כללית: תכנית פורצת דרך לתמיכה בחולות סרטן

מחוז חיפה וגליל מערבי של הכללית מציע בחינם במסגרת מחקר ייחודי, תכנית לשיקום על ידי מרפאה בעיסוק, לנשים שאובחנו וטופלו השנה בסרטן השד
 

נשים לאחר ניתוח וטיפולים בסרטן השד מתקשות לחזור לתפקוד תקין וסובלות לאורך שנים מתופעות כמו מגבלה בתנועת הגפיים העליונות, עייפות, חולשה וקשיים בריכוז, מתקשות בניהול חיי היום יום וחזרה לשגרת העבודה, בהשוואה לתקופה שטרם המחלה.

עובדה זו, המוכרת לנשים ולצוות המטופל אוששה גם בשני מחקרים שערכה היחידה למחקר של כללית במחוז חיפה וגליל מערבי בניהולו של ד"ר עוזי מילמן, יחד עם המרפאה בעיסוק ח'אולה לובאני. במחקר משנת 2011 נמצא שהנשים שטופלו בעקבות סרטן השד סבלו מקשיים תפקודיים מוטוריים וקוגניטיביים. חמור מכך, במחקר חוזר, שנערך 5 שנים מאוחר יותר על אותן נשים, הסתבר שהתופעות ממשיכות והן לא שבו לתפקוד תקין.

 

ד"ר עוזי מילמן. צילום דוברות כללית

על רקע זה, פותחה עתה בכללית במחוז חיפה וג"מ תוכנית טיפול ייחודית, המוצעת במסגרת מחקר, במטרה לשקם את הנשים המחלימות מסרטן שד בסמוך לסיום תקופת הטיפולים בהן.

התוכנית המוצעת בכללית מבוססת על שישה מפגשי הדרכה דו שבועיים עם המרפאה בעיסוק ח'אולה לובאני. מפגש אחד נערך במכון ריפוי של כללית, כאשר הנשים יכולות לבחור באיזה מכון יטופלו: בחיפה, שפרעם או עכו. מפגש נוסף נערך כהדרכה מרחוק, לאחר שלכל משתתפת בתוכנית ניתנת מערכת הכוללת מצלמה המותקנת למחשב האישי באמצעות טכנולוגיה של מכון גרטנר. הטכנולוגיה מאפשרת לתת למטופלת הדרכה ע"י המרפאה בעיסוק שמשוחחת איתה וצופה באופן בו היא מבצעת את התרגול. במקרים בהן יאותר גם צורך בתמיכה רגשית, מערבת המרפאה בעיסוק עובדת סוציאלית של כללית.

 

חאולה לובאני. צילום דוברות כללית

בתוכנית יכללו נשים בגיל העבודה (25-65), בשנה הראשונה לאבחון המחלה והצוות מצפה כי תודות להתערבות האינטנסיבית יכול שיפור בתפקוד הנשים. עניין זה ייבדק לעומק בליווי מחקרי.

עורכי המחקר בכללית מציינים כי מדובר בתוכנית טיפול ומחקר פורצי דרך, לאחר שעד כה  דווחו בעולם רק תוכניות דומות בודדות, אך בכולן ההתערבות הייתה בשיחת וידאו מרחוק בלבד ואילו בתוכנית שמציעה כללית מתקיים גם מפגש שבועי אישי ובלתי אמצעי. ההשתתפות הינה למבוטחות כללית בלבד, ללא תשלום ומותנית בהסכמה להיכלל במחקר.

פרטים hfkhawlalo@clalit.org.il או בטל 050-4564402 (ח'אולה לובאני) או 050-6261360 (ד"ר מילמן)


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות