טיפים לשמירה על תזונת ילדים בחופש הגדול

החופש הגדול מאופיין ביציאה מהמסגרת. שיבוש סדר היום גורם לשינוי סדרי האכילה.

 

מחקר אמריקאי (פורסם ב"אמריקן ג'ורנל " לרפואת הציבור) שערכו חוקרים מאוניברסיטת

"קולומבוס" באוהיו, לפי כשנה ונערך בקרב למעלה מ- 20,000 ילדים, מצא כי עליה במשקל אצל ילדים הסובלים מעודף משקל בזמן חופשת הקיץ גבוהה פי 2 מאשר בחודשי הלימודים והגן.

הסיבות לעלייה במשקל:
פעילויות רבות מחוץ לבית מעודדות אכילה בחוץ. שהייה מרובה בבריכה המלווה בצריכת ממתקים וגלידות במקום ארוחות מסודרות בבית.
סוגי בילוי המלווים באוכל כמו סרט + פופקורן, מפגשים חברתיים במסעדות מזון מהיר.
רביצה ארוכה מול מסך הטלוויזיה או המחשב, לא מפעילה את הגוף ומביאה לאכילה מתוך שעמום.
חוסר במסגרת יומית הגורם גם לשבירת מסגרת האכילה.

אז איך שומרים על תזונת הילדים במהלך החופש ?

גם בחופש הגדול חשוב לשמור על מסגרת תזונתית, לגוף צרכים תזונתיים קבועים במהלך כל ימות השנה, אכילה מסודרת תביא לצריכת מזונות בריאים ותחושות שובע, ותקטין את כמות הנשנושים והחטיפים. דאגו לכך שילדיכם יאכלו ארוחת בוקר, צהריים וערב.

ילדים מחקים את הוריהם ולכן אפקט הדוגמא האישית לאכילה נכונה יעבוד מצויין. הקפידו לאכול כמה שיותר ארוחות משפחתיות בהן יוכלו הילדים לצפות וללמוד מכם על הרגלי אכילה נכונים.

בארוחות הביניים הגישו לילדים חטיפים בריאים מהטבע: פירות חתוכים הם אפשרות מצויינת גם אם הילד ייבחר בסוף ממתק אל תתייאשו. התמידו! ככל שתחשפו בפני הילדים את האפשרות לתחליפים בריאים יותר שממלאים את משבצת המתוק כך יגדל הסיכוי שהם ייבחרו בהם.

שתפו את הילדים בהכנת הארוחות. ילדים שיכינו בעצמם את המזון שלהם יאכלו אותו בהתלהבות גדולה יותר. כך גם תבלו זמן איכות עם ילדיכם ותעבירו את הזמן בצורה יעילה.

שתייה מרובה של מים – הקיץ הוא הזדמנות מצויינת להדגיש בפני הילדים את חשיבות השתייה בדגש על שתייה לא ממותקת. גם כאן גייסו את הילדים לתהליך. תנו להם לבחור לעצמם בקבוק אישי (או צרו יחד איור על בקבוק) ותעצימו את חשיבות הרגל שתיית מים.

ההמלצה לילדים היא לקחת חלק בפעילות גופנית לפחות שעה ביום. תכננו פעילויות משותפות להפעלת הגוף. תהיו יצירתיים! עודדו את הילדים להצטרף לפעילות גופנית. הקימו קבוצת הליכה להורים ולילדים – פשוט וקל! צרפו אליכם הורים וילדים להליכה משותפת הביחד יגרום לכולכם הנאה בתוספת אפקט הדוגמא האישית. כך גם אתם תרוויחו מהפעילות וגם זמן איכות עם הילדים.

אל תחזיקו "אויבים" בבית- לא צריך למלא את הפריזר בגלידות או את הארון בחטיפים, אם ממש מתחשק… הקציבו חטיף אחד לכל ילד ותנו להם את הבחירה כך לא תיכנסו לעימותים מיותרים ותאפשרו להם ליהנות גם מהדברים שפחות מומלצים.

גם בחופש הגדול הקפידו על אכילה ליד שולחן האוכל ולא ליד המחשב או הטלוויזיה.

תיכנון מראש- קחו אתכם לחוף הים או לבריכה כריכים מלחם קל ופירות ע"מ לצמצם את הפיתוי לאכול בקיוסק המקומי.

ליאת יגר היא מנחת קבוצות לאכילה נכונה ופעילות גופנית, מנחה ומעצימה מבוגרים, בני נוער וילדים בתהליכי הרזיה באמצעות שיטה ייחודית שפיתחה, שעיקרה איזון פנימי וחיצוני, ביטחון עצמי ושלווה.

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.com


עוד באוכל