איזה ראש עיר התייצב לצד התלמידים נגד משרד החינוך בנוגע למבחני הבגרות?

היום מנסה משרד החינוך את שיטת שיגור הבגרויות דרך המייל עם "הסגר" של 45 דקות לתלמידים הניגשים לבגרות. מי ראש העיר שמתח ביקורת קשה על משרד החינוך, ותגובה ראשונית של מנהלת מחוז חיפה, רחל מתוקי ומה יש לה לענות על כך לדוק ורסקי ולאחרים?
למה בתי הספר הנורמטיביים צריכים לשלם על ההדלפות? צילום: עיריית ק. ביאליק

למה בתי הספר הנורמטיביים צריכים לשלם על ההדלפות? צילום: עיריית ק. ביאליק

ברגעים אלו מתקיימת בחינת הבגרות בשמות לדוברי עברית (הבחינה במקצועות רוסית, אמהרית וערבית). זו למעשה טבילת האש הראשונה של שיטת בחינות הבגרות שמשרד החינוך החליט להנהיג בימים האחרונים, בכדי לנסות ולמנוע את הדלפת בחינות הבגרות, כפי שקרה לאחרונה פעמים רבות.
גורמים במשרד החינוך מציינים כי לא מדובר בניסוי הכלים המשמעותי, זאת מאחר והבחינות היום מתקיימות במגזר היהודי, כשכל מקרי ההדלפה לאחרונה נרשמו במגזר הערבי. המבחן הגדול יהיה ביום רביעי, עם קיום הבחינה בבגרות במתמטיקה.
בימים האחרונים תלמידים רבים מכל הארץ, ואף מנהלי בתי ספר ומורים, יצאו נגד השיטה החדשה של משרד החינוך המאלצת את התלמידים להיכנס למעין "הסגר" – 45 דקות לפני הבחינה, כשהם ללא ניידים, זאת בכדי לשדר את המבחנים במייל לבתי הספר ולאפשר את העברת המבחנים שלא דרך סניפי הדואר, שם המבחנים דלפו וזלגו לרשת הוואטסאפים.
בתגובה בלעדית ל"ניוז חיפה קריות.נט" עונה רחל מתוקי, האחראית על מחוז חיפה במשרד החינוך, לכל מבקרי השיטה: "אנחנו עושים הכל על מנת שיישמר טוהר הבחינות והמחזור הזה יצליח לסיים את הלימודים ושיכירו לו בבגרויות. אני מודעת לביקורת שיש להחלטה של משרד החינוך, אבל אני מציעה לכל המבקרים במקום לומר מה לא, שיביאו פיתרון חלופי בבקשה.
"בשנה האחרונה יש התפרצות של התופעה של ההדלפות שלא ראינו כמותה בכל השנים. משרד החינוך עשה כל מה שביכולתו בכדי למגר את התופעה – נעצרו 10 עובדי דואר שנחשדו בהדלפת הבחינות, פעלנו בכל המישורים. הדבר היחיד שנותר זה לשגר את הבחינות במייל למנהלים. אנחנו במאה ה-21 ומייל זו דרך מקובלת".

רחל מתוקי. משרד החינוך עשה הכל כדי למגר את התופעה. צילום: משרד החינוך

רחל מתוקי. משרד החינוך עשה הכל כדי למגר את התופעה. צילום: משרד החינוך

לגבי התלונות על ההסגר בו נמצאים התלמידים לפני הבחינה, אומרת מתוקי: "הם לא סגורים ולא נעולים. הם יכולים לדבר ביניהם, לאכול, ללכת לשירותים וללמוד. רק הניידים נלקחים מהם, אני לא חושבת שזה משהו שניתן לכנות אותו סגר".
מי שמתח ביקורת נוקבת על החלטת משרד החינוך, הוא ראש עיריית קרית ביאליק, אלי דוקורסקי שאמר: "לבי לבי עם תלמידינו. אני סבור, כי החלטותיו האחרונות של משרד החינוך המחייבות את התלמידים הנבחנים בבחינות הבגרות להגיע לכיתות בהן ייבחנו 45 דקות לפני הבחינה ורק אז ישוגרו הבחינות ברשת פנימית לבתי הספר, הנה החלטה שגויה מעיקרה.
"אני צופה תקלות רבות שיביאו לעיכובים ודחיות בקיום הבחינות עצמן. מה יקרה אם מערכת המחשוב של משרד החינוך תקרוס? מה יקרה אם מייל ובו קובץ הבחינה יגיע לכתובת שגויה? מה יקרה אם מזכיר/ה ישגו ויגיע טופס בחינה שגוי? מה יהיה אם בשל לחץ הזמן יחולק בטעות לתלמיד טופס בחינה שאינו מיועד לו? מה יהיה בגורל תלמידינו אם מכונת הצילום בבית הספר תקרוס מעומס הצילומים? מדוע בתי הספר צריכים לעמוד בנטל הוצאות כספיות שהיו עד כה מוטלים על משרד החינוך ועוד כהנה וכהנה שאלות מטרידות. אני סבור, כי יש לתפוס את העבריינים שמדליפים את הבחינות, להעמידם לדין ולהענישם ולא לבצע ענישה קולקטיבית לבתי הספר הנורמטיביים ולתלמידיהם. אני מצטרף לפניית מרכז השלטון המקומי להנהלת משרד החינוך לבדוק את החלטותיו מחדש".


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחינוך