השר לשעבר גונן שגב מואשם בריגול למען איראן

שגב (62) נולד וגדל בקריות. בעבר הורשע בנסיון להברחת 32,000 כדורי אקסטזי, בזיוף ובעבירות הונאה וריצה חמש שנות מאסר. לפני זמן קצר הותר לפרסום כי השר לשעבר נאשם כעת גם בריגול למען איראן
 

 

לפני זמן קצר הותר לפרסום כי בחודש מאי 2018, נעצר השר וחבר הכנסת לשעבר, גונן שגב, בחשד לביצוע עבירות של סיוע לאויב במלחמה ובריגול למען איראן.

שגב (62), אשר נולד וגדל בקריית מוצקין, שימש כחבר כנסת וכשר בממשלות ישראל לשעבר. הוא הורשע בעבר בניסיון להברחת 32,000 כדורי אקסטזי, בזיוף דרכון ובהונאה של כרטיס חיוב ונגזרו עליו חמש שנות מאסר בפועל ועוד שנתיים מאסר על תנאי.

שגב, רופא בהכשרתו, נולד בקריית מוצקין, ליוסף ודבורה, שניהם ילידי ישראל. הוא השתחרר מהצבא בדרגת סרן והחל ללמוד רפואה באוניברסיטת בן גוריון. שגב עבר להתגורר במושב תל עדשים סמוך לעפולה ובשנת 1992 הוצנח הישר אל צמרת רשימת "צומת" בראשה עמד רפאל איתן (רפול). לאחר שלוש שנים פרש והקים עם שני חברי כנסת נוספים שפרשו מהמפלגה, את סיעת "ייעוד" אשר הצטרפה ב-1995 לממשלה. שגב מונה לתפקיד שר האנרגיה והתשתיות. בתקופה זו נפרד מאשתו אשר נותרה לגור עם שני ילדיהם המשותפים במושב תל עדשים בעוד הוא עבר לגור בשכירות בכפר חסידים.

 

כעת הוא נאשם בריגול למען איראן. גונן שגב. צילום מתוך אתר הכנסת

 

בהודעה משותפת של דוברות המשטרה ותקשורת שב״כ נמסר לפני זמן קצר: כי "שגב נעצר בחשד לביצוע עבירות של סיוע לאויב במלחמה ובריגול נגד מדינת ישראל. בתום חקירה, בתאריך 15.6.2018 הגישה פרקליטות מחוז ירושלים נגד שגב כתב אישום לבית המשפט המחוזי בירושלים בגין עבירות אלו וכן בגין ריבוי עבירות של מסירת ידיעה לאויב. כתב האישום אושר בידי היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה.

שגב, שבשנים האחרונות התגורר בניגריה, הגיע לגיניאה המשוונית במהלך חודש מאי 2018. השר לשעבר הועבר לישראל על פי בקשת משטרת ישראל, לאחר שגינאה המשוונית סירבה להתיר את כניסתו לשטחה, על רקע עברו הפלילי.

שגב נעצר לחקירת השב"כ והמשטרה מיד עם הגעתו לישראל, לאחר שנאסף מידע שהצביע על חשד כי הוא מקיים קשרים עם גורמי המודיעין האיראני ומסייע להם בפעילותם נגד מדינת ישראל.

בחקירה בשב"כ ובמשטרה התברר כי שגב גויס ופעל כסוכן מטעם המודיעין האיראני. החקירה העלתה כי בשנת 2012 נוצר קשר בין שגב לבין גורמים מהשגרירות האיראנית בניגריה, ובהמשך אף הגיע פעמיים למפגשים באיראן עם מפעיליו, תוך שזהותם כאנשי מודיעין הייתה ברורה לו.

עוד העלתה החקירה כי שגב נפגש עם מפעיליו האיראניים ברחבי העולם, בבתי מלון ובדירות אשר להערכתו משמשות לפעילות חשאית איראנית. שגב אף קיבל מערכת תקשורת חשאית להצפנת המסרים בינו לבין מפעיליו.

עוד התברר בחקירה, כי שגב העביר למפעיליו מידע הקשור למשק האנרגיה, לאתרים ביטחוניים בישראל, למבנים ולבעלי תפקידים בגופים מדיניים וביטחוניים, ועוד.

כדי לעמוד במשימות שקיבל ממפעיליו האיראניים קיים שגב קשרים עם אזרחים ישראליים הקשורים לתחום האבטחה, ביטחון ויחסי החוץ של ישראל. שגב פעל כדי לקשר חלק מהאזרחים הישראלים לגורמי המודיעין האיראני, תוך שהוא מנסה לשטות בהם ולהציג את הגורמים האיראניים כגורמים עסקיים תמימים.

לבקשת שירות הביטחון הכללי ומשטרת ישראל, נעתר בית המשפט והתיר לפרסום את הפרטים האמורים ועל יתר פרטי הפרשה הוטל צו איסור פרסום.

"לא ניתן להרחיב במידע נוסף מעבר לאמור בהודעה זו", כך נמסר מתקשורת שב"כ.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.com


עוד בחדשות