"כמות הפגיעות מבעלי חיים עולה באופן משמעותי בחודשי הקיץ"

מנהל מחלקת ילדים במרכז הרפואי 'בני ציון' מספר לנו על פגיעות מבעלי חיים ודרכי התמודדות: החל מהכשות נחש ועקיצות דבורה ועד נשיכות כלבים
מנהל מחלקת ילדים במרכז הרפואי בני ציון, פרופ' יצחק סרוגו, מסביר על פגיעות מבעלי חיים בייחוד בעונת הקיץ: "מרבית החרקים והזוחלים אינם מסוכנים, אך במגע איתם, הם עלולים לגרום לתגובות קשות דוגמת אלרגיות חריפות, זיהומים ואף לסכנת חיים".

לדברי פרופ' סרוגו, "הקיץ כבר כאן וזוהי עונתם של הזוחלים ושל החרקים ואצלנו במחלקה, אנחנו נפגשים פעמים רבות עם ילדים שנעקצו או ננשכו ע"י בעלי חיים שונים וכמעט בכל רגע נתון מאושפז במחלקה ילד שנפגע כתוצאה מכך".

"המקרים השכיחים ביותר הם עקיצות דבורים וצרעות: רוב הנעקצים לא יבחינו בין העוקצים השונים ולכן ההתייחסות היא כאל עקיצת דבור או צרעה עד להערכה ספציפית ע"י אלרגולוג. בדרך כלל, אין לילדים תגובות אלרגיות קשות לעקיצות אלה, אך עם זאת, ישנה סכנת חיים במקרה של עקיצות מרובות. עקיצה בפה, במקרה של דבורה העומדת על פרי ממנו נוגס הילד, עלולה לגרום לבצקת מסוכנת בדרכי הנשימה".

מנהל מחלקת ילדים פרופ' יצחק סרוגו. צילום: יחסי ציבור

מנהל מחלקת ילדים פרופ' יצחק סרוגו. צילום: יחסי ציבור

ולגבי הכשות נחשים: "עקיצות כאלו מצויות יותר באזורים חקלאיים, אך יש לזכור שהצפע מטפס על עצים. במקרה של הכשת נחש (גם בעקיצת עקרב) יש להגיע מיד עם הילד לבית החולים. הטיפול ניתן לפי התפתחות התופעות ויכלול בדרך כלל נסיוב ספציפי להכשת נחש".

נחש צפע. צילום: אילוסטרציה

נחש צפע. צילום: אילוסטרציה

"ילדים שננשכו ע"י יונקים מגיעים למיון לעיתים קרובות. בדרך כלל מדובר בנשיכות חתולים וכלבים. הטיפול מורכב משלושה מרכיבים עיקריים: טיפול מקומי בפצע שחשוב שיינתן מוקדם, כולל רחיצה נמרצת, חיטוי וטיפול אנטיביוטי. חשוב לוודא חיסון תקף  נגד טטנוס או לרעננו. בכל מקרה של פגיעת יונק יש להתקשר ללשכת הבריאות המחוזית שרק בסמכות רופאיה להחליט באשר לצורך בחיסון כלבת".

נשיכות כלבים. צילום: אילוסטרציה

נשיכות כלבים. צילום: אילוסטרציה


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות