"מצאתי דרך להירגע וכך לטפל בעצמי"

עשרות משתתפים נכחו במיזם חדש של מכבי בחיפה, במסגרתו נערכה תערוכת אומנים חולי סכרת שהציגו את יצירותיהם כדרך התמודדות ובכדי להעלות את המודעות למחלה
ביום שלישי שעבר נערכה תערוכת אומנים המתמודדים עם מחלת הסוכרת. מיצג האומנות נערך במרפאת מכבי בגרנד קניון בחיפה. במסגרת האירוע הגיעו מטופלי הקופה, אומנים בחייהם והציגו את יצירותיהם על מנת להעלות את המודעות למחלת הסוכרת.

בשנים האחרונות הבינו הגורמים המטפלים בחולי סוכרת כי לא רק החלק הפיזי של המחלה דורש התייחסות אלא גם התחום הרגשי של החולים זקוק גם הוא לטיפול צמוד, מאחר ואורח החיים הלא פשוט שלהם גובה את מחירו. כחלק מההתמודדות עם הקשיים הרגשיים של המחלה מוצאים חולים רבים מפלט באמצעות אומנות. בין סוגי האומנויות שהוצגו בתערוכה ניתן היה להתרשם מצילומי אמנות, תכשיטנות, פיסול, ציור אקריליק, תפירה ויצירת בובות נייר.

האומנות מסייעת למטופלים וגם מעלה את המודעות למחלת הסוכרת. צילום מכבי

רבקה אייזנבנד (71), תושבת קרית חיים, אומנית לסריגת בובות ולציורי אקריליק על קנבס, אשר הציגה את יצירותיה בתערוכה, סובלת מסוכרת למעלה מעשרים שנה. במשך שנים היא חיפשה מפלט לטיפול במחלתה ומצאה באמנות עיסוק שריפא אותה יותר מכל תרופה שניסתה. "הסוכרת מושתת על עצבים בלתי נשלטים, בזכות שעות רבות של יצירה מצאתי דרך להירגע וכך לטפל בעצמי, קשה לי להסביר עד כמה זה עוזר לי לנפש" .

עשרות משתתפים נכחו בתערוכת האומנים חולי הסוכרת. צילום: מכבי

 

עוד הוצגו יצירותיה של דליה לוי (68) תושבת חיפה, שגילתה לפני כשנה את האומנות כדרך טיפול. ביצירותיה היא עוסקת בנייר גרוס עם דבקים שונים בתוספת של מיחזור פסולת ביתית כגון בקבוקים, גלילי קרטון וקופסאות שונות מהן היא יוצרת דמויות המכילים עולם ומלואו. "האומנות בשבילי היא יצירת יש מאין. טיפול תרפי מאין כמותו המשרה רוגע ושלווה. בתפיסת החיים שלי אני לא חולה. אמנם יש בעיות סוכר אך אין דבר שינצח אותי. יצירות האומנת הם כמו הילדים שלי".

 

הדס חרדון ורחל פז על רקע פריטי האומנות. צילום: מכבי

 

לעומתן, רחל פז (68), תושבת חיפה, מצאה בטיפול במחלת הסוכרת באמצעות יצירת תכשיטים אשר לדבריה שינו את חייה. "פתאום הבנתי שקיימת בי סובלנות הרבה מעבר למה שדמיינתי. באומנות מצאתי שקט פנימי כמו נוגדן למחשבות טורדניות, סוג של מדיטציה"

בסופו של יום, התערוכה הוגדרה כהצלחה. עשרות סקרנים הגיעו להתרשם ויצאו עם תובנות רבות. בזמן שרבים מחולי הסוכרת חיים בהכחשה של המחלה, אחרים מתביישים מהסביבה ומהזרקת האינסולין. ומנגד, ישנם כאלה שמצאו מפלט ראוי לטיפול במחלה. "בעזרת התערוכה מצאנו כדרך להעלות את המודעות למחלת הסוכרת על ידי טיפול באמצעות אומנות כדרך התמודדות טובה עם מחלת הסוכרת ובכך לעודד חולים נוספים לנהוג באותה הדרך" מסכמת הדס חרדון, דיאטנית של מכבי ומקימת המיזם.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות