"ישבנו בחמ"ל העירוני ברוממה וראינו את האש גולשת מול עינינו"

מנכ"ל עיריית חיפה, גדי מרגלית ומפקד פיקוד העורף לשעבר, אלוף במיל' אייל אייזנברג, ריתקו את הנוכחים עם זכרונות לא פשוטים בכנס להתמודדות ערים עם אסונות טבע וסייבר
מנכ"ל עיריית חיפה, גדי מרגלית, נשא השבוע דברים בכנס חיפה השנתי להתמודדות ערים עם אסונות טבע וסייבר אורבני שהפיקה חברת "צ'יטה לאבס" בחסות עיריית חיפה והחברה הכלכלית. הכנס התקיים בעיר התחתית, ועמד בסימן החלטת הממשלה להפוך את חיפה לעיר מוגנת הסייבר, הראשונה בישראל.

מרגלית, מנכ"ל העירייה, פתח את הכנס בזכרונות שאינם פשוטים ואמר לנוכחים:

"בנובמבר 2016 הייתה שריפה באזור חיפה. אולי האסון האורבאני הגדול שהיה במדינת ישראל. רובה ככולה איימה על העיר. ישבנו בחמ"ל עירוני בהיכל הספורט וראינו את האש גולשת אל מול עינינו באזור רוממה. קבלתי באותו רגע דיווח בקשר שיום לפני מילאו את כל המכלים בתחנת הדלק. קיבלנו החלטה באותו יום חמישי אחה"צ לפנות 60,000 תושבים מבתיהם, למעשה, כמעט חמש שכונות בחיפה".

"חיפה מציגה אתגרים טופוגרפיים עקב מבנה השכונות על רכס ההר", אמר מרגלית בכנס: "בינואר 2017 החליטה הממשלה שחיפה תהיה 'עיר חכמה ומוגנת'. וזו לא סתם החלטה. זה מראה על שינוי מעניין. מכניסים את הדיגיטציה לכל מטריצת השליטה במדינת ישראל. מה שאנחנו קוראים לו 'איומי סייבר', מבין שככל שהערים יותר חכמות, דבר שבא לידי ביטוי בשירותים ותשתיות דיגיטליות, כך הן יותר פגיעות. היו כבר דוגמאות כאלה, לאחר שהטורקים הפילו מיג רוסי ובמלחמה שהתרחשה באוקראינה".

מנכ"ל העירייה, גדי מרגלית. צילום: אלבום פרטי

מרגלית סיפר על סימולטור "העיר החכמה" העירוני שיוקם בעיר:

"אנחנו מקימים מיני-עיר שתהיה שדה ניסוי בתחומי הסייבר וה-IoT, ובשיתוף החברה הכלכלית אנו עושים כל מאמץ לתמוך במיזם הזה, שיכול לעניין חברות הזנק רבות כי יספק 'בטא-סייט' שמאד חסר כיום בתחום הזה. כולם משתמשים ב'עיר חכמה' כמנטרה. צריך אנשים חכמים ואסטרטגיה. להגדיר מה זה כולל. עיריית חיפה שוקדת על בניית תקן של שכונות חכמות עם מינהל ההנדסה, עם מומחים מחוץ ומבית. 'יפה נוף' עובדת כיום על פרויקט 'מנהרת חומ"ס', שבמהלכו יוכנסו החומרים המסוכנים למנהרה. לראשונה, הצנרת שמוליכה חומרים מסוכנים תרוכז בתשתית מודרנית עם שליטה, אך זו מייצרת בעיית סייבר. הדבר הראשון שבקשנו הוא מעורבות של רשות הסייבר בפיתוח הנושא".

השריפה ברוממה, נובמבר 2016. צילום: דוברות כבאות מחוז חוף

עוד התייחס מנכ"ל העירייה לאירוע דליפת הברום באזור ים המלח ועל מה שיש לנו לדבריו ללמוד ממנו:

"ביום שישי הייתה דליפת ברום בדרום. תהליכי הבהלה שהיו שם צריכים לספק לנו חומר למחשבה על החיבור שבין תשתיות עירוניות לחומרים מסוכנים, לחיבור לנמל ועוד".

אלוף במיל' אייל אייזנברג, אלוף פיקוד העורף לשעבר, התמקד בנושא אסונות הטבע ופירט על תהליכים ומגמות עירוניות בעולם והשינויים בתחומי התכנון: "כאלוף פיקוד העורף יצא לי להיות בכמה מקומות בעולם וראיתי כמה אנו קטנים יחסית לטבע. לטבע עוצמות אדירות. ב-2016 היו 315 אירועי טבע ברחבי העולם, מתוכם 50 עם נזק של מעל מיליארד דולר לאירוע. הנזק הישיר של עמד באותה שנה על 200 מיליארד דולר ונזק עקיף של 500 מיליארד. חיפה יושבת על מפגש לוחות טקטוני בין שבר יגור לשבר הקפריסאי. בכל אירוע של רעידת אדמה, נוסף על הרעידה עצמה יש את אירועי הלוואי שהרעידה מחוללת".

כנס הסייבר. צילום באדיבות החברה הכלכלית לחיפה

אייזנברג דיבר על הדרכים להתכונן למצבי חירום:

"אי אפשר להכין את האזרח לכל איום. בסוף אנחנו צריכים לספק לו הנחיות מאד ברורות ומאד פשוטות מה לעשות. הגענו למסקנה שיכולים להיות איומים שונים, אך אנו נדרשים להתמודד עם אותן תוצאות. בסוף יש נפגעים, לכודים, אנשים שאיבדו את ביתם ועוד. מגוון האיומים הוא זהה".

"אנחנו צריכים להכין את הגורמים השונים והאוכלוסייה למגוון איומים", אמר עוד האלוף במיל, "ולכן בחרנו בגישה של מתן כלים גנריים להתמודד עם כל סוג איום. אנו עושים זאת באמצעות התבוננות באירועים בשלושה שלבים עיקריים: טרם אירוע, שם צריכה להיות מרוכזת 80% מההשקעה כי מה שלא עשינו בטרם האירוע, יהיה לנו קשה לבצע מהלך האירוע. החכמה היא לשבת לפני שקורה אירוע, כדי לנסות לייצר תרחישים להתמודדות בחירום. החלק השני הוא בזמן האירוע, שם באות לידי ביטוי ההנחיות להצלת חיים.

בשריפה בכרמל ב-2010, אם היינו מנתחים את כיוון האש לשעות קדימה, היינו יכולים למנוע התפתחות משמעותית של השריפה. כאן צריך להחליט מהר ונכון ופעמים רבות יש כאן טעויות כי זה חלק מהמקצוע. החלק האחרון הוא היום שאחרי. ככל שנעשה הכנות מתאימות השיקום יהיה מהיר יותר וזול יותר. אצלנו במדינת ישראל יש נטיית 'יהיה בסדר'. זה לא יקרה. כשלא משקיעים משלמים ביוקר על השיקום".

אייזנברג נתן גם פרשנות על העתיד של הביג דאטה והבינה המלאכותית:

"הביג דאטה יהיה שם המשחק בערים הגדולות בשנים הבאות. איסוף הנתונים וההשלכה מהם, זה האירוע. גם הבינה המלכותית תתפוס מקום משמעותי. נקבל המלצות מהמערכת ונצטרך לקבל החלטות מהירות בזמן אמת. היא לא מחליפה ולא תחליף את מקבלי ההחלטות, אך על בסיס זה יהיה צריך לעבוד".

בכנס הסייבר, השבוע. צילום באדיבות החברה הכלכלית לחיפה

מוטי גורה, יו"ר "צ'יטה לאבס", החברה המפיקה את הכנס, הציג למשתתפים את התכנון להקמת סימולטור עירוני בתחום העיר החכמה בשיתוף החברה הכלכלית: "הדגש אותו שמנו בכנס הוא המיקום המרכזי של חיפה בקידום נושאי הסייבר האורבני ומוכנות טכנולוגית בחירום. כוונתנו היא ליישם את אלה בסימולטור אורבני ראשון מסוגו בעולם ושונה ממקביליו בטורונטו ובקליפורניה, שעל הקמתו אנו עובדים בימים אלה עם החברה הכלכלית, ובנוסף לפיתוח תחום 'העיר החכמה'".

ואילו אור שחף, מנכ"ל החברה הכלכלית לחיפה, אמר בכנס: "כוונתה של חיפה, על כלל הגופים העירוניים, היא להיות מובילת נושא מיגון הסייבר האורבני בישראל עם מוכנות טכנולוגית בחירום. הדרך למטרה זו היא דרך מאתגרת, מעניינת ועתירת הזדמנויות גם לעיר וגם לחברות סטארט-אפ המפתחות בתחום. סטארט-אפים ימצאו בחיפה ובסימולטור העיר החכמה שאנו מקימים בה את הבית בו יוכלו להביא את חזונם לידי ביטוי. בנוסף, ייהנו הסטארט-אפים מאפשרות לגייס לפעילותם חלק מההון האנושי המצוין הקיים באקו-סיסטם החיפאי, עם הטכניון, האוניברסיטה והמוסדות הגדולים בעיר, ביניהם המרכזים הרפואיים הפועלים בה. התבססות של חברות סטארט-אפ בעיר התחתית, בונה תזרים רצוף של גופים מקדמי חדשנות ממרכז העיר ועד לפארק מת"ם ולפארק מדעי החיים שמאכלסים חברות בוגרות מובילות".

בכנס השתתפו נציגי חברות בתחומי חירום וסייבר IoT עם אקדמיה, חברות סטארט-אפ, נציגי עירייה וממשל, מנהלי מוצר, קב"טי ערים, חברי המכון לידע ומחקר לאומי לחירום, נציגי פיקוד העורף, רשות החירום הלאומית, מערך הסייבר הלאומי, משטרת ישראל ושירותי הכבאות וההצלה.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.com


עוד בחדשות