כמעט אסון בגן ילדים: ילדה בת 4 הזריקה לילד זריקת אפיפן

רק הודות לטיפול מהיר של אחיות מנוסות של מכבי נמנע נזק חמור לפעוט, והכל בגלל מעשה שובבות בגן ילדים בקריות
אירוע לא שגרתי התרחש ביום חמישי האחרון במרפאת מכבי שירותי בריאות בקריית ביאליק.

במהלך יום עבודה הגיעו לחדר האחיות במרפאת מכבי שתי סייעות מבוהלות, העובדות בגן ילדים סמוך למרפאה, ביחד עם ילד בן ארבע שנראה המום למדי.

מבדיקה מהירה התברר שברגע אחד של חוסר תשומת לב, אחת הילדות בגן, הסובלת מאלרגיה ולכן מצוידת בתיק שלה במזרק אפיפן, "הזמינה" את אחד הילדים להתרשם ממנו ובמעשה תמים ושובב הזריקה לילד את זריקת האפיפן (נגד אלרגיה).

 

מזרקי אפיפן. יכולים להציל חיים ברגע אך אינם מיועדים חלילה הזרקה לאדם בריא. צילום דוברות מד"א.

דקות ספורות לאחר מכן הבחינו הסייעות במחדל שהתרחש מתחת לעינהן ובן רגע מיהרו למרפאת מכבי הסמוכה לגן הילדים.

הילד התקבל מידית לטיפול במרפאת אחיות, היחידה שפעלה בזמן זה בשכונה,  למרות שהילד הוא משוייך בכלל למרפאת כללית שהייתה סגורה באותו הזמן.

צמד האחיות טובה קופיט וטל ברוק מזרחי, החלו בטיפול מיידי על ידי לקיחת אנמנזה, ובמקביל דאגו ליצירת קשר עם הוריו בכדי לבקש את אישורם לטפל בילד.

 

האחיות טובה קופיט וטל ברוק מזרחי. צילום: מכבי

לאחר בדיקה מקיפה שהראתה על מדדים חיוניים והערכת מצב הילד, מלבד נפיחות ביד, בוצע טיפול מקומי באזור ההזרקה, למניעת הסתבכות. תוך כדי טיפול נוצר קשר עם מרכז הרעלים הלאומי לצורך קבלת הנחיות להמשך טיפול. הילד הופנה היישר מהמרפאה להמשך טיפול על סמך תוצאות המבדק של האחיות והמלצות של רופאה ממרכז הרעלות, ובנוסף האב הגיע במהירות למרפאה והופנה להמשך השגחה.

בהמשך נוצר קשר עם האב לבירור מצב הילד. במזל גדול הודות לטיפול המיידי לא נגרם לילד נזק. האב הודה לצוות מכבי על הטיפול המסור והיעיל של צמד האחיות שמנע את הנזק הזה בזמן.

אירית ביטון, אחראית שלוחת מכבי בקריית ביאליק: "כל מטופל שמגיע עם חשש למצב חירום מתקבל, אין בכלל שאלה לאיזה קופה הוא שייך. הענקת טיפול רפואי מקצועי בזמן אמת זוהי הגדולה של מערכת בריאות ציבורית, שאינה שואלת שאלות בזמן דחוף".

ד"ר אורן פלדמן, מנהל רפואי מרכז טיפול היום והמוקד לרפואה דחופה של מכבי שרותי בריאות: "חשוב להדגיש כי בעת התקף אלרגיה, הזרקת אפיפן היא פעולה בטוחה מאוד ומצילת חיים, ולכן אין להסס בה. כל היסוס או עיכוב בשימוש בעת התקף, עשוי להחמיר את המצב. במקרה זה, ההזרקה הייתה במקום לא שגרתי (סמוך לאצבע) ולכן נדרש טיפול."


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.com


עוד בחדשות