קונגרס לערבות הדדית

השבוע התקיים יום שיא של הקונגרס לנוער המחוזי, בבתי הספר היסודיים ברחבי המחוז. פעילות הקונגרס מקדמת שיח משותף של סובלנות דתית ותרבותית בדגש על ערבות הדדית
רחל מתוקי במהלך הסיור בבתי הספר. "עליכם מוטלת המשימה להפוך את אשר למדתם לאורח חיים". צילום: דוברות חינוך

רחל מתוקי במהלך הסיור בבתי הספר. "עליכם מוטלת המשימה להפוך את אשר למדתם לאורח חיים". צילום: דוברות חינוך

מחוז חיפה מחזק את החינוך לערכים השנה לראשונה אל המסורת המבורכת של קונגרס הנוער לתלמידי כיתות ח', מתקיים גם תהליך החינוכי של הקונגרס בקרב תלמידי כיתות ו'.
השבוע התקיים יום שיא של הקונגרס לנוער המחוזי, לשנת הלימודים תשע"ה, בבתי הספר היסודיים ברחבי המחוז. פעילות הקונגרס מקדמת שיח משותף של סובלנות דתית ותרבותית בדגש על ערבות הדדית. הערך הנבחר השנה מתוך האמנה המחוזית הוא: "מדינת ישראל תפעל למען חברה צודקת בה כולם ערבים זה לזה".
במסגרת הקונגרס המחוזי לנוער וכדי לבנות את האמנה החברתית של חברת המופת, נאספו לפני שלוש שנים היגדים מבתי הספר במחוז שעסקו בשבעה נושאים ונכתבו על ידי תלמידי כיתות ח'. בשנה"ל הנוכחית בחרנו במחוז לעסוק בערך סובלנות דתית וחיים משותפים.
לאורך השנה הנוכחית, התקיים תהליך חינוכי ולימודי של הערך הנבחר במסגרת שיעורי חברה, מולדת וכישורי חיים. במסגרת שיעורים אלו דנו התלמידים בדילמות ערכיות וחברתיות המבוססות על אירועים מחיי הקהילה ובהתייחסות לאקטואליה במדינה. הרכזים של החינוך החברתי בבתי הספר עברו תהליך של פיתוח מקצועי בו התנסו הרכזים בפעילויות שונות וגם פיתחו חומרי למידה מתאימים.
השבוע פתחו בתי הספר היסודיים את שעריהם ללמידת עמיתים על הפעולות השונות שקדמו את התהליך החינוכי במסגרת הקונגרס המחוזי לנוער.
מנהלת המחוז, רחל מתוקי וצוות הפיקוח, ביקרו בשני בתי ספר בעיר חיפה, האחד ב"זכרון יוסף" והשני "עבדאל ראחמן". בשני בתי הספר שוחחה מנהלת המחוז עם התלמידים והתרשמה מהדיאלוג הערכי שהתקיים במסגרות הכיתתיות השונות, כמו גם במגוון הפעילויות שזימנו לילדים התנסויות ערכיות וחברתיות.
בבית הספר "זיכרון יוסף" ביימו התלמידים קונגרס והציגו דילמה הנוגעת לערכים אשר יובילו את חברת המופת במדינת ישראל.
מנהלת המחוז במשרד החינוך במחוז חיפה, רחל מתוקי, הודתה לכלל השותפים במלאכת העשייה החינוכית ובהנחלת ערכי הדמוקרטיה, הסובלנות, המורשת וקבלת השונה והאחר. בנוסף פנתה אל התלמידים ואמרה: "אתם הילדים של היום – מנהיגי העתיד של מדינת ישראל, עליכם מוטלת המשימה להפוך את אשר למדתם לאורך כל השנה לאורח חיים. אני מצפה מכם להיות מעורבים, פעילים, ביקורתיים, יצירתיים, מתנדבים למען הקהילה, בידכם להפוך את החברה הישראלית לחברת מופת – זהו תפקידכם האזרחי להוות דוגמה להוקיע גילויי גזענות, לעודד קשרים בין בני הדתות השונות, ולבנות גשרים מלב אל לב".


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחינוך