הצילו את עורם

כ-700 איש הגיעו ונבדקו ב-14 מרפאות כללית ברחבי מחוז חיפה וגליל מערבי, במסגרת שבוע מודעות העור. מי יותר בסיכון ללקות בסרטן העור ולמה חשוב להיבדק באופן קבוע?
 ד"ר בשמת זמיר עורכת בדיקות נגעים בעור במהלך מבצע שבוע מודעות העור. צילום: כללית


ד"ר בשמת זמיר עורכת בדיקות נגעים בעור במהלך מבצע שבוע מודעות העור. צילום: כללית

המבצע לאיתור מוקדם של סרטן העור שנערך במרפאות כללית, במסגרת שבוע מודעות העור, המשותף עם האגודה למלחמה בסרטן, הוכתר בהצלחה לאחר שלא פחות מ-700 איש נרשמו להיבדק.
כללית נערכה למבצע רחב היקף שהתפרס על כל רחבי מחוז חיפה וגליל מערבי, במהלכו בוצעו בדיקות נגעים בעור על ידי מומחים ברפואת עור של כללית ב-14 מרפאות בחיפה, בקריות, בעמקים ובגליל המערבי. ד"ר זאהי סעיד, המנהל הרפואי של כללית במחוז, מדגיש כי הושקע מאמץ כן להנגיש את השירות בפריסה רחבה ובתוספת שעות בדיקה לעומת שנים עבורו.
בשנה שעברה אותרו במבצע שישה מקרים חשודים למלנומה ו-26 למצבי סרטן אחרים. כמו כן, בוצעו 110 ביופסיות. הצפי הוא שהשנה, עם הגדילה במספר הנבדקים, יאותרו מקרים רבים יותר. "כל מקרה כזה, שמאותר בזמן, הוא הצלת חיים", מדגישים בכללית.
"הבדיקות מבוצעות כל השנה, כחלק מהשירות המרפאתי, אך אין ספק שמבצע מרוכז, במסגרת שבוע מודעות העור, מביא להיענות גבוהה", מסבירים בכללית. "היתרון הוא בכך שהבדיקות מבוצעות ללא תשלום ואינן גוררות הצמדת המטופל לרופא הבודק, למשך רבעון".
מומחי כללית מסבירים כי בישראל, הסיכון ללקות בסרטן העור גבוה, בשל השילוב של ארץ שטופת שמש עם חודשי קיץ רבים, במהלכם הקרינה היא בעוצמה גבוהה משך שעות רבות ביום. יחד עם זאת, יש גם קבוצת אוכלוסיה גדולה ממוצא אירופאי, בהירת עור שנמצאת בסיכון גבוה במיוחד. על כן, יש חשיבות רבה לאיתור מוקדם ולפתרונות טיפוליים מתקדמים, כפי שמפרטת ד"ר בשמת זמיר, מנהלת מערך רפואת העור של כללית: "סרטן העור הנפוץ ביותר נקרא סרטן תאי הבסיס, או בקיצור BCC. הוא מופיע בעיקר באזור הפנים ובמיוחד אצל אנשים שהיו חשופים הרבה לשמש בצעירותם. בדרך כלל, יש צורך בכריתה כירורגית, שהינה פרוצדורה יחסית פשוטה המותירה צלקת קטנה בלבד, אשר תביא לריפוי מלא. אבל, כאשר הגידול נמצא סמוך לאיברים חיוניים ורגישים, כמו עיניים, אף ופה, המנתח עומד לא פעם בפני דילמה קשה והולך 'על חבל דק', כשהוא משתדל ל'חסוך' ברקמה בריאה, כדי לא לגרום לעיוותים בפנים. יחד עם זאת, הוא שואף להוציא את כל הגידול בשלמותו ולהביא לריפוי מלא, ללא הישנויות שלו. פעולה זו, כדי שתיתן את התוצאות הקוסמטיות והבריאותיות המיטביות נעשית כיום בשיטה ניתוחית הנקראת ניתוח ע"ש MOHS".

ניתוח מוס

ניתוח מוס

השיטה מיושמת לראשונה בקהילה, במרכז רפואי לין של כללית. במהלך חצי השנה האחרונה, מאז הונהגה בלין, בוצעו כבר למעלה מ-120 ניתוחים בשיטה זו בחדרי הניתוח החדישים בלין, בהם הוקמה מעבדה יעודית לבחינת הגידול במהלך הניתוח והוקמה תשתית טכנולוגית לפענוח מרחוק ע"י מומחים בבי"ח העמק.
בשיטת ניתוח זו מבוצע מיפוי דיגיטלי ועיבוד טכני בחדר הניתוח, כך המנתח יודע כבר בזמן הניתוח מה סוג הגידול בעזרת בדיקה היסטולוגית מידית וכן הוא מוודא שהוציא את הגידול בשלמותו, עוד בטרם תפר את חתך הניתוח. בעת הצורך, ימשיך בהסרת חלקים נוספים עד להרחקה מלאה של התאים הנגועים, במהלך ניתוח אחד. בצורה כזו, הוא מבטיח ריפוי מושלם והימנעות מפגמים אסטתיים, ככל שניתן. לעיתים נדירות מאד, גידול זה מתנהג בצורה אלימה יותר, חוזר ומתפשט לסביבתו ועלול לפגוע באיברי הפנים החיוניים. עד לאחרונה לא היה לרפואה מענה טוב למצב זה. בוצעו ניתוחים חוזרים ונשנים והחולים טופלו גם בהקרנות. בד"כ לא הצליחו למגר סופית את הגידול. בשורה טיפולית למצבים אלה נוצרה כאשר לפני 3 שנים אישר ה-FDA תרופה יעודית לטיפול בסרטן העור מסוג BCC שעמיד לניתוחים ולטיפולים ושב וחוזר להתפשט ברקמות העור או שולח גרורות. התרופה, הנקראית Erivedge (Vismodegib), פועלת במסלול ייחודי שחוסם את המנגנון העיקרי להתפתחות הגידול.
התרופה ניתנת, כמובן אך ורק עם מרשם רפואי, כקפסולה דרך הפה והיא נמצאת בסל הבריאות, החל משנת 2013, בהתויה טיפולית לסרטן העור מסוגBCC , בשלב מתקדם מקומי או גרורתי, בחולים שאינם מתאימים לניתוח וטיפול בהקרנות או בחולים שמחלתם חזרה לאחר ניתוח ושאינם מתאימים לניתוח נוסף ואינם מועמדים לטיפול בהקרנות.
עד כה נרשמו בארץ עשרות מקרים של הצלחות מבורכות בטיפול זה.
חשוב מכל, קורא צוות כללית, לנקוט אמצעים המפחיתים סיכון להופעת הנגעים על ידי הפחתת החשיפה לשמש והתנהגות נבונה בשמש.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות