ורד וגלי, סיפור הצלחה

תאומות בנות 9.5 מהקריות ניסו זמן רב לבצע מהפך באורח החיים אך ללא הצלחה. כעבור מספר חודשים במרכז 'מכבי אקטיבי' – התוצאות לא איחרו להגיע
 

סיפור הצלחתן של ורד וגלי (9.5) אחיות תאומות, תושבות קריית חיים, החל לפני כשנה וחצי.

הן נולדו לבית חם ואוהב ועל אף המעטפת המחבקת, הלך העניינים בבית סבב תמיד סביב אוכל. היסטורית המשפחה מלמדת גם על זוג הורים הסובל כבר שנים מהשמנה חריפה. אצל האם, הבעיה מלווה במחלות מטבוליות רבות והאב עבר רק לפני שנתיים ניתוח לקיצור קיבה והוריד 60 ק"ג .

ג'אנה, האם, רצתה בכל כוחה למנוע את הידרדרות בנותיה לאחר שהבחינה כי בשנים האחרונות בעיית המשקל שלהן החריפה ולוותה בעלייה ברמות הסוכר בדם.

"רציתי לעזור להן בכל מחיר, כאמא לארבע בנות לא יכולתי להרשות לעצמי כלכלית לרשום אותן לכל חוג או סדנה", מספרת האם. כשלא מצאה פתרון ניסתה ליצור שגרת אכילה בריאה בבית, אך מהר מאוד הבינה שלבד לא תוכל לשנות סדרי עולם.

לפני שנה וחצי הגיעו זוג התאומות למרפאת מכבי בקריית ים שם המליצה להם ד"ר מירה מאייר, המלווה את המשפחה כבר זמן רב, לנסות את מרכז 'מכבי אקטיבי' לטיפול בהשמנה, כשירות הניתן למבוטחי הקופה.

 

מעוררות השראה. התאומות ורד וגלי עם מנהלת מכבי אקטיבי והמאמן. צילום: מכבי

 

בהתחלה התאומות לא ממש התחברו וכבר חשבו לוותר, אך עם הזמן הדברים החלו להשתנות.

התאומות החלו להתמיד בשיעורי הספורט ונקשרו למאמן ולתכנית שנבנתה עבורן. המאמץ הגופני היה אתגר קשה בהתחלה, אך העידוד והפרגון מצד הצוות, לצד שיפור הדרגתי ביכולת הגופנית – גרם להן לשאוב כוחות ולהמשיך. במקביל, בבית כבר הורידו מהמדפים את המוצרים המתוקים, דבר שהאם לא הצליחה לעשות לפני כן. התאומות יישמו גישה של אכילת צלחת ירקות בצבעים, אכילת פירות בהגשה מסודרת והקפדה על שתיית מים.

ההשפעה שהן ספגו מהצוות הרב מקצועי הכולל דיאטנית, עובדת סוציאלית, מאמן ספורט ויועצת לפעילות גופנית וממגוון הפעילויות השונות, החלו לחלחל וברגע שהביטחון העצמי גבר – התוצאות לא איחרו לבוא.

לאחר מספר חודשים בלבד, ורד וגלי ירדו כחמישה ק"ג כל אחת, וגבהו כל אחת בכחמישה ס"מ. כמו כן, במדד ההשמנה BMI ירדו ביותר מ-4 יחידות, שווה ערך לירידה של כ- 12 ק"ג למבוגר. כמובן שחלה גם ירידה ברמת הסוכר בדם.

 

סיפור הצלחה. ורד וגלי עם מנהלת מכבי אקטיבי והמאמן. צילום: מכבי

 

החל משיפור בכושר הגופני וירידה במשקל, דרך החיבור לפירות וירקות ועד לגוף בריא והערכה עצמית, הרצון לחולל שינוי השתלם לתאומות, והן הצליחו לרגש מאוד את הצוות הרפואי שליווה אותן מנקודת הפתיחה בה הגיעו ועד לתוצאות כעת.

"אני חייבת לציין שהקרדיט באמת כולו למכבי אקטיבי, הכל בזכותם. אני כל כך מאושרת שמצאנו מקום שמעניק לבנותיי מענה רגשי ופיזי. אני לא מאמינה שזה היה קורה בצורה אחרת או במקום אחר. מכבי שינו להן את החיים והמסר שלי הוא שלא משנה מה הגיל ובאיזה מצב אנו נמצאים, באמצעות כוח רצון והכוונה נכונה ניתן לשנות חיים שלמים" מספרת אימן של התאומות.

מאז החלו לשים דגש על טיפול בהשמנת ילדים, הוקמו 19 מרכזים של מכבי אקטיבי, בהם בחיפה, קריית מוצקין, יוקנעם, שפרעם ונצרת עילית. מהנתונים עולה כי 25% מהילדים מטופלי מכבי בצפון סובלים מעודף משקל והשמנה, והסיכוי של נער או נערה בגיל ההתבגרות לסבול מהשמנה בעתיד עומד על כ-65%.

רות מיכאליס-גרינולד, מנהלת מרכזי מכבי אקטיבי בצפון: "אנחנו שמים דגש על תחושת המסוגלות: השילוב של מצב הרוח, כושר גופני וביטחון עצמי הוא מכלול חשוב כדי להבין את סיבות ההשמנה. הטיפולים אינם מיועדים לאסתטיקה, אלא לאורח חיים בריא מכל הבחינות. להורים חלק חשוב בהובלת התהליך לכל המשפחה. המטרה שלנו להוביל אותם לקחת אחריות ולהוריד קצת אשמה. בסופו של דבר לכולם מטרה משותפת- לבנות אורח חיים בריא ונכון שיוביל להצלחה בתחומים שונים".


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות