מוטרפים על הבריאות

צוותי כללית ברחבי מחוז חיפה וגליל מערבי יצאו במבצע "אטרף של בריאות" וביצעו אלפי בדיקות לאיתור מוקדם למטופלי כללית
עליה של קרוב ל-70%, בהשוואה לשיעור הבדיקות הממוצע בשבוע רגיל, נרשמה במהלך מבצע יזום שבו בוצעו במהלך שבוע מרוכז בדיקות במרפאות כללית ברחבי מחוז חיפה וגליל מערבי.

סה"כ בוצעו במהלך שבוע האטרף 62,580 מדידות הכוללות: מדידת גובה ומשקל להערכת מסת גוף ואיתור מצבים של עודף משקל או תת משקל, מדידת לחץ דם,איתור ורישום מצב עישון, בדיקת שתן למיקרואלבומין (לזיוהי מוקדם של פגיעה כלייתית בקרב חולי סוכרת) וחיסוני פנוימווקס כנגד דלקת ריאות, בעיקר בקרב בני 65 ואילך.

המבצע כלל פניה יזומה למי שלא נבדק מזה זמן רב, קמפיין אטרקטיבי מבדר ברשתות החברתיות ובדיקות במקום לכל מי שהזדמן למרפאות, מכל סיבה שהיא. בעקבות המבצע, נרשם בכל המרפאות זינוק ניכר במספר הבדיקות, אך בין המרפאות הבולטות במספר הבדיקות ובעלייה באחוזים, בהשוואה לשבוע רגיל, ניתן לציין בחיפה את מרפאת איינשטיין החדשה, בה בוצעו 384 מדידות, עם עליה של 159%, מרפאת עתלית התבלטה במספר הבדיקות שבוצעו בה ונמצאה במקום רביעי בכלל הישגי המחוז.

 

שבוע אטרף – מרכז בריאות הילד בנהריה. צילום דוברות כללית

באיזור העמקים התבלטה במיוחד מרפאת יוקנעם עילית, בה בוצעו 507 מדידות, עליה של 70%. בין מרפאות הקריות בלטה מרפאת עוזיאל בקרית אתא, בה  ביצע הצוות לא פחות מ-811 מדידות שהן עליה של 142%.

המרפאות בישובים הערביים בגליל המערבי בלטו בהישגיהן: במרפאות שעב, בענה, עראבה וטמרה בוצעו סה"כ לא פחות מ-6000 מדידות. בלטה מכולן מרפאת טמרה, בה בוצעו 2632 מדידות שהיוו עליה של מאות אחוזים בשיעור הבדיקות. לדוגמה, במרפאת עראבה עליה של 727% לעומת שבוע רגיל.

 

שבוע אטרף במרפאת בונן. צילום דוברות כללית

ד"ר לילך דולב, סגנית המנהלת הרפואית של כללית במחוז, שריכזה את המבצע, מציינת כי מדובר במדדי בריאות לאומיים שנקבעו ע"י משרד הבריאות. אלו הם נתונים רפואיים חשובים אשר מאפשרים לצוותים המטפלים לקדם את בריאותם של האנשים ולטפל בהם בגישה של איתור מוקדם ורפואה מונעת. כדוגמה, אותרו אנשים רבים עם יתר לחץ דם, הידוע בכינוי "הרוצח השקט", כאלה שכלל  לא היו ידועים עד כה כסובלים מהבעיה. הם הופנו להמשך מעקב ובירור, לשם התאמת טיפול תרופתי ובעיקר שינוי באורח חיים. בדרך זו ניתן למנוע מקרים רבים של אירועים מוחיים, תחלואת לב וסכנת חיים.

כמו כן, ברגע שמאותר אדם עם עודף משקל, ובעיקר אם מדובר במי שגם מעשן, הוא נמצא בקבוצת סיכון גבוהה וחשוב לנו להדריכו, לעקוב אחריו ולסייע לו במניעת גורמי סיכון אלה. לאור ההצלחה וההיענות הגבוהה בדעתנו להמשיך ולערוך מעת לעת מבצעי אטרף דומים.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות