הילד עולה לכיתה א'? הכתבה הזו עבורכם

כל הטיפים של עדי לוסקי, מרפאה בעיסוק התפתחותית של כללית בקריות. שלום כיתה א'!
עדי לוסקי, מרפאה בעיסוק התפתחותית במכון להתפתחות הילד של כללית בקריות, נותנת לכם את כל הטיפים שכדאי שתדעו לקראת עלייתם של הילד או הילדה, לכיתה א'.


עם המעבר לביה"ס מתרחשים תהליכי הבשלה של מיומנויות ויכולות קוגניטיביות, מוטוריות ורגשיות כשציפיות הסביבה, לגבי תפקוד הילד, הולכות ועולות:

  • במסגרת הגן נרכשים הרגלי למידה בעוד שבבית הספר הדגש הינו על רכישת מיומנויות למידה.  בשלות קוגניטיבית הכוללת בתוכה מרכיבים כגון הבנת רצף, יכולות תפיסה חשבונית וחזותית, יכולת פתרון בעיות, הבנת הוראות, יכולות שפתיות וכן יכולות קשב וריכוז.

  • פעולת הכתיבה תלויה בתהליכים קוגניטיביים, מוטוריים, רגשיים והתנהגותיים. הילד מגיע לבשלות מספקת של מערכות אלו בגילאי 6-8 שנים עם הבדלים אינדיבידואלים.

שלום כיתה א'. בתמונה: עדי לוסקי. צילום: דוברות כללית

  • באחיזת עיפרון תקינה נראה תנועה חופשית של שורש כף היד ומיקום אוטומטי וקבוע של העיפרון. וודאו כי האחיזה תפקודית – משמע הילד אינו מתעייף ומבצע את המטלה במלואה ללא הפסקות, שינויי מנח, החלפות ידיים או ביצוע פיצוי וקיבוע.

  • בכיתה נדרשת מהילד יכולת התארגנות עם גופו, בחלל העבודה ועם כלי העבודה שלרשותו. כהורים ביכולותיכם להקל ע"י צמצום גורמים מסיחים- לדוגמא קלמר בעל שני תאים בלבד אשר נוחים לתפעול, ובתוכם כלי כתיבה ועבודה במידה הנדרשת. וודאו מראש שהילד יודע להשתמש בחפצים, יודע את מקומם בילקוט והתאמנו על כך במהלך החופש.

  • מבחינה רגשית על ההורים להקל את ההסתגלות למסגרת לימודית על ידי העברת מסר של בטחון ביכולות הילד להשתלב בכיתה מבחינה חברתית ולימודית. ניתן לשוחח , להמחיש ולהזכיר סיפורים מהעבר על קשיי הסתגלות שהסתדרו לבסוף ובכך ניתנת לגיטימציה לחששות ונוצר ערוץ תקשורת פתוח ובטוח לילד.

  • התאמת הסביבה הביתית – מומלץ לארגן פינת עבודה שקטה עם ריהוט מתאים וללא הסחות. גובה השולחן צריך להיות כמחצית מגובה הילד וגובה הכיסא צריך להיות כשליש מגובה הילד. בעת הישיבה על הילד להיות מסוגל להגיע עם רגליו לרצפה בקלות או שיכול להסתייע בדרגש בגובה מתאים כדי להגיע לרצפה.

  • מומלץ לייצר זמנים קבועים להכנת השיעורים, להימנע ככל האפשר מעימותים בנושא לזכור כי תפקיד ההורה הוא ללוות, לתמוך ולסייע בעוד שתפקיד המורה הוא ללמד.

לסיכום, הילד עומד בפני שינוי גדול בחייו, הוא נרגש ואולי אף מעט חושש. בעזרת תמיכה מההורים, ביטחון ביכולותיו והכוונה נכונה – השמיים הם הגבול.

בהצלחה!

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות