חיפה: מתכננים מהלכים

יהב ישמח שמערכת הבחירות בחיפה תישאר רדומה. קליש מקווה שיום השבתון יביא את החיפאים לקלפיות. עציוני, ללא תמיכת משה מזרחי, צריך להחליט אם לחבור לקליש או לרוץ על הסוף. וגם: מה יעלה יהב בערב של גמר המונדיאל?


 

אומרים שחיפה רדומה, ומערכת הבחירות הנוכחית בהחלט מוכיחה זאת. לפחות על פי הסקרים ניטש קרב צמוד בין יונה יהב לעינת קליש רותם. בפועל, בניגוד לערים אחרות שם המועמדים כבר עברו להילוך מתקדם, זר שיגיע לחיפה יחשוב שהבחירות כבר מאחורינו. למעט כמה שלטי בחירות ספורדיים, אין עניין רב בבחירות. לך תסביר לחיפאי הממוצע שההשפעה של ראש עיר על חיי היום יום שלו, גדולה הרבה יותר מהשפעתו של ח"כ או אפילו שר בכיר, על חיינו.
השקט הזה (אולי השקט שלפני הסערה?) טוב ליהב. גם פיצול הכוחות במחנה "רק לא יונה" משרת אותו. יהב מגיע לחוגי בית, עונה גם על שאלות קשות שמופנות אליו וגם ביום ראשון בערב – בזמן שכולנו נהיה צמודים למסכים ונצפה בגמר המונדיאל – יהב יהיה בחוג בית בהשתתפות 100 תושבים. לכו תבינו אנשים. את הקמפיין בתקשורת ובשטח יתחיל ראש העיר רק בחודש הבא.

זר שיגיע לחיפה יחשוב שהבחירות כבר מאחורינו

ברגע שאבוחצירה הודיע רשמית שהוא לא מתמודד לראשות העיר, בסקרים מתחזק דוד עציוני הצעיר. הוא מגיע לכ – 14% תמיכה, אבל גם הוא מבין שזה לא מספיק. בטח כשמתחתיו אין נבחרת מנצחת: משה מזרחי, יו"ר ההסתדרות במרחב ולשעבר יו"ר ועד עובדי עיריית חיפה, החליט להפנות גב לעציוני. צ'יזיק לא מביא מצביעים, אולי ההיפך, ואם עציוני לא יפתיע עם מספר שתיים ראוי, מוכר ודומיננטי – הוא כנראה נמצא כעת בשיא שלו מבחינת היכולת האלקטורלית.
כתבתי כאן בטורים קודמים ואני שב וכותב: לא מן הנמנע שעציוני יחבור לקליש. זה יכול להיות מהלך שמנצח מערכת בחירות. עציוני יזכה בחמש השנים הקרובות לצבור ניסיון כסגן ראש עיר, והרי חוסר ניסיון זה עקב האכילס שלו. מצד שני – מהלך כזה יקטין באופן משמעותי את סיכוייו להתמודד ולנצח את הבחירות הבאות, כי הרי לא קל לנצח ראש עיר מכהן, בטח אם שימשת כסגנו.
מנגד, אם יהב לוקח אז עציוני צפוי לנדוד לחמש שנות אופוזיציה נשכחות. אבוחצירא לא יסכים לראות את עציוני בצמרת העירייה. זה מאיים על סיכוייו לנצח בבחירות הבאות. החלטה לא פשוטה ניצבת בפתחו של עציוני, החלטות יתקבלו שם כנראה רק אחרי הקיץ.
לקליש הייתה הזדמנות פז לקבל תקציב גבוה לקופה היחסית ריקה שלה ולחבור לאיש העסקים יעקב פיינגולד. היא סירבה להצעה המפתה. תומכיה אומרים שזו הוכחה נוספת לכך שהיא לא "פוליטיקאית" במובן השלילי של המילה, אלא באה ממניעים נקיים לתפקיד. אחרים טוענים שהמהלך הזה עלול לעלות לה בבחירות. מי יכול לסרב לצ'ק שכולל שישה אפסים? הנה, נמצאה התשובה.
ועדיין קיימת האופציה למועמד נוסף. אולי יעקב בורובסקי, אולי שפן אחר שיישלף מהשרוול ברגע האחרון ויהנה, אולי מומנטום של הרגע האחרון.
נכון לעכשיו צפוי קרב צמוד, שלאחוז ההצבעה תהיה השפעה ניכרת לכאן או לכאן. קליש רותם תרצה שהמוני החיפאים ינצלו את יום הפגרה ויגיעו לקלפיות. ליהב עדיף שיעור הצבעה נמוך. הכדור כמו תמיד – בידיים שלכם.

יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחדשות