חוקרות כללית איתרו סכנה בטיפול תרופתי להפרעת קצב

סיכון חמור בנטילת תרופות לפעילות יתר של בלוטת התריס, בשלוב עם תרופה שניתנת להפרעת קצב
ד"ר מיכל גרשינסקי, מומחית באנדוקרינולוגיה במרכזים הרפואיים של כללית בחיפה:  לין וכרמל, הציגה עבודת מחקר בכנס האיגוד האירופאי לאנדוקרינולוגיה שהתקיים בברצלונה עבודת המחקר שבוצעה בשיתוף פעולה בין צוותי מחלקת אנדוקרינולוגיה והמחלקה לאפידמיולוגיה של שרותי בריאות כללית.

ידוע שהתרופות שניתנות לטיפול בפעילות יתר של בלוטת התריס עלולות לגרום לירידה פתאומית ומסכנת חיים בכדוריות הדם הלבנות. מדובר בתופעת לוואי נדירה המתרחשת ב- 0.2-0.5% מהמטופלים. כדוריות הדם הלבנות מגינות על הגוף כנגד זיהומים חיידקיים, לכן במצבים של מחסור חמור בכדוריות הדם הלבנות המטופל חשוף לזיהומים חיידקיים מסכני חיים.

 

ד"ר מיכל גרשינסקי בכנס האיגוד האירופאי לאנדוקרינולוגיה בברצלונה. צילום: דוברות כללית

תרופת אמיודרון, שהינו טיפול מקובל לחולים עם הפרעות קצב הלב, עלולה לגרום לפעילות יתר של בלוטת התריס בכ- 10% מהמטופלים בתרופה וחלקם אף יזדקקו לטיפול בתרופות כנגד יתר תריסיות.

החוקרות מכללית: ד"ר מיכל גרשינסקי, ד"ר נעמי גרוניך וד"ר עדית לביא הראו לראשונה שבקרב המטופלים שנחשפו לאמיודרון ונזקקו לטיפול נוגד פעילות היתר של בלוטת התריס, חלה נסיקה בסיכון לתופעה של ירידה פתאומית בכדוריות הדם הלבנות. בקבוצה זו שכיחות התופעה עלתה פי 5 בהשוואה לחולים שקיבלו את הטיפול כנגד פעילות יתר של בלוטת התריס מסיבות אחרות.

הסיבוך המסוכן מתרחש לרוב בחודשיים הראשונים לתחילת הטיפול. נוכח הנתון המרשים שגילו, ממליצות החוקרות מכללית לשקול בקפידה מתן אמיודרון במטופלים עם הפרעות קצב לב ולתת את התרופה רק למי שעבורם לא קיים טיפול אחר. בחולים שפיתחו את פעילות היתר של בלוטת התריס על רקע טיפול באמיודרון החוקרות ממליצות לבצע מעקב צמוד אחרי ספירות הדם, כדי לזהות את המגמה המסוכנת מוקדם ככל האפשר.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות