מצויינות אקדמית עם מעורבות חברתית

המחלקה למדעי ההתנהגות הינה דוגמה לשילוב למידה אקדמיה וקידום למצוינות יחד עם מעורבות חברתית ויזמות חברתית.
המחלקה למדעי ההתנהגות הינה דוגמה לשילוב למידה אקדמיה וקידום למצוינות יחד עם מעורבות חברתית ויזמות חברתית.

להלן יתוארו דוגמאות לשילוב זה במחלקה:

מעורבות חברתית בקהילה: צוות של סטודנטים (נציגות מכל שנה), יחד עם מרכזת תכנית זו וראש המחלקה, מתכנסים לבניית תכנית שנתית. לתכנית זו שני מרכיבים.

ראשי המחלקה למדעי ההתנהגות עם נציגי שגרירות ארה"ב

א. ברור צרכים מול הסטודנטים, המרצים והשטח לגבי כלים הנחוצים לסטודנט (soft skills) לצורך הצלחתם באופן אישי וכאנשי מקצוע לעתיד. זאת נעשה על ידי ראיונות, קבוצות מיקוד ומפגשים שונים עם הסטודנטים, מרצים, אנשי מקצוע כדי ללמוד מה צריך כדי להצליח. על פי זאת, צוות מעורבות חברתית מאתר סדנאות והרצאות העשרה (תוך השענות על תקציב ידוע מראש). באופן זה לצוות עצמו למידה על יצרת תכנית העשרה הכשרה ומאידך לכלל הסטודנטים הזדמנות להעשרה דרך הרצאות אורח וסדנאות. אדגים כי בין הסדנאות והרצאות שהתקיימו היו – עמידה מול קהל, שפת גוף, פיתוח מנהיגות, התמודדות עם ראיון עבודה, אינטליגנציה רגשית, ועוד. ההרצאות והסדנאות נערכות בנוסף לתכנית הלימודים הקיימת.

ב. ברור צרכים בקהילה לגבי חסרים במשאבים לצורך שיקום, סיוע. הסטודנטים פונים לארגונים, יישובים, מועצות ועיריות במטרה לקבל מידע על מקומות להם נחוץ סיוע. למשל לאור מידע על מועדון נוער מוזנח, יפנו הסטודנטים בתכנית לאחראי המועדון להבין מה הצרכים במקום. לאחר מכן הסטודנטים יפנו לקהל הסטודנטים במחלקה כדי לגייס את המשאבים דרך תרומות, חלוקת תפקידים במקום, ארגון לוח זמנים וצרכים לוגיסטיים. יצוין כי פעילויות שכאלו מתקיימות לערך אחת לחודש. הכל נעשה על ידי יוזמות של הסטודנטים תוך בניית תכנית קפדנית לביצוע פעולות בצורה מקצועית וטובה. הדבר מחייב למידה על יצירת קשרים, זיהוי צרכים, איסוף תרומות (בהתאם לצרכי המקום), ארגון לוחות זמנים וצרכים לוגיסטיים, ניהול צוות. בין הפעילויות שנעשו: חלוקת משלוחי מנות בי"ח פוריה בפורים, שתילת גינה בבי"ס דקלים (חינוך מיוחד), שיפוץ בתי ילדים בקיבוץ כנרת, הקמת גינה ושיפוץ החצר וחזות המקום במועדונית בטבריה, מיון מזון ובגדים למשפחות נזקקות בטבריה, הנבטת צמחים והבאת משחקים לילדים בבית אנה הקדושה, פעילות עם ילדים בכפר הילדים בחורפיש, הקמה ושיפוץ חצר במרכז שוקו לנוער בסיכון בנצרת.

באמצעות פרויקט זה הסטודנטים פעילים בעשייה חברתית, מחויבים לעשייה החברתית, שכן הם אלו היוזמים שלה. כמו כן הם לומדים אילו כישורים נדרשים מהם לצורך כך ובהתאם מפעילים את המערכת עצמה (המחלקה) כדי שתספק את הכלים הללו בשיעורים, באמצעות הרצאות אורח וסדנאות. הסטודנטים אינם פאסיביים ולומדים על תופעות חברתיות, אלא הם פוגשים בתופעות אלו ויוזמים דרכי פעולה. כל פעילות מפגישה את הסטודנט עם צוות מגוון של מרצים, אנשי שטח וכך העשייה היא מפרה ודינמית.

יצוין שלאור עשייה זו מגיעות פניות למחלקה למדעי ההתנהגות לשותפויות נוספות שבבסיסן פעילות חברתית ערכית ופורצת דרך. למשל בדיקת יוזמות חברתיות כמו טיולי שטח לצורך שיקום והעצמה במגזר הערבי, פרויקט "אח בוגר" עבור נוער עבריין במסגרת עבודה עם שופטת נוער, ועוד. הקהילה המקצועית כיום מכירה בעשייה החברתית המשמעותית במחלקה ומעוניינת בשיתופי פעולה במסגרתן מתקיים ייעוץ והכוונה מצד הסגל האקדמי והסטודנטים תוך חשיבה מתמדת על חדשנות, כניסה לאוכלוסיות בהן הדבר לא התקיים, וכדומה.

סטודנט במחלקה למדעי ההתנהגות יוצא עם כלים ומיומנויות רכות הממצבים אותו כבוגר אטרקטיבי בשוק העבודה. כמו כן הוא צובר ניסיון ביצירת פרויקטים חברתיים ו/או מעורבות בפרויקטים שכאלו. כאשר היוזמה והעשייה נובעת מהסטודנט.

קורסים בעלי פן יישומי: במסגרת הלימודים במחלקה למדעי ההתנהגות הקורסים מקבלים פן יישומי. לדוגמה בקורס היבטים להתנהגויות סיכון וחוסן בקרב נוער, בהנחיית ד"ר מירן בוניאל-נסים, קבוצת סטודנטים מתלווה לשופטת נוער, אילנית אמבר, בפרויקט חדשני של ליווי נוער עבריין על ידי סטודנטים במטרה לסייע להם. הסטודנטים עובדים אל מול קצינת מבחן, סנגוריה והנער/ה, תוך ליווי וסיוע של גורמים במחלקה למדעי ההתנהגות. צוות מגוון זה של אנשי מקצוע ואקדמיה מאפשר לסטודנט למידה עשירה ומעשית; קורס השפעות ההתנדבות על הפרט (יפתח בשנת הלימודים תשע"ט) בהנחיית ד"ר זיו ארדי, במסגרת קורס סמינר מחקרי הסטודנטים צריכים לאתר מקום להתנדב בו וללמוד על השלכות ההתנדבות על הקהילה ועל הפרט (המתנדב). הסטודנט אינו לומד על אלא מתנסה בפועל וחוקר את פועלו ; בשנת הלימודים תשע"ט קורס "החברה הישראלית" ילמד בצורה סדנאית הכוללת הנחייה של אנשי מקצוע ואנשי אקדמיה, מתוך כוונה ליצור שיח בין-תרבותי רגיש והכרות מעמיקה יותר עם האוכלוסיות השונות בישראל.

חשיפה לפרויקטים מצליחים בתחום העשייה החברתית: במסגרת הלימודים, מוזמנים אנשים אשר עומדים בראש פרויקטים חברתיים פורצי דרך. המטרה היא למידה מהצלחות מחד ויצירת שיתוף פעולה כדי לבחון איך ניתן לקחת את הפרויקט לעוד מקומות דרך שיתוף פעולה עם המחלקה למדעי ההתנהגות. באופן זה לומדים הסטודנטים על עשייה חברתית ויזמות חברתית על שלביה. המכללה האקדמית כנרת הממוצבת באזור פריפריאלי בעל מארג חברתי מגוון ביותר, מאפשר לסטודנטים להציע הנגשה של פרויקטים חברתיים באזורים אחרים וכן לאוכלוסיות אחרות. כך למשל הכרנו את עמותת נירים אשר פועלים לסיוע לנוער בסיכון. אולם אלו לא עובדים עם המגזר הערבי. הוצע כי ניצור קבוצת היגוי המשלבת אנשי אקדמיה, נציגות מהעמותה וסטודנטים כדי לבחון כיצד ניתן להרחיב את היזמות הקיימת לאוכלוסיות נוספות.

יצוין כי בכל קורס הנלמד בתכנית הלימודים מתקיימות הרצאות אורח, סיורים ופעילויות המנגישות את חומר הנלמד בצורה המפרה ויוצרת אווירה דינמית. הסטודנט אינו לומד רק את התאוריה אלא גם מאנשי מקצוע אשר עקר עיסוקם בשטח ולא במחקר.

מעבדת מחקר: צוות מולטי-דיסציפלינרי בשיתוף עם נבחרת סטודנטים מצטיינים מאפשר למידה ומחקר, כאשר המטרה היא ישימות. כלומר שהלמידה מן המחקר תתורגם לעשייה חינוכית וחברתית. הצוות החוקר הוקם בשנת הלימודים תשע"ח כאשר פעילותו במעבדה תחל בשנת הלימודים תשע"ט.

מכון מחקר: "מכון כנרת לחקר מוגנות ילדים" אשר פועל משנת תשע"ו מקיים מידי שנה מחקר הבוחן את מדד המוגנות במרחב הפיזי והווירטואלי בקרב ילדי ישראל, כמו כן מפיק את כנס כנרת לחקר מוגנות ילדים אשר כולל הצגה של מחקרים, עשייה חינוכית ועבודות סטודנטים. פעילות המכון כולל ימי עיון, שיתופי פעולה בינלאומיים (ביניהם פרופ' פיטר סמית' אוניברסיטת לונדון), צוותי חשיבה הכוללים אנשי חינוך בשטח וכן אנשי מחקר. במכון משולבים סטודנטים בעשייה המחקרית אך גם בפעילויות בשטח כמו העברת תכניות מניעה בנושא בריונות ברשת בבתי ספר בסביבה.

תכנית מצטיינים: סטודנטים מצטיינים יכולים להגיש מועמדות לתכנית מצטיינים בסוף סמסטר ב' שנה ב'. במסגרת התכנית, הסטודנטים מצוותים לחוקרים ומשולבים בעשייה מחקרית במשך שנה וחי הכוללת את כל שלבי המחקר – הגיית רעיון, בנייתו לכדי מערך מחקר, קיום מחקר, הפקת תוצרי מחקר בדמות דוח/מאמר, הצגת המחקר ביום עיון. הסטודנטים לומדים בצורה מלאה על שלבי המחקר ועל תחום תוכן נבחן עליו חוקרים ומתנסים בצורה משמעותית בעולם האקדמי.

 משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • האם ילדכם או מישהו בסביבתכם חווה חרם?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחינוך