציינים את מעמדו ומקצועו של הנפטר. בית הקברות הוקם בסמיכות למבצר עתלית שנבנה בין השנים 1217-1218 על ידי מסדר האבירים הטמפלרים (שומרי ההיכל) בסיוע צליינים, ומכאן שמו – מבצר הצליינים (Château Pelerin). המבצר היה מהגדולים והמשוכללים בממלכת ירושלים ושימש כמעוזם האחרון של הצלבנים לפני נסיגתם מארץ הקודש ב-1291. מערכת הביצורים כללה חומה חצובה על רכס עתלית, חומה חיצונית, חפיר וחומות פנימיות עם שני מגדלים. המבצר שרד שלושה ניסיונות כיבוש שלא צלחו והוא השמור במבצרי הצלבנים בארץ ישראל.

כזכור, המועצה האזורית חוף הכרמל באמצעות האגף המוניציפאלי הסדירו לפני מספר חודשים את בית הקברות הצלבני שבחוף עתלית (הסמוך למבצר עתלית). ההסדרה כללה בין השאר שיקום וניקיון המתחם ההיסטורי, גידור למתחם ושילוט עבור המבקרים במקום.

סגן ראש המועצה ויו"ר ועדת השימור במועצה, מודי ברכה: "בית הקברות הצלבני מסמל את שורשי העולם הנוצרי במדינת ישראל ונחשב לאתר קבורה נדיר לעולם הנוצרי. אנחנו נרגשים לקראת החפירות ומקווים שהמשלחת הצרפתית תצליח לחשוף ממצאים חדשים ומרתקים על תקופת הצלבנים".


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בקרית ים