נפגעתם בעבודה? דעו את זכויותכם

במקרים רבים אנשים אינם מייחסים חשיבות לאופן ההתנהלות הראשונית עם המוסד לביטוח לאומי. טור עצות מומלץ, של עורך הדין דוד מזרחי
עו"ד דוד מזרחי צילום פרטי

טור מאת עו"ד דוד מזרחי ממשרד מזרחי מויאל ושות' בנושא ביטוח לאומי, פגיעות בעבודה על קצה המזלג.

בעבודתי השוטפת אני נתקל במקרים רבים בהם אנשים אינם מייחסים חשיבות לאופן ההתנהלות הראשונית עם המוסד לביטוח לאומי וכי בדיעבד מבינים כי הליך מיצוי זככויות אינו דבר של מה בכך.


לקוחה ממשרדנו, 30 שנה מועסקת כאחות חדר ניתוח במקצועה. בשלוש שנים האחרונות החלה סובלת מדליות ברגליים (מחלת שסתומים של כלי דם ברגליים הגורמת לנפיחות, כובד ועייפות של הרגליים). הלקוחה הגיעה למשרדי לאחר שהגישה תביעה למוסד לביטוח לאומי על תאונת עבודה ונדחתה על הסף.

בעבודתי השוטפת אני נתקל במקרים רבים בהם אנשים אינם מייחסים חשיבות לאופן ההתנהלות הראשונית עם המוסד לביטוח לאומי וכי בדיעבד מבינים כי הליך מיצוי זכויות אינו דבר של מה בכך.

ריכזתי בעבורכם על קצה המזלג, כמה דגשים חשובים לפני הגשת תביעה לביטוח לאומי בשל פגיעה בעבודה.

ס' 79 לחוק הביטוח הלאומי (נוסח משולב), תשנ"ה-1955 מגדיר פגיעה בעבודה כתאונת עבודה או כמחלת מקצוע.

"תאונת עבודה" היא תאונה שאירעה לאדם תוך כדי עבודתו ועקב עבודתו אצל מעבידו או מטעמו  ובעובד עצמאי- תוך עיסוקו במשלח ידו ועקב עיסוקו במשלח ידו;  שימו לב כי הדגש בתאונת עבודה הוא על אירוע פתאומי שניתן לאתרו במקום ובזמן במקום העבודה, בדרכו לעבודה או בצאתו מהעבודה.

"מחלת מקצוע" היא מחלה שנקבעה כמחלת מקצוע בתקנות לפי סעיף 85 והוא חלה בה, בהיותה קבועה כמחלת מקצוע, עקב עבודתו של האדם אצל מעבידו או מטעמו, ובעובד עצמאי -עקב עיסוקו במשלח ידו. להבדיל מתאונת עבודה מחלת מקצוע הינה פגיעה הנגרמת בהדרגתיות כאשר לא ניתן לאתר מקור ומועד ספציפי לתחילת הפגיעה.

רבים אינם יודעים אך קיימת אסכולה נוספת שאינה מוגדרת בחוק אלה תוצר של בתי המשפט ועונה לשם תורת המיקרוטראומה.

מיקרוטראומה מדומה לטיפות מים על הסלע ( דב"ע מו/0-17 עמיצור נ' המוסד) ".. יש להוכיח שהנזק התווה בגוף על דרך של טפטוף טיפות מים על סלע עד להיווצרות נקב ולא כתוצאה מזרם מים שוטף".

הוכחת מיקרוטראומה מורכבת ומקימה תנאים מצטברים לקיומה, הגדרתה רחבה ואינה חד משמעית כך שהלכה למעשה ניתן לפרשה בדרכים רבות.

התמזל מזלה של הלקוחה ממשרדנו וכיום היא מוכרת כמי שנפגעה בעבודה תחת תורת המיקרוטראומה, זאת בשל תנאי עבודתה כאחות חדר ניתוח, הדורשים ממנה עמידה במשך שעות רבות לאורך שנים.

אחד מכללי הברזל כשאנו ניגשים לביטוח לאומי, טמון בפרטים הקטנים שלעיתים נראים לנו טפלים. ידע הוא כוח ולביטוח לאומי לא פונים ללא עורך דין.

משרדנו מטפל בין היתר בתביעות מול המוסד לביטוח לאומי . http://mizrahilaw.info/

לא נותר אלא לאחל – בריאות איתנה!

 
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • לאור תחרות הדגלים הלאומנית - האם תשקלו לתלות דגל ברכב/דירה?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...


אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחוק ומשפט