"מבחינתי מדובר בהצלה של איכות חיים"

תושב חיפה סובל במשך 37 שנה ממחלת הטרשת. לאחר שגילה את מרפאת הטרשת של מכבי בחיפה, חייו השתנו מן הקצה אל הקצה
 

לפני ארבעה חודשים נחנכה במרפאת המומחים של מכבי שירותי בריאות בגרנד קניון בחיפה, מרפאה ייעודית ראשונה מסוגה בישראל, לאורח חיים בריא לחולי טרשת נפוצה.

טרשת נפוצה היא מחלה כרונית הפוגעת בתפקודם התקין של תאי העצב במערכת העצבים המרכזית, מתגלה לרוב בגילאים 20-40, אם כי במקרים נדירים גם בילדים ומלווה במגוון רחב של תסמינים החל מראיה מטושטשת, העדר תחושה, נוון שרירים, עייפות כרונית, כאבי ראש, דיכאון, פגיעה בתנועה ואף נכות.

עד כה, הטיפול בשינוי אורח חיים לחולי טרשת נפוצה היה תחום פרוץ וחולים פנו למטפלים שונים מחוץ לקופות החולים באופן עצמאי ונפרד. במכבי הבינו שיש מקום לפתוח מרפאת קהילה ייחודית שתתן מענה מקצועי רב מערכתי לחולי טרשת נפוצה בכל הקשור לאורח חיים. הסיבה לכך היא שתחומים כגון תזונה, פעילות גופנית, התמודדות עם מתחים ושיקום תפקודי הוכחו כמסייעים מאד להאט את קצב התדרדרות המחלה ותורמים לשיפור איכות החיים של החולים.

 

דיאטנית מכבי בחיפה ומקימת מרפאת הטרשת, הדס חרדון. צילום: מכבי

עד לפתיחת המרפאה, רונן בורוביץ' (57), תושב העיר חיפה, הסובל ממחלת הטרשת במשך 37 שנה, ניסה מגוון רחב של טיפולים, לדבריו, לא מקצועיים מספיק, ואף עצה רפואית לא תרמה לשיפור במצבו.

אצל בורוביץ', יוצא יחידת קרבית ומפקד טנק בעברו, שלל ניסיונותיו בטיפול במחלת הטרשת לא הועילו ובשנים האחרונות מצבו החל להתדרדר באופן דרסטי. כבר בתחילת המחלה הוא החל לגרור את רגלו כאשר באותם ימים אינו הבין את הסיבה לקשיי תפקודו, בשל חוסר המודעות למחלה. פעמים רבות הגיע למבדקים שונים אצל רופאיו שטענו שאין מדובר בבעיה רצינית ואיש אינו אבחן את הבעיה האמיתית.

"כבר בצבא כשהייתי יורה ביד ימין, הרגשתי שישנה נטייה שמאלה, דבר שהוא איננו הגיוני מבחינה טכנית" מספר בורוביץ'. עם הזמן הוא החל לצרוך תרופות וכדורים שונים, בכל פעם בעצת רופא אחר. אלא שמצבו רק הלך והתדרדר, עד אשר הבין כי פלג גופו הימין מפסיק לתפקד. השיא הגיע להעלת משקל קיצונית במינה כשעלה במשקל 35 קילו והגיע למשקל שיא מבחינתו של 110 קילוגרמים. "המשקל הכבד בשילוב צד ימין שלא תפקד גרם לי להיות מוגבל בהליכה עם לחץ דם גבוה מהרגיל. כאדם בריא שמסוגל לעשות הכל, פתאום לקום מהכיסא היה מלווה אצלי בשלבים. התחלתי לאמן את יד שמאל בכתיבה ובפעולות בסיסיות כאשר שאני בכלל ימני".

 

לבורוביץ', אב לשלושה ילדים, הייתה האפשרות או להשלים עם העובדה או להתמודד. למזלו, לפני שלושה חודשים, הגיע אליו הבשורה שנפתחה בחיפה מרפאה ייחודית למניעת התדרדרות וייצוב מחלת הטרשת ומאז הוא מגדיר עצמו כאדם חדש.

לדבריו, הפעם בניגוד לטיפולים קודמים בהם חש שהוא כביכול נדרש לטפל בעצמו לבד, הפעם הוא הבין שעלה על משהו שונה. "השילוב שבו משלבים דיאטנית ופיזיותרפיסטית ממוקדות לטיפול בטרשת בשיתוף פעולה זה סוד ההצלחה לטעמי, קלף מנצח. יש לי טבלה, אני ממושמע לצוות הרפואי בצורה בלתי רגילה. לפני 77 ימים התחלתי לבצע פעילות אירובית לפי הדרישה, מתמיד בתרגילי הבית, כאשר התזונאית מנגד יודעת לפי קצב ההתקדמות שלי להגיד לי בדיוק איך ומה לאכול".

בטווח של חודשיים הצליח בורוביץ' להסיר 13 קילו ממשקלו, הוא מצליח לקום מהכיסא ללא שלבים, לחץ הדם תקין ועדיין הוא מודע לכך שלפניו דרך ארוכה.

"המטרה שלנו להוריד עוד כ-15 קילו, אני מאמין בצוות שאני ממשיך לכיוון חיובי. הגעתי למצב שלא יכולתי  להסתכל אחורה בזמן נהיגה, פעולה בסיסית שכעת גם התגברתי עליה. מבחינתי מדובר בהצלה של איכות חיים".

לפי נתוני מכבי, כ-600 חברי הקופה במחוז הצפון מאובחנים  כחולי טרשת נפוצה. בעקבות פתיחת המרפאה בחיפה, הביקוש הולך ועולה בקרב המטופלים שמעוניינים בטיפול שיכול לשפר את אורח חייהם ושמחים על מרפאה ייעודית במסגרתה ניתן לקבל סיוע בכל התחומים הנוגעים במחלה, תחת קורת גג אחת ועל ידי מומחים של מכבי.

זימון התור למרפאה מתבצע ישירות דרך מכון פיזיותרפיה בגרנד קניון, יש צורך בהפניה מרופא המשפחה או מנוירולוג לדיאטנית אך לא לשאר צוות המרפאה.

הדס חרדון, דיאטנית מכבי בחיפה ומקימת המרפאה:

"היוזמה להקמת המרפאה נולדה בשל העובדה שאין אף טיפול מקצועי בארץ לתופעה. החזון שלי הוא שכל חולי הטרשת יגיעו  למרפאה שהקמנו בכדי להבין כיצד לטפל בעצמם ויפתחו מרפאות נוספות ברחבי הארץ חשוב בעידן של היום, לעורר מודעות ולהעניק לציבור החולים מידע מקצועי כדי שידעו לאן לפנות כי במחלה כמו זאת כל יום שונה מקודמו ובכל יום מתעוררות שאלות חדשות או צרכים אחרים שזקוקים למענה של מומחים. צוות המרפאה רחב ובעל ניסיון בטיפול בחולי טרשת והוא כולל פיזיוטרפיסט שהוא גם יועץ לפעילות גופנית, עובדת סוציאלית, דיאטנית ומרפאה בעיסוק".

 

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות