מקרה חמור: יוצאי אתיופיה הותקפו והושפלו על ידי שוטרים ללא כל סיבה

חייל בצנחנים התלונן לפני שנתיים כי מאבטח במועדון באיזור תקף אותו. השוטרים גיחכו על התלונה ובהמשך אף היכו אותו ואזקו אותו ואת חברתו כשהם מובילים אותם לתחנת זבולון כאחרוני העבריינים. נציב תלונות הציבור קבע כעת כי תלונתם מוצדקת וכי הם הותקפו ללא כל סיבה
 

צעירים יוצאי אתיופיה הותקפו והושפלו על ידי שוטרים ללא כל הצדקה. בעקבות התערבות נציב תלונות הציבור אשר קבע כי הצעירים צודקים בתלונתם וכי הם הוכו והושפלו ללא כל סיבה, נרשמה הבוקר הערה פיקודית לתחנת זבולון.

צעיר וצעירה, יוצאי אתיופיה, פנו לפני כשנתיים למשטרה לאחר שאחד מהם הותקף על ידי מאבטח במועדון בצפון אליו יצאו לבלות. השניים הושפלו, הוכו ועוכבו לחקירה במשטרה, ובהמשך אף נפתחו נגדם תיקים פליליים בחשד להפרעה לשוטר במילוי תפקידו. לאחר שבמשך למעלה משנה וחצי לא התקבלה כל החלטה בעניינם, השניים התלוננו לנציב תלונות הציבור על מייצגי המדינה בערכאות, והשופט (בדימוס) דוד רוזן אכן נתן היום את החלטתו. לאחר בדיקה קבע הנציב כי תלונתם של הצעירים מוצדקת, הורה על סגירת התיק נגד השניים, ואף הועברה בעניין הערה פיקודית מצד אגף החקירות והמודיעין של משטרת ישראל לתחנת משטרת זבולון אשר שוטריה היו מעורבים בפרשה.

 

הצעירים הוכו ונאזקו ונעצרו כאחרוני העבריינים, ללא כל סיבה. צילום: אילוסטרציה

 

מדובר במקרה שהתרחש לפני למעלה משנתיים. בחור צעיר, בוגר מכינה קדם צבאית (וכיום חייל קרבי בצנחנים) וחיילת בשירות סדיר, שניהם יוצאי אתיופיה, בילו במועדון בצפון הארץ, כשבשלב מסוים תקף המאבטח שעבד במקום את הבחור. הבחור התקשר למשטרה, אולם כשהשוטרים הגיעו למקום והוא ביקש להראות להם מי תקף אותו, השוטרים גיחכו ועזבו את המקום. הבחור התקשר שוב ושוב למשטרה, ורק בשיחתו הרביעית נשלחה שוב ניידת למקום. אולם כשהבחור הבין שאין בכוונת השוטרים לטפל בתלונתו הוא ביקש לבטל את התלונה ולעזוב את המקום. בשלב זה השוטרים דלקו אחריו, הכו אותו, אזקו אותו והובילו אותו לתחנת המשטרה. חברתו של הבחור, שניסתה לסייע לו, נאזקה אף היא ונעצרה למהלך הלילה. זאת ועוד, נגד השניים כאמור נפתחו תיקים פליליים בחשד להפרעה לשוטר במילוי תפקידו.

בתלונה שהוגשה לנציבות טענה עורכת דינם של השניים, כי על אף שבתיק החקירה קיימות ראיות המעידות כי מרשיה לא ביצעו כל עבירה וכי יש לסגור את התיקים בעניינם, במשך למעלה משנה וחצי לא נתקבלה כל החלטה בנושא.

הנציב רוזן בדק את התלונה ומצא אותה מוצדקת. הנציב ציין בהחלטתו בין היתר כי "לא ניתן להסכין עם המתנה ארוכה שכזו. מדובר בשני צעירים נורמטיביים, יוצאי העדה האתיופית, שהושפלו על ידי שוטרים, הבחור אף הוכה על ידי השוטרים, ובסופו של יום גם נאזקו כאחרוני העבריינים, הכל בכל, לאחר שההינו להתלונן נגד "שומרי הסף" במועדון, שאמור היה להיות פתוח לכלל הציבור".

 

"נאזקו כאחרוני העבריינים". משטרת זבולון

 

לאחר פניית הנציב למשטרה ובמהלך בירור התלונה, הוחלט במשטרה על סגירת התיק נגד השניים ועילת הסגירה שונתה בעניינו של הבחור מ'חוסר עניין לציבור' ל'היעדר אשמה פלילית'. בנוסף, לאחר שהתברר כי השיהוי הממושך בטיפול בתיק היה ללא הצדקה, הועברה בעניין הערה פיקודית מצד אגף החקירות והמודיעין לתחנת המשטרה.

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה:

"מדובר באירוע חריג שהתרחש לפני כשנתיים, במסגרתו עפ"י החשד אדם אשר היה שרוי בגילופין הותקף בידי מאבטח במועדון ועם הגעת ניידת משטרה, איים וגידף את השוטרים וכן סירב לעיכוב יחד עם חברתו ולפיכך הובא לחקירה בתחנת המשטרה, בסיומה שוחרר.
לציין, כי האירוע נחקר ותוצריו נבחנו ע"י מספר גורמים במשטרה ומחוצה לה, ובהתאם הוחלט במשטרה שלא להמשיך בהליך הפלילי נגדו והתיק נסגר. בהמשך בהתאם לבחינה מקצועית מחודשת, הוחלט לשנות את סיווג סגירת התיק ל'חוסר אשמה פלילית'".

עוד נמסר כי "משטרת ישראל מעניקה שרותי משטרה לכל אזרחי המדינה באופן הוגן ושוויוני. בהיותה של המשטרה תמונת ראי של החברה הישראלית, נמנים על שורותיה כ-1000 שוטרים ושוטרות בני העדה האתיופית (אחוז גבוה בהרבה משיעורם באוכלוסייה), מתוכם עשרות קצינים בתפקדי ליבה וקצינים בכירים. נזכיר כי במסגרת עבודה  מעמיקה שנעשתה בשנים האחרונות, יזמה המשטרה תכנית פעולה הנותנת מענה נכון לסוגיית שיטור היתר, קידמה מהלכי מניעה והסברה הכל תוך דיאלוג מול מנהיגים ונציגים בקהילה.
לצד אכיפה של החוק וביצוע המשימות הרבות המוטלות על כתפיה של משטרת ישראל, אנו נמשיך לפעול במרץ יחד עם נציגי הקהילה ויתר הגופים הרלוונטיים, על מנת לתת את השירות המיטבי המותאם לצורכיהם של כלל אזרחי ישראל, בהם גם יוצאי אתיופיה", כך נמסר מהמשטרה.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.com


עוד בחדשות