גם אתם מחזיקים ציוד צבאי בארגז מתחת למיטה?

החל משבוע הבא יתקיים מבצע חד פעמי להחזרת ציוד לצה״ל מבלי שמחזירי הציוד יירשמו או יישאלו שאלות ומבלי שתועמדו לדין. ומה יקרה לאחר סיום המבצע?
מאז ומתמיד, החשש הגדול ביותר של צה"ל הוא שציוד צבאי שנגנב ונשמר על ידי אזרחים ללא רשות, יועבר לשימוש של גורמים פליליים או לגורמים חבלנים עויינים. הבעיה הינה שאזרחים רבים חוששים להחזיר את הציוד הצבאי שלקחו ללא רשות ובין היתר נשקים או תחמושת, ולו הדלה ביותר, בכדי שלא יעמדו לדין וייענשו. אבל לצה"ל חשוב שתחזירו את הציוד הזה ובימים אלו לא אכפת לו גם אם אמא שלכם או חבר שלכם יחזיר את הציוד הזה במקומכם.

אז מה עושים?

החל משבוע הבא, בין ה-17 ביוני ל-13 ביולי, יתקיים מבצע החזרת ציוד לצה״ל. זה הזמן עבורכם להחזיר ציוד צבאי, נשק, תחמושת ולראשונה ולכבוד שנות ה-70 – גם חומרים היסטוריים שנאגרו בבתיכם לאורך השנים.
וכל זאת, מבלי להשיב על שאלות או העמדה לדין.
בצה"ל מבטיחים שלא יתבצע רישום של מחזירי הציוד, וזאת באישור היועץ המשפטי לממשלה וכי הם לא יועמדו לדין.

 

רק במהלך החודש הקרוב לא תעמדו לדין. בתמונה: תחמושת שתפסו השוטרים. צילום אילוסטרציה: דוברות המשטרה

 

המוקדים להשבת הציוד יוצבו ב-105 נקודות ובין היתר במרכזי קניות, תחנות משטרה, תחנות רכבת ובסיסי צה"ל ברחבי הארץ.

מהן שעות הפעילות של התחנות?

בימים א'-ה' – בין השעות 20:00-08:00

ו' – 12:00-08:00

האם אתם באמת לא שואלים שאלות? בכל מצב?

"כן", עונים באתר דובר צה"ל, "הנחנו את כלל החיילים בתחנות ההחזרה לא לשאול שאלות את האזרחים שמחזירים ציוד (למעט "מה נשמע" ואם אפשר לעזור). המטרה העיקרית היא שהציוד יוחזר, ולא "יסתובב" באזרחות. פחות חשוב לנו מדוע הוא נלקח, מתי, איזה שימוש נעשה בו וכדומה".

 

לצבא לא אכפת הפעם אפילו אם תשלחו את אמא שלכם עם הציוד הצבאי. צילום מתוך במחנה דובר צה"ל

לאחר המבצע, מי ש"ייתפס" מחזיק ציוד צבאי, שלא ברשות, יעמוד לדין וייענש?

"בסיום תקופת המבצע, יפוג הצו הנחתם על ידי היועץ המשפטי לממשלה, המאפשר להחזיר ציוד צבאי ללא הזדהות או עמידה לדין. לכן, צה"ל קורא לכל מי שברשותו ציוד צבאי – להחזירו עוד במהלך תקופת המבצע".

אדם המחזיק בביתו מדים ונעליים כדי להיות מוכן לקריאה למילואים – עלול להיענש?

"צה"ל מאשר במקרים מסוימים לחיילים ולמשרתי מילואים להחזיק בציוד צבאי כמו נעליים ומדים, במידה ויש להם צורך בהם. מעבר לכך, החזקה של ציוד צבאי מכל סוג, שלא ברשות, מהווה עבירה פלילית. במהלך המבצע יהיה ניתן להחזיר לצבא כל ציוד צבאי, שלא נמצא בשימוש, בלי לעמוד לדין או להיענש".

אנשים לעיתים מחזיקים ציוד צבאי בבית כדי שלא יחסר להם כשיגיעו למילואים. למה הם צריכים להיענש על זה?

"מחסני הציוד בצה"ל מלאים ומוכנים, וציוד מלא יסופק לכל משרת מילואים בעת הצורך. לכן, כל עוד לא ניתנה למשרת מילואים הוראה אחרת על ידי מפקדיו, אין כל צורך שיחזיק בציוד צבאי בביתו".

איסוף ציוד צבאי, הכולל תחמושת וכלי נשק, לא עלול להוות סכנה בטיחותית או ביטחונית בנקודות החזרת הציוד?

"המבצע מתקיים בשיתוף פעולה מלא עם משטרת ישראל, והנחיות בטיחות קפדניות ומחמירות מיושמות בשטח בכל העת, בכל תחנות ההחזרה. בנוסף לכך, יופעלו צוותים ייעודיים, ככל שיידרש, על מנת לנטרל חומרי חבלה או תחמושת מסוכנת. יש לזכור שכאשר תחמושת או כלי נשק נמצאים בסביבה אזרחית, הם אכן מהווים סכנה ביטחונית, ולכן יש להחזירם לצה"ל".


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.com


עוד בחדשות