"הימנעו מנזקי בריאות במונדיאל"

כאבי גב, עליה במשקל ומחסור בשעות שינה הם רק חלק מתופעות הלוואי השליליות של הצפייה הממושכת במונדיאל. בכללית ממליצים איך להימנע מנזקים
חודש הצפייה במונדיאל מהווה עבור רבים חודש של הנאה צרופה ועם זאת יש בכך גם סכנות בריאותיות לא מעטות.

ציפי קנול, מנהלת הפיזיותרפיה בכללית, מחוז חיפה וגליל מערבי, מציינת כי הישיבה הממושכת מול הטלויזיה עלולה לעורר מחדש כאבי גב תחתון וכן להחמיר כאב קיים, מה עוד שבשל המתח מכווצים שרירים ומותחים צוואר. אכן, בעקבות המונדיאל הקודם נרשמה עליה בתלונות על כאבי גב בקרב מטופלינו. על כן, חשוב לקום מעת לעת ולנוע, לזכור לבצע תרגילי הרפיה ומתיחה גם תוך כדי ישיבה.

הישיבה הממושכת, לעתים בחברה, היא פיתוי גדול לשתייה ממותקת וצריכת בירה התורמים כמות גדולה של סוכרים ואלכוהול, יחד עם פיצוחים וחטיפים עתירי שומן ונתרן.  גם פירות הקיץ התמימים לכאורה מכילים כמויות גדולות של סוכרים וקלוריות. כל זאת דווקא בחודש בו עיקר הזמן חולף בישיבה, כמעט ללא תנועה או פעילות גופנית יזומה. זהו צירוף בעייתי שעלול לגרום לעלייה בלתי מכוונת של עד 2.5 ק"ג בחודש, מדגישה ד"ר גלית גולדז'ק קוניק – מנהלת היחידה לתזונה ודיאטה של כללית בחיפה וג"מ.

 

חודש שמביא איתו לא רק הנאה, אלא גם נזקים בריאותיים. צילום: אילוסטרציה

כתחליף בריא ניתן לנשנש ירקות טריים, יוגורט, אדממה, אגוזים ושקדים לא קלויים בכמות מוגבלת.

ד"ר בתיה קורנבוים, מומחית כללית בחיפה להשמנה ושינה, מציינת כי היבט נוסף הוא מחסור בשינה, שהינו גורם נוסף להשמנה. יתר על כן, חלה הפרעה בשעון השינה הרגיל ויש לכך השפעות על התפקוד ביומיום וסכנה להרדמות ליד ההגה.

זאת מהזוית הבריאותית, אך כמובן שההתמקדות במשחקי המונדיאל משפיעים גם על הזוגיות ודרושה התחשבות הדדית בין בן הזוג חובב הכדורגל למי שלא…. אך זו כבר סוגיה נפרדת. המסקנה אינה שיש להימנע מצפייה במונדיאל, מדגיש צוות הכללית, אולם חשוב להיות מודע ולנקוט באמצעי זהירות.

טיפים לפעילות גופנית במונדיאל

צוות הפיזיותרפיה של כללית במחוז חיפה וגליל מערבי מציע לצופי המונדיאל כיצד לא להתאבן על כורסת הטלויזיה

בימים אלה החל חודש שלם של צפייה במשחקי כדורגל עם שעות נוספות בתנוחת ישיבה. אכן כיף גדול אך גם סכנה בריאותית: אנשים שסבלו בעבר מכאבי גב תחתון, או כאלה הסובלים ממנו כיום, עלולים לחוות חזרה כאב או החמרה בכאבי גב תחתון.

אחת הסיבות לכך היא הישיבה הממושכת לאורך רב שעות היום (ברכב, במשרד ואז בבית מול הטלוויזיה בצפייה במונדיאל.

אנו מכדררים אליכם טיפים לביצוע פעילות גופנית בזמן הצפייה, למניעת נזקי בריאות:

כשהכרוז צועק והקהל שואג – הניחו את כפות הידיים על האוזניים, מתחו מרפקים אחורה (כך תרוויחו גם שקט לטווח קצר וגם הפעלה ומתיחה של גב עליון).

קבוצת היריב מתכוננת לבעוט "פנדל" ואתם לא עומדים בלחץ? זה הזמן לקום ולהסתובב עם הגב לטלוויזיה להניח כפות ידיים על גב תחתון ולבצע מספר מתיחות – הקשתה אחורה, לבצוע מתיחות והרפיה.

(למי שלא מוכן להפסיד שניה מהמשחק-ניתן לבצע תרגיל זה גם בזמן פציעות).

לפני בעיטת "פנדל" ישרו רגליים לסירוגין (יישור ברך ימין ולאחריה ברך שמאל), תוך הטיית כף רגל החוצה ופנימה.

כשהשופט שורק בניגוד לדעתכם – בטאו את אי שביעות רצונכם מהחלטתו בקימה מהספה או הכורסא וצעידה מהירה למטבח – ללגימת שתיה, רצוי מים.

הקבוצה "שלכם" מבקיעה – זו הזדמנות לקפוץ לעמידה להניף ידיים למעלה ולקפץ במקום – תורם לתנועתיות לגב ושיפור זרימת דם.

כשהשופט מסמן התייעצות עם שופטי המצלמות (חידוש במשחקי המונדיאל השנה), יש כמה שניות לרוץ לשירותים ולא להתאפק! גם פעילות זו תתרום לשמירה על בריאותכם.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות