איך משפרים איכות חיים עם סטומה?

100 אחיות במרפאות כללית במחוז חיפה וגליל מערבי עברו השתלמות בנושא הטיפול בחולים עם סטומה
האחות אסנת לביא, רכזת תחום פצעים וסטומה בכללית מחוז חיפה וגליל מערבי, ערכה סבב של ימי עיון בכל אחת מינהלות הכללית במחוז, במטרה לרענן את הידע של האחיות בתחום הטיפול בסטומה.

סטומה הינה פתח מלאכותי שיוצרים בדופן הבטן, לניקוז הפרשות לשקית חיצונית, במקרים של סרטן בשלפוחית השתן, סרטן מעי, לאחר חבלות באזור הבטן, אצל מטופלים עם קרוהן או קוליטיס.

דגש רב הושם במהלך ההדרכה, שכללה הדגמה בעזרת בובת הדמיה ייעודית שבבטנה יש התקן סטומה, על החשיבות במתן תמיכה למנותחי הסטומה החדשים, כיוון שהמטופלים חוזרים לקהילה אחרי 5 ימי ניתוח, נמצאים בחרדה ונדרשים להתמודד עם מצב חדש ודרמטי המשפיע מאד על כל תחומי החיים.

 

 

אסנת לביא בסבב ימי עיון במטרה לרענן ידע בתחום הטיפול בסטומה. צילום דוברות כללית

 

האחות במרפאה היא כתובת למתן תמיכה, ייעוץ והדרכה ברגעים קשים אלה. לשם כל, חשוב שהאחיות יוכשרו בתחום וידעו כיצד לבצע התאמה נכונה וטובה של ציוד סטומה עבור כל מטופל, על מנת שיוכל לשוב למעגל החיים, לשגרה ולתפקוד מיטבי מהיר ככל האפשר.

בכללית מחוז חיפה יש כיום כ-600 מטופלי סטומה והצוותים עושים את המרב כדי להקל להם ולשפר את איכות חייהם, כאשר ימי העיון שהושלמו עתה תורמים מאד להעשרת יכולות האחיות במרפאות בשטח לסייע להם.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות