מרגש: רופא מרמב"ם מסייע לניצולים בזירת האסון בגואטמלה

ישראל אירגנה משלוח הומניטרי לאזור האסון ומשלחת סיוע של רופאים. "המאושפזים סובלים בעיקר מכוויות ובעיות נשימה, כתוצאה מהשאיפה של האפר הוולקני", סיפר ד"ר אייל פוקס מרמב"ם שיצא לזירת האסון במרכז אמריקה
 

ד"ר אייל פוקס, רופא בכיר במכון הריאות של הקריה הרפואית רמב"ם, יצא בסוף השבוע שעבר אל מרכז  אמריקה, כחלק ממשלחת הסיוע הישראלית שנשלחה באופן רשמי אל אזור אסון התפרצות הר הגעש בגוואטמלה, מדינה הנחשבת לאחת מידידותיה הקרובות של ישראל.

במשלחת הישראלית 8 רופאים מומחים לכוויות, אורתופדיה וריאות מבתי החולים שיבא ורמב"ם, ואחות אחת.

המשלחת צפויה לשהות באזור כשבוע וחצי ולהעניק סיוע בטיפול בנפגעי הכוויות הרבים מהלבה ולנפגעי נשימה רבים כתוצאה משאיפת האבק הוולקני.

 

ד"ר אייל פוקס, מטפל בסוף השבוע בילדה בגואטומלה. צילום: באדיבות המשלחת הישראלית 

 

מדובר בהתפרצות הוולקנית העזה ביותר של ההר הנמצא ממערב לבירה, גואטמלה סיטי, זה יותר מארבעה עשורים. על פי הנתונים הרשמיים, עד כה גבה האסון את חייהם של 109 בני אדם כאשר כ-200 אנשים עדיין מוגדרים נעדרים. ניצולים סיפרו כי לרבים לא היה סיכוי להינצל מהלבה הרותחת אשר הגיעה עד לבתים. בין ההרוגים גם ילדים.

עם הגעתם של חברי המשלחת הישראלית לזירת האסון, הם נפגשו עם שגריר ישראל בגוואטמלה, מתי כהן וכן עם שר הבריאות קרלוס אנריקה סוטו וסגנו, אשר הודו להם על הסיוע.

 

דר אייל פוקס. צילום באדיבות חברי המשלחת הישראלית לגואטומלה

"פגשנו את נציגי משרד הבריאות המקומי וקיבלנו מהם את הדיווח על הפצועים שהגיעו עד כה לבתי החולים", סיפר ד"ר פוקס על המתרחש בשטח, "לאחר מכן יצאנו אל שני בתי החולים בבירה שבהם מאושפזים הפצועים הקשים ביותר מהאסון, כדי לסקור ולהעריך את המצב. המשלחת עובדת גם באזור הכפרים הסמוכים לאזור ההתפרצות. אנחנו נמצאים כעת כמה ימים אחרי ההתפרצות הגדולה של הר הגעש, כאשר הפצועים המאושפזים סובלים בעיקר מכוויות ובעיות נשימה כתוצאה מהשאיפה של האפר הוולקני. חלק מהחולים מונשמים, חלקם לצערנו נפטרו וכמה הועברו להמשך טיפול במקסיקו ובארה"ב.

בדקנו חולי כוויות, נתנו ייעוץ בתחום ריאות, טיפול נמרץ, פלסטיקה ואורתופדיה ואף הדרכנו חלק מהרופאים המתמחים. הצוותים פה יודעים את עבודתם ואנו כאן כדי לייעץ ולסייע בכל הדרוש".

במקביל לאירועים הקשים בגוואטמלה, נציגותיהן של שתי מדינות מדרום אמריקה – קולומביה ופרגוואי –  שוהות בימים אלו ברמב"ם במסגרת הכשרה ייחודית לטיפול במצבי טראומה ואירועים מרובי נפגעים.

 

פתיחת קורס טראומה בינלאומי ברמב"ם. צילום: פיוטר פליטר

 

מדובר בקורס הטראומה היוקרתי של רמב"ם, ה-15 במספר, בו לוקחים חלק  משתתפים מ-16 מדינות שונות, במטרה לתרגם את הניסיון הישראלי לכלים מעשיים ולסייע לבוגרי הקורס בהקמה ופיתוח של מערכי טראומה במדינות מוצאם, כמו גם בהתמודדות עם מצבי חירום ומוכנות לאירועים מרובי נפגעים (אר"ן).

עד כה הוכשרו במסגרת הקורס 541 מקבלי החלטות ואנשי שטח בתחום הטראומה, רבים מהם בכירים בתחומם, המגיעים מ-78 מדינות. על בוגרי הקורס נמנים 422 רופאים, 110 אחיות ו -9 פרמדיקים ואנשי מנהלה. השנה צפויים משתתפי הקורס לקחת חלק בתרגיל גדול של פיקוד העורף והאגף לשעת חירום של משרד הבריאות, אשר יתקיים בבית החולים התת-קרקעי של רמב"ם וידמה תרחיש שבו יש לפנות את המטופלים אל המבנה הממוגן.

המרכז ללימודי טראומה, רפואה דחופה ואר"ן ברמב"ם מקיים עשרות קורסים, השתלמויות והכשרות לצוותים רפואיים מכל העולם, ברמב"ם ובמדינות השונות, במטרה לחלוק את הידע והניסיון שרכש בית החולים בטיפול בפצועי טראומה, חיילים ואזרחים אשר נפגעו במלחמות ופיגועי טרור. על צוות המרכז נמנים ד"ר מיקי הלברטל –  נשיא המרכז, ד"ר האני באחוס – המנהל הרפואי, גילה היימס – מנהלת המרכז ויעלי מרום – המנהלת האדמיניסטרטיבית.

"הידע הישראלי בכלל וזה של רמב"ם בפרט בתחום הטראומה הופך אותנו למומחים בנושא", מסבירה היימס, " את הניסיון שלנו הפכנו לידע אותו אנו חולקים עם קולגות מסביב לעולם במטרה להציל חיים".


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.com


עוד בחדשות