מי הגיע לביקור בלתי צפוי מול רמב"ם?

אנשי מחמל"י נהנו השבוע מביקור מרגש ובלתי צפוי מול חופי חיפה
 

ביקור מרגש ובלתי צפוי: שתי תצפיות של כלב ים נזיר מול חופי חיפה נרשמו השבוע.  כלב ים נזיר הוא אחד היונקים הנדירים ביותר בעולם. הוא נמצא בסכנת הכחדה ובכל העולם כולו נותרו רק כ-500 כלבי ים בוגרים.  נקבת כלב הים נמנעת להמליט או לטפל בגוריה בקרבת בני אדם ולכן הולך הזן הזה ונעלם מחופים מתוירים.

כלב ים נדיר זה חי בחלקים של הים התיכון, במזרח האוקיינוס האטלנטי, ובאזורים אחרים בחוג הסרטן. בעשרות השנים האחרונות נכחד כלב הים הנזירי מארצות רבות בהן סנגל, פורטוגל, ספרד, צרפת, איטליה, מלטה, לבנון, סוריה ומצרים.

 

הגיע לביקור בלתי צפוי מול רמב"ם. כלב ים נזיר. צילום: ד"ר עוז גופמן מחמל"י

 

יצור נדיר, פעמיים באותו השבוע. כלב ים נזיר. צילום: ד"ר עוז גופמן, מחמל"י

 

כאמור השבוע הוא נצפה בישראל, תחילה מול הקרייה הרפואית רמב"ם, ויום למחרת במרחק של חמישה ק"מ מהחוף מערבית לראש כרמל. ד"ר מיה אלסר ממחמל"י הייתה בספינת 'בת גלים' של 'המכון לחקר ימים ואגמים' היא שזיהתה את כלב הים.

כאמור, כלב ים נזיר הינו יצור ימי נדיר והוא חי בעבר באזורנו, בעיקר בחוף הבונים וראש הניקרה. מאות הפרטים הבודדים ממין זה שנותרו בעולם מרוכזים היום במערב טורקיה, איי יוון ואזור מאוריטניה, שם הוכרזו מספר אזורים מבודדים יחסית עם תנאים טובים להמלטות וגידול (עם נקרות באזור החוף) כעל שמורות טבע סגורות לטובת כלב הים הנזירי.

למרות מאמצי השימור האלה, יש הסוברים כי המין ייכחד עד אמצע המאה הנוכחית.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחדשות