תראו מה חופן אגוזים יכול לעשות

אכילת אגוזים במקום פחמימות יכולה לשפר את רמות הסוכר בדם אצל אנשים עם סוכרת מסוג 2
 

החלפת פחמימות באגוזים משפרת את איזון הסוכרת ותורמת לבריאות הלב אצל אנשים עם סוכרת מסוג 2, כך קובע מחקר חדש שראה אור בעיתון המדעי Diabetologia.

מדענים מקנדה דיווחו כי אכילת כ-70 גרם של אגוזים ביום במקום פחמימות משפרת את הבריאות, ומספקת הוכחה נוספת להשפעה החיובית של צריכת שומנים בריאים עבור אנשים עם סוכרת מסוג 2.

סוגי האגוזים אותם אכלו המשתתפים במחקר היו שקדים, אגוזי קשיו, מקדמיה, אגוזי לוז, צנוברים, אגוזי פקאן, פיסטוק חלבי, ואגוזי מלך. בעוד אגוזי הקשיו עשירים יותר בפחמימות, האחרים דלים בפחמימות.

חוקרים מאוניברסיטת טורונטו וביה"ח סנט מייקלס גייסו 117 בוגרים עם סוכרת מסוג 2, שאינם מטופלים באינסולין, כדי להעריך האם אכילת אגוזים נמצאת בקורלציה עם רמות ה-HbA1c  ועם רמות השומנים בדם, שני מדדים שמהווים סמן חשוב לבריאות המערכת הקרדיו וסקולרית.

צילום יחצ

המשתתפים במחקר חולקו באורח אקראי לשלוש קבוצות, שקבלו דיאטה שונה למשך שלושה חודשים. קבוצה ראשונה קבלה כ-70 גרם של תערובת אגוזים ליום, הקבוצה השנייה קבלה כ-30 גרם תערובת אגוזים ליום וחצי מאפין מחיטה מלאה (מוּפִין, עוגה קטנה ועגולה, האפויה בתבנית משוקעת או בסלסילה), והקבוצה השלישית קבלה מאפין שלם מחיטה מלאה ליום.

כל הדיאטות כללו מספר קלוריות זהה, אולם אלה שאכלו כמות גדולה יותר של אגוזים צרכו כמות גדולה יותר של שומנים בריאים ופחות פחמימות. אגוזים הם מקור טוב לשומנים לא רווים, שאינם מעובדים וממקור טבעי.

"הממצאים שלנו גילו שהקבוצה שקבלה 70 גרם תערובת אגוזים הציגה ירידה  משמעותית בערכי ה-HbA1c בהשוואה לשתי הקבוצות האחרות," אמר ד"ר דיויד ג'נקינס (David Jenkins ) שעמד בראש המחקר. "מצאנו גם רמות נמוכות יותר של LDL כולסטרול – ה"כולסטרול הרע" שמהווה גורם סיכון למחלות קרדיו וסקולריות. ד"ר סירל קנדל (Cyril Kendall) מצוות החוקרים, הוסיפה: "השיפור בערכי הסוכר בדם והשומנים שניתן להשגה באמצעות שינוי בהרגלי תזונה וסגנון חיים הוא משמעותי ויכול להיות תרומה חשובה לטיפול בסוכרת מסוג 2. אגוזים הם אופציה בריאה וטעימה עבור אנשים עם סוכרת מסוג 2 שרוצים להגיע למשקל בריא."

לדברי עינת מזור בקר, דיאטנית קלינית במרכז DMC לטיפול בסוכרת והשמנה: "ניתן לסכם ולומר כי אגוזים הם בחירה מועדפת בתוכנית דיאטה דלת פחמימות, שמסייעת לאנשים עם סוכרת מסוג 2 ליהנות מאכילת שומנים בריאים, להצליח לשפר את איזון רמות הסוכר בדם וגם להפחית משקל. שימת הדגש על אכילה בריאה המשלבת את עיקרון הפחתת הפחמימות לצד הוספת שומנים בלתי רווים המצויים באגוזים, כמו גם בשמן זית, באבוקדו ובטחינה יכולה לסייע לאנשים עם סוכרת מסוג 2 להגיע אפילו עד הפוגה (רמיסיה) בסוכרת. מבחינת כמויות הפחמימות, השומנים והחלבונים בתפריט – ההמלצות משתנות כתלות במספר גורמים אישיים ולכן מומלץ לפגוש דיאטנית לצורך הרכבת תפריט אישי באמצעות הולטר סוכר.

 

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות