"אפילו אזעקה לא היתה כשהטיל המטורף נחת כאן"

12 שנים חלפו מאז נפלה הקטיושה שגבתה את חייהם של שמונה מעובדי מוסך הרכבת בחיפה. שמונה משפחות יקרות שאיבדו ברגע את אהוביהם ופצועים שאינם שוכחים את מראה פטריות העשן בשמיים ואת הרעש הנורא
ביום חמישי האחרון התקיים טקס האזכרה השנתי לשמונת חללי רכבת ישראל בחיפה, שנהרגו במלחמת לבנון השנייה. האזכרה נערכה באנדרטת ההנצחה בקריית ים במלאת 12 שנים לנפילת הטיל במוסך הרכבת.

הטיל נפל במוסך הרכבת ביום ראשון, 16 ביולי 2006, מעט אחרי  השעה 9:00 בבוקר. שמונת העובדים זכרם לברכה הם נסים אלהרר, שמואל בן-שמעון, עשהאל דמתי, רפי חזן, שלומי מנסורה, דוד פלדמן, דניס לפידוס וראובן לוי – נהרגו באירוע הקשה, ועובדים אחרים נפצעו.

 

האסון הכבד במוסך הרכבת. לא שוכחים. יולי 2006. צילום ארכיון

תושבי האיזור זוכרים היטב את האירוע הטראגי כאשר באותו בוקר יום ראשון נחת הטיל בחיפה ללא כל אזהרה וללא כל אזעקה שקדמה לו. רק לאחר מכן נכנסו לפעולה מערכות האזעקה באיזור, אז כבר נאלצו התושבים לשמוע את הסירנות העולות והיורדות עשרות רבות של פעמים ביום ובלילה, לאורך חודש שלם ועקוב מדם, ואלפי טילים שגבו קורבנות בגוף, בנפש וברכוש.

 

נפילת הטיל במוסך הרכבת, גרם למותם של שמונה עובדים ולפציעתם של אחרים. צילום: צבי רוגר עיריית חיפה

"אני לא אשכח את היום הזה כל חיי, אפילו אזעקה לא היתה ואני בדיוק הייתי בעיר התחתית בחיפה", נזכרת מאיה שרון, תושבת קריית ביאליק, "אני עצמאית וקפצתי לרואה החשבון שלי בעיר התחתית, ופתאום ברחוב שמענו רעש מטורף ממש אבל לא היתה אזעקה ולא היה ברור בשניות הראשונות מה קורה. רק אחר כך עלו פטריות של עשן בשמיים וכל מי שהיה ברחוב נכנס להיסטריה ובדרך חזרה לקריות בשיא הלחץ כבר היתה אזעקה בזמן שנסעתי ברכב, והמלחמה האיומה הזו יצאה לדרך. בהמשך אותו היום אמרו בחדשות שבאירוע הזה נספו 8 עובדי רכבת ישראל שהיו במוסך הרכבת בחיפה. אני מרגישה נפגעת חרדה למרות שמעולם לא חשבתי לעשות עם זה כלום. שתביני שהטיל נפל בקו אווירי ממש קרוב למקום שבו הייתי. זה היה מזל גדול ואני לא מפסיקה לאול את עצמי מאז שאלות. זה לא פשוט. מאז המלחמה אני בחרדות מכל סירנה. כל רעש דומה בטלוויזיה מקפיץ אותי וזה למרות שעברו כבר 12 שנים. לא שוכחים דבר כזה".

 

ראש העירייה יונה יהב במקום בו נפל הטיל. צילום:  צבי רוגר דוברות עיריית חיפה

בטקס האזכרה שנערך ביום חמישי לזכר הרוגי האסון, הגיעו שר התחבורה, ישראל כ"ץ, יו"ר דירקטוריון רכבת ישראל, דן הראל; מנכ"ל רכבת ישראל, שחר איילון; ראש עיריית קריית ים, דוד אבן צור, יו"ר וועד איזור הצפון של הרכבת ישראל, גיל יצחק. בטקס השתתפו גם עובדי הרכבת והמשפחות השכולות.

גם אלו שאינם מוכרים כנפגעי חרדה ממשיכים להילחץ מכל רעש של סירנה. פגיעת טיל בבית בקריות במלחמת לבנון השניה. צילום ארכיון

השר כץ אמר אמר בטקס: "זכרון הנופלים מהווה נר לרגלינו המזכיר לנו מדי יום את חוסנו של העם היהודי אל מול אויבנו. הדרך להכרה הממלכתית לא הייתה קלה. פניות רבות של המשפחות נענו בשלילה, גם על ידי גורמים בכירים בממשלה – אך המשפחות לא הרימו ידיים. עובדי רכבת ישראל אמנם לא לבשו מדים בעת נפילתם, אך היו מגויסים למאמץ הלאומי לשמירה על שגרת החיים תחת אש – ובמסגרת זו הם קיפחו את חייהם בטרם עת. כשר האחראי על כל מערכות התחבורה במדינת ישראל ועל האנשים העובדים בהן, חשתי מחויבות עמוקה לא להשאיר את המשפחות לבד. החלטתי לפעול ולסייע בכל הדרכים כדי לאפשר גם לאזרחים שהקריבו את חייהם במסגרת מערכות ישראל לקבל את אות המערכה" אמר השר.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.com


עוד בחדשות