כנגד כל הסיכויים

טיפול התפתחותי חדשני שקיבלה תינוקת פגה בת ארבעה חודשים, במרכז הרפואי של מכבי, הוגדר כנס רפואי
טיפול התפתחותי חדשני שקיבלה תינוקת בת ארבעה חודשים במרכז הרפואי של מכבי שירותי בריאות הוגדר כנס רפואי. הטיפול הוא תוצאה של מחקר רפואי שערכה מכבי שירותי בריאות בשיתוף אוניברסיטת חיפה. המחקר אף הוצג ב"כנס בריאות הנפש העולמי של התינוק" שנערך לאחרונה ברומא.

עביר בולוס (32), ניסתה במשך שנים להרות. לאחר טיפולי הפרייה רבים היא הצליחה להגשים את חלומה ולהיכנס להיריון, ולא סתם היריון, אלא הריון של תאומים. בשבוע ה-28 להריונה החלו צירים מוקדמים וסיבוכים שהובילו ללידה מוקדמת. היא הועברה לטיפול נמרץ שם נאלצה לעבור ניתוח קיסרי חירום, בהרדמה מלאה. כך הגיעו לעולם אעיד ונור במשקל 1.2 קילו בלבד כל אחד, כאשר נור הונשמה במשך חמישה שבועות עם חשש כבד לחייה כשהיא סובלת מדימום תוך מוחי בדרגה 3, המצביע על סיכון גבוה לפגיעה נוירולוגית שעשויה להתבטא בבעיות מוטוריות כמו קושי בהליכה למשל. בנוסף סבלה נור מקשיי בליעה ובעקבותיו קושי משמעותי בעלייה במשקל.

חייה של נור היו בסכנה במהלך החודשים בהם שהתה בפגייה ואף לאחר שחרורה, במהלך מספר חודשים, ורבו סיכוייה לסבול מפגיעה נוירולוגית. למרבה הצער, אעיד לא שרד לאחר מספר חודשים בפגייה, אך עביר ובעלה החליטו שהם מתכוונים להילחם על נור בכל כוחם. עביר עזבה את מקום עבודתה והחליטה לעשות הכל למען בתה היחידה.

 

בתמונה: אורנה לב-אנקב, פיזיותרפיסטית התפתחותית במכבי ומנהלת אדמיניסטרטיבית של היחידה להתפתחות הילדּ, האמא והילדה נור. צילום: מכבי

אורנה לב-אנקב, פיזיותרפיסטית התפתחותית במכבי שירותי בריאות, ומנהלת אדמיניסטרטיבית של היחידה להתפתחות הילד, ביחד עם האלה חזאן עובדת סוציאלית מומחית בהתפתחות הילד, החלו בטיפול אינטנסיבי מדי שבוע, במשך שנה וגם ואחריה ביצעו מעקבים רצופים. עביר, שלא האמינה בתחילת הדרך לתוצאות שתגלה בהמשך, הייתה חדורת מטרה לכל הוראה שתינתן מהצוות הרפואי. "כל הגעה לטיפול הייתה עבורי כמו משימת חיי, יישמתי כל מה שביקשו ממני, גם כשחשבתי שאני לא יכולה, לא יכולתי לוותר לרגע" מספרת עביר.

השיפור במצבה של נור החל בהדרגתיות. עביר יישמה באופן מלא את הדרכת הצוות המקצועי. הטיפול עסק בהדרכה לאחיזה בתנוחה אסופה ומאורגנת המעודדת תנועות תקינות להתפתחות אבני הדרך המוטוריות כמו הבאת ידיים למרכז ולצעצוע, השכבה על הבטן תוך מתן תמיכות מתאימות. בנוסף היא הודרכה כיצד לאחוז בצורה רגישה המאפשרת תקשורת איכותית ואכילה יעילה יותר מבקבוק ועוד מגוון תרגילים שנתבקשה עביר לבצע בכל יום בביתה. התוצאות לא איחרו להגיע. נור החלה לעלות במשקל, החלה לשחק בתנוחות השונות, לזחול ואף החלה לצעוד את צעדיה הראשונים. עם הזמן וככל שמצבה השתפר התגלה שאף מדובר בילדה חכמה במיוחד, שכן התברר שהילדה מסוגלת בגיל שנתיים להבין ולדבר בערבית ועברית וכן לדעת לזהות צבעים וצורות באופן שהפתיע אפילו את אורנה הפיזיותרפיסטית.

הודות לטיפול מקצועי נכון והירתמות ללא פשרות של האם, נור יצאה מכלל סכנה וכנגד כל הסיכויים היא מתפקדת כיום ללא דופי, ילדה שמחה וחכמה. "רק בגיל חצי שנה היא יצאה משלב ההישרדות הפיזית שלה כשהחלה לעלות במשקל באופן מספק. ממרום ניסיוני לא נתקלתי עדיין בסיפור כל כך מרגש של תינוקת שהחלה דרכה ממקום כל כך מדאיג והגיעה להתפתחות תקינה" מוסיפה לב-אנקב. עביר מסרה: ״עד היום אני ונור מחוברות באופן הדוק לאורנה, אני לא אשכח לעולם את העזרה והנתינה שהיא העניקה לנו, היא האמינה הרבה יותר ממני. במקומות אחרים ובמדינות אחרות הייתי משלמת על הטיפול הזה הון תועפות, אני אהיה אסירת תודה כל חיי".

 

אורנה לב אנקב בהרצאה בכנס בריאות הנפש העולמי שנערך בחודש האחרון ברומא. צילום: מכבי

בהמשך לסיפור הצלחתה, אורנה השתמשה במקרה של נור כסיפור רקע מרגש, בעת שהציגה את המחקר שלה, שנעשה בהנחייתה של ד"ר אפרת שר צנזור מאוניברסיטת חיפה וד"ר שרה בני שרם, נוירולוגית והתפתחות הילד, אודות הקשר בין איכות התנועות הספונטניות וההתפתחות המוטורית של פגים בגלאי 3-4 חודשים ולבין האינטראקציה שלהם עם אמם.

המחקר נעשה  במכבי, ובשיתוף עם אוניברסיטת חיפה ועם פרופסור כריסטה איינספיילר, מאוניברסיטת גרץ באוסטריה, חוקרת ומדריכה עולמית לשיטת האבחון באמצעות איכות תנועות ספונטניות. לאחרונה חזרה אורנה לב אנקב מכנס עולמי להתפתחות הילד שנערך ברומא לעיני כ-1700 העוסקים בתחום התפתחות הילד בעולם, לשם הוזמנה והציגה את שיטת המחקר ואת סיפור ההצלחה של נור ומשפחתה.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות