זרקור על העור

בשבוע שעבר ערכו צוותי כללית במחוז חיפה וגליל מערבי מבצע מקיף, במהלכו נבדקו מאות חולים במסגרת שבוע מודעות העור
 

צוותי כללית במחוז חיפה וגליל מערבי ערכו במהלך שבוע מודעות העור בשבוע שעבר, מבצע מקיף במהלכו נבדקו מאות חולים ונערכו פעולות להעלאת מודעות בריכוזי קהל.

ד"ר הדס שושני, מומחית לרפואת עור של כללית מציינת כי קיים שיפור במודעות לאיתור והתנהגות מונעת, מאידך השימוש הנפוץ במיטות שיזוף מהווה סכנה גדולה.

במהלך שבוע מודעות העור יצאו נציגי כללית לעשרות מרכזים מסחריים, אוניברסיטת חיפה והטכניון, מתנ"סים וריכוזי קהל נוספים וחילקו חומרי הדרכה עם הדגמת מקדמי הגנה. זאת בנוסף לבדיקות שנערכו למאות חולים במרפאות העור של כללית ברחבי מחוז חיפה וגליל מערבי.

 


דר הדס שושני גשייט – מומחית ברפואת עור בכללית. צילום: דוברות כללית

ענת ספרוני-אליהו, מנהלת המחלקה לקידום בריאות בכללית, שריכזה את המבצע, מציינת כי למרות שבדיקות אלו זמינות למבוטחי כללית במהלך כל השנה, הוכח כבר במבצעים דומים שנערכו בשנים עברו, כי המבצע מעודד גם את מי שאינו נוהג לפנות לבדיקה שגרתית אצל רופא עור, להגיע ולהיבדק. כך אותרו מספר בלתי מבוטל של נגעים טרום סרטניים וסרטניים וניצלו חיים.

ד"ר הדס שושני, מומחית לרפואת עור בכללית במחוז חיפה וגליל מערבי, מציינת כי ישראל מדורגת כיום במקום ה-13 עבור גברים ובמקום ה-20 עבור נשים בהיארעות מלנומה, ביחס ל-20 המדינות עם השיעורים הגבוהים ביותר בעולם, במיקום נמוך מבעבר.  השיעורים הגבוהים מדווחים מאוסטרליה וניו זילנד.

 

שבוע מודעות העור בכללית. צילום: דוברות כללית

 

ביהודים בישראל, שיעורי האירעות של מלנומה חודרנית של העור יציבים בעשור האחרון ובשנתיים האחרונות הם אף במגמת ירידה. במקביל שיעורי ההיארעות של מלנומה ממוקדת של העור, עלו עד לאחרונה, וייתכן שהסיבה לכך אינה מגמת עלייה בתחלואה, אלא בשל המודעות הגוברת למחלה ובגילוי מוקדם שלה. ואולם, בשנתיים האחרונות גם הם במגמת ירידה, יתכן שתודות להפנמת המסרים על התגוננות נכונה מפני נזקי השמש, כמו הימנעות משהייה בשמש בשעות הסיכון הגבוהות, נכונות להשתמש יותר ויותר במקדמי הגנה, לשים חולצה בעת שהייה בשמש ועוד.

אכן, מחקר אשר התפרסם ב- 2017 בכתב העת האמריקאי לרפואת עור הראה יעילות יתר במניעת כווית שמש ע"י שימוש במקדם הגנה גבוה, מה שצפוי להצביע על יעילות מוגברת במניעת גידולי עור עם התרחבות השימוש בהם, בעיקר בקרב תינוקות וילדים. שכן, מסבירה מומחית כללית, לעור יש זכרון ארוך שנים ולעתים כווית שמש בילדות המוקדמת היא האחראית לנגע הסרטני שמופיע עשרות שנים מאוחר יותר. זו הסיבה שכיום מגלים סרטן עור אצל בני 55 ואילך שבילדותם לא היתה כל מודעות לנושא ולעתים אף חשפו ילדים לשמש מתוך אמונה שזה בריא עבורם. הבשורה האופטימית היא שהדורות הצעירים כבר מוגנים בעת החשיפה לשמש והתקווה היא שהדבר יתרום לירידה במספר המקרים, כפי שאכן מסתמן, כאמור, בשנתיים האחרונות.

אולם, במקביל יש כיום גורמי סיכון חדשים לסרטן העור, כי בנוסף לחשיפה לשמש, בוחרים רבים להשתזף במיטות שיזוף, גם כדי להראות שזופים באופן אחיד, בתוך זמן קצר ובמהלך כל השנה, גם בהנחה שגויה שאין סיכון בשיזוף כזה. האמת היא, מציינת ד"ר שושני, שמדובר בגורם סיכון גבוה לסרטן העור ויש להימנע ממיטות השיזוף המלאכותי.

נתונים שנאספו בשנת 2005 לפי אזורי הארץ, מצביעים על שיעורים גבוהים של מלנומה בקרב תושבי הצפון אולם מעניין לציין כי בקרב ערבים בישראל שיעורי התחלואה במלנומה של העור נמוכים מאוד.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות