חידת המנהיגות הגדולה

תלמידי חטיבת הביניים ב'עירוני ג" פגשו דמויות מפתח בישראל במסגרת עבודת חקר בנושא מנהיגות * בין האישים שפגשו התלמידים: זוכי הנובל פרופ' עדה יונת ופרופ' דן שכטמן, ואף אחד ממפתחי כיפת ברזל
התלמידים עם פרופ' שכטמן. "מנהיג חייב לראות צעד אחד קדימה". צילום: לירון הלוי

התלמידים עם פרופ' שכטמן. "מנהיג חייב לראות צעד אחד קדימה". צילום: לירון הלוי

"הסוד להצלחה הוא התמדה! לא לפחד לקבוע יעד, להיות נחוש במטרה ולהיות נאמן לעצמך".  כך השיב ראש העירייה חיפה יונה יהב, לתלמידי כיתה ח' של חטיבת הביניים בבית ספר עירוני ג' במענה לשאלה אותה הפנו אליו במסגרת עבודת חקר בנושא "מנהיגות".

תכנית לימודי החקר מתקיימת בחטיבת הביניים של עירוני ג' מזה כשנתיים במטרה להקנות לתלמידים מיומנויות חקר תוך התנסות בעבודת צוות, הכנת עבודות מחקר והצגתן בפני קהל. התכנית יוצרת דיאלוג שונה בין המורה לתלמידים ומאפשר טיפוח כישורי חשיבה והחלפת מידע.

השנה נבחר נושא המנהיגות להוביל את פרויקט החקר של כיתות ח'. תלמידי הכתה יצאו לחקור מה דרוש לאדם כדי להיות מנהיג? האם מנהיגות היא תכונה מולדת או תכונה הניתנת ללמידה? האם קיים הבדל בין מנהיגות פוליטית למנהיגות צבאית, מנהיגות עסקית, מנהיגות ציבורית, מנהיגות במדע? שאלות כבדות משקל עמן התמודדו התלמידים בהכנת כלי החקר שלהם-שאלון הראיון האישי.

יהושע בן איתמר, מנהל ביה"ס, בירך על הבחירה בנושא: "לדיון הציבורי בנושא "מנהיגות" חשיבות בשל ההשלכות שיש לאופי המנהיגות על חיינו.  דיון על מנהיגות מהווה גם דיון על מערכת הערכים שלנו. דרך הפריזמה של מנהיגות ניתן לבחון את מערכת הערכים של החברה. לדוגמא, אם האידיאל הוא חברה שהאזרחים בה מעורבים ומשפיעים, הרי שתיווצר ציפייה או העדפה למנהיג בעל יכולת לשתף את הציבור בהכרעות חשובות".

התלמידים בחרו למחקרם דמויות ציבוריות הנתפסות על ידם כמנהיגים ראויים המגלמים תכונת מנהיגות באישיותם ופועלם בתחומי החיים השונים. באופן זה נבחרה על ידם  גלריה מגוונת של דמויות מרשימות בהם: ראש השב"כ האלוף במיל' עמי איילון, ראש העיר יונה יהב, חתן וכלת פרס נובל פרופסור עדה יונת ופרופסור דן שכטמן ומפתח מערכת כיפת ברזל.

כפתיח למפגש החקר, נשאלו המרואיינים מהי מנהיגות תוך שהם מתבקשים להתמקד בתכונה אחת אותו בחר המרואיין להדגיש. את התכונה או האפיון המנהיגותי הזה, הציגו  התלמידים באמצעות סיפור או פעילות בה משולב המרואיין. התלמידים קשרו את התכונה לאירוע אקטואלי המדגים את התכונה בצורה מיטבית. בסופו של התהליך גיבשו צוותי המחקר את הקריטריונים הבולטים לדעת המרואיינים לשאלה מהי מנהיגות טובה.

פרופ' דן שכטמן: "אחד הדברים שהכי עזרו לי להתמודד עם אנשים שהתנגדו לדבריי היה שידעתי שאני מומחה במיקרוסקופיה אלקטרונית, והם לא. בדקתי את עצמי וידעתי שאני צודק, רק חיכיתי לרגע שבו הם יכירו בכך".

האלוף במיל' עמי איילון וראש הוועד המנהל באוניברסיטת חיפה: "מנהיג צריך כריזמה. מנהיג שלא יודע לדבר ,לא יכול להיות מנהיג ולא משנה כמה יגידו שזו מנהיגות שקטה. מנהיג חייב לראות צעד אחד קדימה".

פרופ' עדת יונת: "אם יש משהו שבוער בתוכך והוא משמעותי – כל הקשיים מתגמדים".

ע', ממפתחי 'כיפת ברזל': "התקווה נמצאת בחלומות, בדמיון ובאומץ של אלו המעזים להפוך חלומות למציאות".

על בסיס דברים אלה ואחרים ובהסתמך על התובנות שרכשו בראיונות השונים לגבי מנהיגות, נתבקשו התלמידים לצאת  למשימה קבוצתית. בעשייה זאת היה על התלמידים להפגין מחויבות, אכפתיות, יוזמה ומנהיגות עצמית.

משימות אלו כללו לדוגמא שיקום פינת חי, סיוע לתלמידים מתקשים בלימודים, או התגייסות למשימות הכוללות סיוע למתגוררים בבית אבות ועוד.

מנהלת החטיבה, רבקה גינצבורג: "אין זה מובן מאליו שהמנהיגים שנבחרו לריאיון נעתרו לתלמידים והקדישו מזמנם העמוס, במאור פנים, בכוונה ובהתלהבות. מנהיג אמיתי כורך באישיותו מחויבות, לא רק ליעדים שנוסחו בחזונו, אלא גם לכלל המונהגים ולא כל שכן לתלמידים, האזרחים הצעירים המגלמים את עתידה של העיר והמדינה".


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחינוך