זוג מהקריות נאלץ לטוס לצד גופה במחלקת עסקים

זוג מהקריות טס במחלקת עסקים, בטיסה מפנקת של אל-על לניו יורק. אלא שבמהלך הטיסה נפטרה אחת הנוסעות………
 

זוג מהקריות נאלץ לטוס לצד גופה במחלקת עסקים, אך לא יקבלו על כך פיצוי, כך קבע שופט השלום בקריות.

בני הזוג טסו לפני שנה לניו יורק במחלקת עסקים, בטיסת אל-על. עוד כשהיו בדרכם לשדה התעופה נאמר להם כי הטיסה תתעכב ותצא שלוש שעות לאחר המועד המקורי. הטיסה המייגעת יצאה לבסוף רק כעבור שבע שעות ממועד הטיסה המקורי: במקום ב-13:00 המריא המטוס לדרכו רק ב-20:00.

בכתב התביעה טענו השניים, כי עוד במהלך העלייה למטוס הבחינו בנוסעת מבוגרת שבדיעבד התברר כי נותחה זמן לא רב לפני כן. האשה הועלתה למטוס ביחד עם קרוביה כאשר על פניה מסכת חמצן.

 

עיכוב של שבע שעות וישיבה במחלקה בה הונחה גופה. צילום: אילוסטרציה

סוף סוף יצאה הטיסה לדרכה אלא שלפתע, כשעה וחצי לאחר ההמראה, חשה הנוסעת ברע ורופא שהיה על המטוס ביצע בה פעולות החייאה כחצי שעה אך נאלץ לבסוף לקבוע את מותה. וכך, טענו בני הזוג מהקריות, הם נאלצו לטוס במשך שעות ארוכות במחלקת עסקים כאשר לצידם גופת הנוסעת שמתה והונחה סמוך למקום מושבם. השניים התקשו לעכל את הזעזוע אשר חשו בשל האירוע החריג ואף פירטו זאת בכתב התביעה.

בני הזוג החליטו לתבוע את אל-על בגין עוגמת הנפש שנגרמה להם וטענו כי הזמינו ושילמו כאמור עבור טיסה מפנקת במחלקת עסקים ובמקום זאת נאלצו לטוס בדרך סוראליסטית ומזעזעת זו.

תבעו את אל-על בגין העיכוב ועוגמת הנפש בשל האירוע ה"לא סימפטי". צילום: אילוסטרציה

בתביעה טענו השניים בין היתר: "היינו עדים לכל שלבי הטרגדיה. לאחר שהנוסעת נפטרה הניחו את גופתה ליד הכיסא שבו היא ישבה וכיסו אותה בשמיכה קלה כאשר כולם עוברים לידה בכל פעם שקמו שירותים או לכל צורך אחר. מיותר לציין שנגרמו לנו סבל ועוגמת נפש. על החברה היה לשריין במטוס מקום פרטי יותר או להניח מחיצה שתסתיר את גופת האישה משאר הנוסעים".

בני הזוג טענו כי לא הצליחו להירגע מהמראה המחריד וכי הגיעו למלון בניו יורק במצב נפשי קשה, כאשר הבעל נאלץ לוותר על חלק מתוכניותיו ופגישותיו בניו יורק וכאשר שב ארצה אף נזקק לסיוע נפשי ולכדורי הרגעה.

השניים טענו כי לא רק שהיה עיכוב של שעות ארוכות בטיסה אלא שהחברה לא נערכה מראש להטסת נוסעת שאינה בקו הבריאות ולא ניסתה לחסוך משאר הנוסעים את עגמת הנפש, ולהיערך בהתאם לכל מקרה שכזה.

הזוג דרש מאל על פיצוי של 30 אלף שקלים בגין האיחור בטיסה ובשל עוגמת הנפש שנגרמה להם.

תבעו פיצוי של  30 אלף שקל: "לא הצליחו להירגע מהמראה המחריד והגיעו למלון בניו יורק במצב נפשי קשה". צילום: אילוסטרציה

בכתב ההגנה נטען כי העיכוב ארע בשל כשל טכני וכי לנוסעים חולקו שוברים לקניית אוכל ושתייה. עוד טענה חברת אל-על כי הציעה לכל אחד מהנוסעים פיצוי של 3,700 שקלים, אלא שהם החליטו כאמור לתבוע.

החברה טענה כי לא היתה אחראית למותה של הנוסעת וכי לא ניתן היה בשל כבוד המת להשכיבה על הרצפה בפינה מוצנעת במחלקה או בשירותים, או בכל דרך אחרת ולכן היא הושבה בעדינות בחזרה במקומה וכוסתה בשמיכה.

עוד טענה החברה כי לבני הזוג לא היה קשר עין עם הכסא שבו הונחה הגופה וכי היא הושבה סמוך לחלון……

"אין להפוך אירוע נזיקי חמור ככל שיהיה ל'זכייה במפעל הפיס'. קרי – לנסות לגבות בעבורו סכומים העולים בהרבה על המגיע באורח סביר", טענה אל-על.

הרשם הבכיר בבית משפט לתביעות קטנות בקריות, לא היה שותף לתחושת בני הזוג וקבע כי השניים לא יקבלו פיצוי מאחר והאירוע לא היה בשליטת אל-על.

השופט ציין כי החברה לא היתה אחראית למות הנוסעת וכי מדובר באירוע חריג שלא קורה בכל יום ולכן לא ניתן להקצות מקום מיוחד לצורך אחסון גופות במטוס למקרים שכאלה.

"אמנם הסיטואציה אליה נקלעו התובעים אינה נעימה במיוחד, אולם כל אדם סביר בנסיבות מעין אלו אמור להיות מציאותי ועליו להתעלות על רגשותיו, במיוחד כאשר אין כל קרבה משפחתית או חברתית עם הנפטר ובני משפחתו", ציין השופט.

עם זאת חייב השופט את חברת אל-אל לשלם לכל אחד מהנוסעים 3,800 שקלים, בגין העיכוב שחל בטיסה, ואשר כוללים גם 100 שקלים הוצאות משפט.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחדשות