העונה החמה: מה גילו פקחי מס הכנסה בצימרים באיזור?

"צימרים מתרצים": ביקורת של מס הכנסה בצפון התמקדה הפעם בצימרים ובתי הארחה כפריים. מה היו התירוצים המקוריים של החשודים בהעלמות מס?
 

אנשי רשות המסים ערכו בימים אלו מבצע ענק של ביקורת ברחבי האיזור. במסגרת המבצע נערכו 132 ביקורות שהתמקדו בעיקר בבתי הארחה כפריים ובצימרים, מהן עולה כי כ- 13% מהעסקים שנבדקו לא רשמו הכנסות כדין.

בעלי הצימרים נתגלו כמתרצי תירוצים "יצירתיים" במיוחד:

בבדיקה של ספרי החשבונות בצימר ממצפה מנות נמצא כי הרישום האחרון בספרי העסק היה ביום 5/7/18, אך לעומת זאת בספר האורחים נרשם כי מאז התארחו במקום לא פחות מ- 11 משפחות, אשר שילמו עבור האירוח סך של 47,400 שקלים. הכספים הללו כאמור לא תועדו כחוק. בעלת הצימר טענה:  "אני דיסלקטית וכתב היד שלי נורא ואיום, אני רושמת ביומן האורחים ולפני המע"מ אני רושמת הכל מסודר". בעלת הצימר נחקרה והתיק הועבר למחלקת התביעות.

 

בעלי הצימרים התגלו כאלופי התירוצים. צילום: אילוסורציה

 

בעל עסק לבניית בתי עץ, ביצע בעת הביקורת עבודות במושב עבדון. מבדיקת החשבונות שלו והצלבת המידע מול הלקוח, בעבורו ביצע את העבודה, הסתבר כי קיבל 35,100 שקלים עליהם כלל לא דיווח. להגנתו אמר: "לא יצא לי לרשום, אני מבטיח להגיע הביתה ולרשום הכל".

מבדיקת חוות דעת והמלצות של לקוחות אשר ביקרו והתארחו בצימר בכפר ורדים, וכן מתצפיות מוקדמות שנערכו במקום, נמצא כי לא נרשמו הכנסות בסך של 13,450שקלים. בעל הצימר אמר למבקרים: "פחדתי לעבור את הסכומים של עוסק פטור ולכן לא רשמתי את הלקוחות האלה".

מבדיקת יומן אורחים של צימרים במושב גורן, נמצא כי בסוף השבוע התארחו שתי משפחות, אשר שילמו בעבור האירוח 7,000 שקלים במזומן, שלא נרשמו בספרי העסק של הצימר. ההסבר המנומק שסיפקה בעלת הצימר היה:  "האורחים הגיעו ביום חמישי ושילמו במזומן, אמרתי לבעלי שנוציא להם ביום ראשון חשבוניות ובינתיים אתם הגעתם…".

 

מבקרי מס הכנסה נוהגים לערוך מעקבים אחר הכניסה לצימרים וכמו כן לעקוב אחרי חוות הדעת שמשאירים האורחים ברשת האינטרנט. צילום: אילוסטרציה

 

בספר הזמנות של צימרים ממושב חוסן נמצא פתק קטן ובו פרטי אירוח של זוג עם שלושת ילדיהם, שהתארחו בצימרים ושילמו  1,700 שקלים בעבור שהותם. מיותר לציין, שההכנסות הללו לא הופיעו בספרי העסק של הצימרים ובעלת הצימר הסבירה למבקרים:  "אני לא יודעת לכתוב ומחכה לבן שלי שיגיע וירשום"….

בעלת צימר במושב אבן מנחם רושמת הכנסות רק אחרי מנוחת הצהרים. מבדיקה שנעשתה בצימר שלה ומתשאול של האורחים שנפשו בו, הסתבר ששילמו 1,300 שקלים במזומן, שלא הופיעו בספרי העסק. בעלת הצימר טענה:  "קיבלתי את הכסף ואז הלכתי לנוח צהרים וחשבתי בערב לרשום קבלה".

בעלי צימר אחרים ממושב אבן מנחם בטוחים שכולנו בני אדם, כך לפחות על פי ההסבר שנתנו למבקרי מס הכנסה שמצאו כי לא רשמו הכנסות בסך 1,500 שקלים אותם שילמה לקוחה, שהתארחה בצימר למסיבת יום הולדתה.

בעלת הצימר טענה בשמה ובשם בן זוגה: "אנחנו רק בני אדם! יתכן שבעלי קיבל את הכסף ושכח לרשום…".

ומבדיקת ספר ההזמנות של בקתות במושב שומרה, נמצא כי אורח שהתארח בצימר במשך מספר שעות, שילם בתמורה 200 שקלים, שכצפוי לא נרשמו בספרים. ההסבר היוצא מן הכלל שנתן בעל הבקתות:  "אני בדרך כלל לא עובד על שעתי, זה היה חד פעמי אז ברח לי מהראש לרשום".

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחדשות