כמה כסף תחסכו אם תוותרו על הסיגריות?

לא תאמינו כמה כסף נחסך למשתתפי סדנאות הגמילה של הכללית. "בין הנגמלים אצלנו יש משתתפים העובדים במשרה נוספת שכל הכנסותיה נועדו למימון העישון"
לפחות 40 מיליון שקלים נחסכו למשתתפי סדנאות הגמילה מעישון שנערכו בשנת 2017 במרפאות כללית במחוז חיפה וגליל מערבי.

במסגרת היום העולמי לגמילה מעישון סיכמו במחלקה לקידום בריאות של כללית בחיפה, בניהולה של ענת ספרוני אליהו, נתוני פעילות בתחום סדנאות הגמילה מעישון.

הנתון המדהים שעלה מהסיכום היה חיסכון של עשרות מליוני שקלים שהושג כאשר 1726 בוגרי 146 הסדנאות שנערכו במרפאות כללית במחוז חיפה וגליל מערבי במהלך שנת 2017 ויתרו על הסיגריות.

משתתף ממוצע בסדנת גמילה מדווח על נוהג לעשן לפחות  2 חפיסות ביום, שעלותן לפחות 60 ₪ (בדר"כ קרוב ל-80 ₪). לעתים קרובות מגיעים המעשנים גם לצריכה של 3 חפיסות. אך גם אם מתייחסים לכמות הנמוכה יותר ולעלות פחותה מהממוצע, סך ההוצאה כשהיא מתורגמת לסכום בלתי נתפס של 40 מיליון ₪ ויותר. סכום זה נחסך ברגע שהם ויתרו על הסיגריות.

"בין הנגמלים אצלנו יש משתתפים העובדים משרה נוספת, שכל הכנסותיה נועדו למימון העישון", מספרים מנחי הסדנאות בכללית: "הנתון משמעותי עוד יותר, נוכח העובדה שכיום עישון שכיח יותר דווקא בקרב בעלי הכנסה נמוכה".

 

ענת ספרוני. צילום דוברות כללית

מעבר להיבט הכלכלי המפתיע, חשוב מכל להבין שעישון פוגע בבריאות, מקצר משמעותית את תוחלת החיים וקשור בתחלואה קשה כמו לב, סרטן ועוד. הוא גם משפיע על הזדקנות העור ופוגע מאד בתפקוד המיני. בראיון לתקשורת סיפר ד"ר ניר לויתן – מנהל מרפאת יוליוסבורגר כי מסתבר שגם סיגריה אחת ביום מגבירה מאוד סיכון לתחלואת לב וכלי דם.

היום העולמי לגמילה מעישון ובכללית מהווה הזדמנות נוספת להזכיר למעשנים שכדאי להיגמל וכי בכללית מוצעת תכנית יעילה מאוד וללא כל תשלום.

 

גם סיגריה אחת ביום מגבירה מאוד סיכון לתחלואת לב וכלי דם

מדובר בתהליך לא פשוט, כי יש בהתמכרות לעישון מרכיבים פיזיים, התנהגותיים ונפשיים. על כן, בכללית מציעים סדנאות הגמילה מעישון שנערכות בהנחיית מנחים שעברו הכשרה ייעודית בנושא, בהן יש התייחסות לכלל המרכיבים ואכן הן רושמות אחוזי הצלחה גבוהים, גם לאורך זמן. יתרונן של הסדנאות בכללית בכך שהן נגישות ונערכות במרבית המרפאות של כללית, בסמוך למקום המגורים ולעתים גם במקומות העבודה, ללא כל תשלום. הסדנאות מבוססות על 8 מפגשים ומשתתפי התוכנית יכולים גם להיעזר בתכשירי גמילה, אותם זכאים לרכוש בעלות השתתפות עצמית בלבד כתרופה בסל – זכות הניתנת רק מי שלוקח חלק בתוכנית הגמילה. עלותם של תכשירים אלה למי שרוכש אותן ללא השתתפות בתוכנית גבוהה באופן משמעותי.

סדנת גמילה מעישון במרפאת כללית. צילום דוברות כללית

בנוסף, מציעים בכללית שירות ייעוץ טלפוני למי שמתקשה או אינו מעוניין להשתתף בקבוצה. הייעוץ ניתן על ידי מנחים שעברו הכשרה נוספת למתן ייעוץ טלפוני ומתבסס על 6 שיחות טלפון מובנות. ההפניה לשירות זה נעשית רק על ידי רופא המשפחה וגם  משתתפי מסלול גמילה זה זכאים לתכשירי גמילה כתרופה בסל.

כל המחקרים מראים, מציינים מומחי כללית, שהפסקת עישון, גם לאחר שנות עישון רבות, תורמת לבריאות, מפחיתה תחלואה וסיבוכי מחלות כרוניות ומהווה מרכיב משמעותי בהארכת תוחלת החיים. הפסקת עישון הינה שילוב מוצלח של שיפור הבריאות, שמירה על בני המשפחה שניזוקים מעישון פאסיבי וחסכון כספי גדול.

פרטים והרשמה במרפאות כללית  וב*2700


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות