"יש דרך חזרה מהמחלה"

מכבי מפעילה שלוחה לטיפול בנשים הסובלות מאנדומטריוזיס. אחת המטופלות שאובחנה במחלה משתפת כיצד המחלה פגעה בפוריות שלה ועל הדרך היחידה בה הצליחה להפוך לאם, באמצעות שתי נשים פונדקאיות
 

לראשונה בצפון מכבי מפעילה שלוחה לטיפול בנשים הסובלות מאנדומטריוזיס. לי סלע שאובחנה במחלה, מספרת כיצד נפגעה הפוריות שלה ואיך לא הרימה ידיים והצליחה להפוך לאמא, באמצעות שתי נשים פונדקאיות.

 

"יש דרך חזרה מהמחלה". צילום: אילוסטרציה

מכבי שירותי בריאות מרחיבה את שירותיה במחוז הצפון לטיפול בנשים הסובלות מאנדומטריוזיס.

בראש המערך עומד ד"ר אלעד ברקוביץ', המרכז את תחום האנדומטריוזיס של מכבי בארץ, מומחה למיילדות וגינקולוגיה עם התמחות נוספת בניתוחים אנדוסקופיים (זעיר פולשניים) מתקדמים ואנדומטריוזיס. המרפאה פועלת במסגרת מרפאות המומחים של מכבי בגראנד קניון בחיפה.

אנדומטריוזיס היא אחת המחלות הנחקרות ביותר בתחום רפואת הנשים.

היא מאופיינת בנוכחות של תאי רירית הרחם מחוץ לרחם ובאזורים שונים בגוף. התאים הנ"ל גורמים לדלקת ולהידבקויות ולעיתים אף חודרים לאיברים סמוכים ופוגעים בתפקודם. המחלה פוקדת כ- 10% מנשים בגיל הפריון. אחת הבעיות העיקריות היא אבחון מאוחר של המחלה, הרבה בשל חוסר מודעות, וכך נגרמת פגיעה באיכות חייהן של החולות ולעיתים אף בפוריות, דווקא בתקופה הפעילה ביותר בחייהן.

המחלה פוקדת כ- 10% מנשים בגיל הפריון. אחת הבעיות העיקריות: אבחון מאוחר של המחלה, צילום: אילוסטרציה

ד"ר ברקוביץ' עצמו החל את התמחותו באנדומטריוזיס לפני כעשור, בעת שהיה חלק מסיפור הצלחה רפואי מעורר השראה.

מתברר כי אחת המטופלות, לי סלע (41) סבלה מגיל 15 מאנדומטריוזיס במשך כ-20 שנה מבלי לדעת זאת כלל.

לאחר אינספור בדיקות וטיפולים במהלך השנים, שלוו בסחרחורות, חולשה, כאבים עזים ועילפון, התגלה בסופו של דבר כי סלע סובלת מאנדומטריוזיס דרגה 4.

באחד הניתוחים הראשונים של המחלה שבוצע בראשות ד"ר בוסתן משה וביחד עם ד"ר ברקוביץ', ועם שילוב טיפול הורמונלי ושינוי באורח החיים – התייצב מצבה של סלע והיא הצליחה לחזור לשגרת חיים נורמליים.

אלא שהמחלה כבר השפיעה על הפוריות שלה וסלע נאלצה לפנות לפונדקאות ולתרומת ביציות, בכדי להגשים את חלומה להקים משפחה.

 

לי סלע עם ד"ר ברקוביץ'. צילום: אילוסטרציה

 

כיום, היא מספרת, לאחר שלוש שנים, הודות לשתיים מחברותיה הקרובות, היא אמא של מאי ושל אורי, שהגיעו לעולם באותו התהליך. על אף שכיום היא מאושרת בחייה ושמחה בחלקה, חשוב לה להעלות את המודעות למחלה, היות והיא בטוחה מניסיונה שככל שמאבחנים את המחלה בשלב מוקדם יותר, הטיפול יעיל יותר מבחינת שיפור איכות החיים והפגיעה האפשרית בפוריות.

ויש לה גם מסר: "למדתי במשך עשור על המחלה, גם כאחות ובייחוד על בשרי, ואני משתפת את סיפורי האישי מתוך רצון לקרוא לכל הנשים שזקוקות לטיפול באנדומטריוזיס לבוא ולהיבדק. למרות הקושי אפשר לחיות בשלום עם אנדומטריוזיס".

 

ככל שמאבחנים את המחלה בשלב מוקדם יותר, הטיפול יעיל יותר מבחינת שיפור איכות החיים והפגיעה האפשרית בפוריות. צילום: אילוסטרציה

התלונות השכיחות באנדומטריוזיס הן על כאבים עזים בעת הדימום הוויסתי, כאבים בקיום יחסי מין, כאבי בטן ואגן כרוניים, הפרעות במערכת העיכול והשתן ובעיות פוריות.

תסמינים אחרים כוללים עייפות כרונית, דכאון, דימום כבד או בלתי סדיר. אצל נשים ללא תסמינים, שחוות קושי להרות, מגלים לפעמים אנדומטריוזיס רק לאחר ביקור במרפאת פוריות.

ידוע כי שכיחות המחלה בקרב נשים שעברו בירור פוריות מלא ולא נמצאה סיבה אחרת לאי הפריון, יכולה להגיע אפילו עד 50%.

הטיפול במחלה הוא מורכב ומשלב טיפול תרופתי ובמידת הצורך גם טיפול ניתוחי בגישה לפרוסקופית (זעיר פולשנית) שמטרתו להפחית את הכאבים ולשפר את הסיכויים להרות.

בנוסף לטיפולים הקונבנציונאליים במרכז לאנדומטריוזיס, במכבי מציעים מגוון רחב של טיפולים בהם שינוי בתזונה בליווי דיאטנית קלינית, פיזיותרפיה של רצפת האגן, שירות פסיכולוגי ופסיכיאטרי, רפואה משלימה ועוד.

ד"ר אלעד ברקוביץ', מרכז תחום אנדומטריוזיס במכבי בארץ: "ככל שנעלה את המודעות ונשים רבות יותר יפנו להיבדק, נוכל לעזור להן להתמודד עם המחלה בצורה יעילה יותר".


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות