קמפיין מכבי מזכיר להורים שלא לשכוח ילדים ברכב

"כולנו חווים מצבי עייפות, מתח ושינויים בסדר היום ועל כן באחריותנו לאמץ הרגלי מניעה קבועים על מנת שהיקרים לנו מכל יהיו בטוחים"
 

מחוז הצפון של מכבי שירותי בריאות פתח בקמפיין למניעת שכיחת ילדים ותינוקות ברכב, על רקע החודשים החמים שבפתח, במסגרתו ניתנו עצות מעשיות למניעה.

"כולנו חווים מצבי עייפות, מתח ושינויים בסדר היום ועל כן יש באחריותנו לאמץ הרגלי מניעה קבועים על מנת שהיקרים לנו מכל יהיו בטוחים", מסבירה מקדמת הבריאות המחוזית של מכבי, אנדרה הורביץ.

חודשי יולי אוגוסט הם החודשים החמים ביותר בשנה בישראל, וכידוע חום קיצוני משפיע על תינוקות ופעוטות במהירות רבה יותר ובצורה חמורה יותר מאשר על מבוגרים, בייחוד שעליית הטמפרטורות ברכב סגור מתרחשת כבר בדקות הראשונות.

תופעת "תינוק נשכח ברכב" מתרחשת לרוב בזמן עייפות של ההורה, מתח נפשי או שינוי בשגרת ההסעה, של הילד שלא כביום יום. במצב כזה, הנהג הופך למעין "טייס אוטומטי", מצב אשר גורמת לעיתים לשכוח את משימתו החדשה להסיע את הילד והוא ממשיך בשגרת יומו. כך הוא עלול לשכוח את הילד ברכב. התופעה יכולה לקרות לכל אדם – אימרת "לי זה לא יקרה" לצערנו אינה תקפה לגבי אף אדם, אומרים במכבי.

 

אל תשכחו אותי ברכב. צילום אילוסטרציה Shutterstock

במכבי יצאו בעלונים ובמסרים לכלל האוכלוסייה בצפון עם עצות ואמצעי הגנה מפני שיחכה על ידי הנחיות ברורות שחשוב לכל הורה לילדים מתחת לגיל שלוש לאמץ על מנת למנוע אסון מיותר.  הכלל הראשון והדיי ברור הוא לוודא שאכן ביציאה מהרכב ריק מנוסעים. אך מנגד, כחלק בטיפול בהסחת הדעת, ההנחיה הרצויה ביותר היא בכלל להימנע מדיבור בנייד בעת נסיעה, אשר הוכח כמקור ראשי להסחת דעת.

עצה יעילה נוספת היא השארת החפצים האישיים במושב האחורי כמו תיק, ארנק והכי חשוב המכשיר הנייד, שכן בלעדיו אנו תמיד חשים כי משהו חסר לנו. כמו כן חשוב לתכנן את הנסיעה  מראש, כולל תזכורת קבועה לפני תחילת הנסיעה בעת ההגעה למקום היעד וחשוב מכך, שיחה קבועה לבן הזוג בעת ההגעה.

במכבי מאמינים כי כאשר כל הורה בזמן אמת יקפיד על הכללים האלו, שאינם מהווים קושיי רב, ניתן יהיה לעבור את הקיץ בצורה שקטה ורגועה וללא אירועים מיותרים. "אנחנו נמצאים בשיאו של הקיץ ולכן חשוב להקפיד על ההנחיות. כארגון בריאות מוביל מחובתנו להניע את הציבור לסדר פעולות נכון על מנת לדאוג שהיקרים לנו מכל יהיו בטוחים בכל עת", מסכמת הורביץ.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות