מכבי מציגה: הקהילה המתפתחת

מטופלים המועברים מבתי החולים לטיפול בביתם, טיפולי יום ורפואה דחופה קרובים ליד הבית או שירותי רפואה מרחוק מבלי לצאת מהבית. הנתונים מדברים בעד עצמם, עולם הרפואה כבר לא בבתי החולים אלא בתוך הקהילה והמטופלים הם המרווחים העיקריים
מהפכת מכבי בצפון החלה לפני כשלוש שנים ומאז רק ממשיכה לצבור תאוצה. בזמן שבתי החולים אינם עומדים בעומסים, במכבי פתחו מעטפת רפואית רחבה והוליסטית למען חברי הקופה אשר מוכיחות פעם אחר פעם את היעילות בזמן אמת והמרווחים העיקריים הם המטופלים שזוכים לקבל את השירותים הרפואיים בתוך הקהילה. החל מקבלת טיפול בבית המטופל במקום בבית החולים, דרך אשפוזי יום ומוקדי רפואה דחופה הניתנים באווירה ביתית בקהילה ועד למוקדים המקוונים המציעים מענה רפואי מרחוק מחוץ לשעות הפעילות. חדשנות זו מוכיחה כי עתיד הרפואה הוא כבר מזמן לא רק בבתי החולים והמטופלים צורכים את מרב השירותים בתוך הקהילה ובכך נוצרה בעצם סביבה רפואית חדשה.

 

המרכז הרפואי מגה בקריית מוצקין. צילום: מכבי

עד לפני מספר שנים העברה של מטופל מבית החולים להמשך טיפול בביתו הפרטי היה נשמע כמו חזון רפואי רחוק. אלא שמאז נחתם לפני מספר חודשים ההסכם בין מכבי שירותי בריאות לבית החולים רמב"ם, יותר ויותר מטופלים חברי מכבי מוצאים עצמם מועברים מחדר האשפוז בבית החולים היישר לטיפול בקהילה, באווירה ביתית בו זכאים לקבל את אותם השירותים של בית החולים כולל כל הציוד הנלווה לאשפוז, שירותי סיעוד במידת הצורך וכמובן זמינות 24/7 של אחות ורופא בהתאם למצבו של המטופל.

"העברת מטופלים מבית החולים לקהילה נעשית באופן יומיומי מתוך אמונה שטיפול במטופל בתוך הקהילה בסביבתו הטבעית הרבה יותר טובה  ויעילה עבורו" מוסר סלאח כריים, מנהל יחידת הקשר והבקרה של מכבי מול בתי החולים".

לפי נתוני מכבי במחוז הצפון, מתחילת הפרויקט בחודש ינואר, שוחררו 80 מטופלים לאשפוז בבית, מבתי החולים רמב"ם ובני ציון. הפרויקט שהחל כפיילוט לתושבי חיפה והקריות עתיד להרחיב את פעילותו בהמשך לאזורים נוספים בצפון הארץ

במקביל, בפריסת השירותים החדשה, שירותי אשפוז יום והרפואה הדחופה הניתנים במרכזיים הרפואיים בחיפה-חורב ובמרכז הרפואי בקריית מוצקין מראים כי ישנה עליית מדרגה בסוגי הטיפולים הניתנים בקהילה במקום בתי החולים החל מטיפולים אנטיביוטיים, עירוי ותרופות ביולוגיות ועד  לכווית, חבלות ודימומים. כמו כן, בשנה האחרונה הוקם מרכז לבריאות האישה בראשותו של ד"ר גדי בן שטרית מומחה לרפואת נשים, המציע  שירותי מעקב הריון בסיכון גבוה, מרפאת פוריות המעניקה מענה לנשים וגברים, מכון אולטרסאונד בו מתבצעות בדיקות סקירת מערכות ושקיפות עורפית על מנת לתת מענה לנשים ברוב שעות היממה כולל בסופי שבוע ולחסוך מנשים הרות טרטור מיותר ומסוכן לחדרי המיון.

היתרון המשמעותי של המטופלים בא לידי ביטוי בהפחתת הסיכון לזיהום וזוכים למענה רפואי בסביבה יותר סטרילית, זמני המתנה קצרים בהרבה, ולצד כל זאת הם אף זוכים לרצף טיפולי על ידי הצוות הקבוע, כאשר רופא המשפחה מעודכן בכל הפרטים באופן ישיר. ד"ר בני רביב, המנהל הרפואי של מוקד הרפואה הדחופה בחורב מסביר : "אנחנו מעניקים את שירותי הרפואה על ידי מיטב הרופאים המומחים המובילים באזור על מנת להפחית את הצורך להגיע לבתי החולים ומספקים המשך מעקב טיפול גם לאחר שהמטופל עוזב את המוקד על ידי קשר ישיר עם כל המעטפת הרפואית הכוללת את צוות הרפואיים, הסיעוד, מכוני הדימות והרפואה היועצת".

לפי נתוני מכבי בקרית מוצקין, מאז חודש ספטמבר 2017, בו החלה לפעול המחלקה של אשפוז יום התקבלו 12.483 מטופלים, מתוכם 16% מכל הפונים הגיעו לטיפול מתוכנן  בעוד 83%  הגיעו במקרים דחופים מתוכם 43%  מבוגרים, 41% טראומה, 15% ילדים ורק 4% מהכלל הופנו להמשך טיפול בחדר מיון. בנוסף, במוקד הרפואה הדחופה התקבלו במוקד החדש  16,041 מטופלים- עליה של 35 % לעומת תקופה דומה בשנה שעברה, כשרק 11% מהפונים הופנו להמשך טיפול בחדרי מיון.

ראש מחוז הצפון של מכבי, ד"ר גלית קאופמן:

"בנוסף לטיפול הרפואי אנחנו מנגישים רפואה מונעת המתמקדת בקידום בריאות בכל תחומי החיים, במטרה להעניק לחברי מכבי חווית שרות אחרת ומותאמת אישית. שמנו למטרה להעניק רפואה חדשנית, מתקדמת וזמינה לצד מתן שירות מקצועי ואמפתי".

 

ד"ר גלית קאופמן. צילום: מכבי

"רופאים, עובדים ומנהלים המגיעים כל בוקר עם חיוך על הפנים, זוהי הדרך לנצח את כל האתגרים", מסכמת ד"ר קאופמן.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות