חדש ובלעדי: מיון קהילתי בלין

פתרון מנצח: בתחילת יולי ייפתח חדר מיון קהילתי בלין, בשיתוף עם חדרי המיון בבתי החולים כרמל ורמב"ם
במהלך פורץ דרך, מפעילה כללית (החל מחודש יולי) שירות חדש של חדר מיון קהילתי שפועל מידי יום,  בשעות 08:00-15:00 (שישי עד 11:30). מניתוח נתוני משרד הבריאות על פניות לחדר מיון, הופתענו לגלות שלמעלה מ -60% נערכות דווקא בשעות בהן פועלות גם המרפאות, מסביר ד"ר ארז אלון, מנהל לין. עם הטמעת השרות ובהתאם לצורך, נדאג להרחיב את שעות השירות.

חדר המיון ממוקם בקומת הקרקע של לין שעברה שיפוץ מקיף, במתחם ייעודי, עם כניסה נפרדת, בצמוד למחלקת התאונות במערך משולב של טיפול בבעיות פנימיות דחופות עם טיפולי טראומה, עם 12 עמדות טיפול ובדיקה הכוללות מיטות וכורסאות. בעת הצורך, ניתן להשהות את המטופלים למשך מספר שעות, למעקב ולמתן אינהלציות, חמצן, עירוי נוזלים למניעת התייבשות ועוד. לשם כך, הוכנה צנרת ליד כל מיטה, כמו בבית חולים.

האווירה רגועה וידידותית יותר מזו שבהמולת חדר מיון ואין צורך במכתב הפניה.אלי כהן, מנהל מרחב חיפה וגליל מערבי של הכללית. צילום: ניוז חיפה קריות

צוות חדר המיון יאוייש ע"י רופאים מומחים מבי"ח כרמל ורמב"ם, בעלי ניסיון רב בחדר מיון. במקרים בהם יש להעביר את המטופל לחדר מיון בבית חולים, הוא יתקבל שם במסלול מהיר, כי הופנה ע"י רופאי אותו חדר מיון שחולקים זמנם בין חדרי המיון בבי"ח למיון הקהילתי בלין. יש לציין כי הנסיון מחדרי מיון

קהילתיים שכללית מפעילה ברחבי המחוז: בקריית בריאות זבולון, עכו, נהריה, כרמיאל וסכנין, מראה כי אחוזים בודדים בלבד מהפונים למיון קהילתי מופנים לבסוף לחדר המיון בבית חולים, בעוד רובם מקבלים מענה אבחוני וטיפולי טוב במקום ויכולים לשוב לביתם.

פתרון מנצח. המיון הקהילתי. צילום צבי מינקוביץ דוברות כללית

לרשות הצוות יש תשתית לביצוע בדיקות עזר, כגון מכון ההדמיה בלין בו מבוצעות בדיקות להשלמת הבירור. השרות נתמך במארג גדול של  היועצים המומחים שמאיישים את מרכז רפואי לין, כמו קרדיולוגים, מומחי סוכרת, נשים ועוד שמסייעים באבחון ובטיפול בחולה השוהה במיון הקהילתי. כמו כן, אם צוייד במרשם, ביכולתו למשוך תרופות בבית המרקחת בלין, בעוד בעת פניה לבית חולים נאלצים המטופלים להגיע לבית מרקחת שאינו במקום.

למיון הקהילתי יתרונות רבים למטופל, מדגיש אלי כהן, מנהל מרחב חיפה וגליל מערבי בכללית: מהמטופל נמנעת ההמתנה הממושכת המוכרת בחדרי המיון העמוסים בבתי החולים והשירות הינו מהיר ויעיל ועל ידי צוות מומחים שלא תמיד עומדים לרשות באי חדרי המיון בבית החולים. כמו כן, פוחתת מאוד הסכנה שבחשיפה לזיהומים, האווירה רגועה וידידותית יותר מזו שבהמולת חדר מיון ואין צורך במכתב הפניה.

מיון קהילתי בלין. צילום צבי מינקוביץ דוברות כללית

זהו פתרון מנצח, הן עבור המטופל והן לצוותי חדרי המיון בעיר שלעתים קורסים תחת עומס פונים שמרביתם לא נזקקים באמת לתנאי בית חולים ובעייתם הרפואית יכולה לבוא על פתרונה הטוב בקהילה. הצורך ההדדי הזה הוליד שיתוף פעולה מבורך וראשון מסוגו בין לין לבין בית חולים רמב"ם, מציין כהן.

השירות ניתן למבוטחי כללית בלבד, ללא תשלום ומיועד למטופלים בני 18 ואילך.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות